Persoanele condamnate pentru corupție cu pedepse de maxim 5 ani de închisoare vor beneficia de detenție la domiciliu sau în weekend - amendamente PSD adoptate marți / Se revine și la reducerea pedepsei cu 20 de zile pentru fiecare carte scrisă în penitenciar - Hotnews Mobile
1 € 4,7536 1 USD 4,3072marţi 15 oct 2019
Sa ne traiasca!!!
Sunt_nimic! [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 16:20
+56/58
Multe felicitari bravului grup pedesere!

Foarte necesare si binevenite aceste masuri.

Cea cu executarea LA DOMICILIU mi se parea cea mai pertinenta, deoarce este pentru CINE TREBUIE!

Sa explic: cum ar fi daca mi s-ar aplica MIE?
Desigur, chiar apartamentul de bloc cu doua camere este infinit preferabil unei celule de puscarie, si am carti de citit si filme de vazut pentru care nu imi ajunge un an!
Dar, daca nu ma lasa sa merg la lucru, n cateva luni se termina depozitele bancare, si dupa aia MOR DE FOAME, o sa ma rog sa ma rog sa ma lase la inchisoarea clasica!
in schimb, pentu unul condamnat ca a deplapidat zeci sau sute de milioane de Euro, "domiciliu" nu este doar o vila, ci un intreg domeniu, pe malul Dunarii sau in Brazilia. Sa tot fii condamnat cu executare acolo!
Scarba maxima,
emil bobu [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 17:10
+11/13
tara ticalosilor.
noi i-am votat!
Sunt_nimic! [utilizator], Miercuri, 4 aprilie 2018, 13:10
0/0
Pe ticalosii care au propus legea asta, NOI i-am votat!!!
Nici Chiar Asa....apartinatorii
un domn [utilizator], Miercuri, 4 aprilie 2018, 14:21
+3/3
Infractorilor din pubelele infractionale: vrancea, botosani, vaslui, beams, lot, dolj, constanta, giurgiu si cu voia Dumneavoastra Principatul Voluntari Capitala cartierului Bucuresti
pai poate
MoemBius [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 18:08
+8/10
la domiciliu ala nu se referea neaparat la domiciliul tau
Poate iti inchiriaza hamsteru' diliu (mare shef de trib la P$D) domiciliul lui din Alexandria ?
cu mancare cu tot inclus
e si asta stipulat in proiectul de lege?
intresanta abordare!!!
Sunt_nimic! [utilizator], Miercuri, 4 aprilie 2018, 13:12
0/0
Nu ma-ma gandit la asta, da sunt "domicilii" unde ti-ar place sa petreci si zece ani!!
fix la asta ma gandeam si eu
liviul2006 [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 18:56
+11/13
sa aplice chestia asta doar cei care stau la bloc si sa nu aiba mai mult de 30mp de persoana... ori sa ii trimeata pe toti la domiciliul lui Dragnea. Sparg si eu o vitrina, sau mai bine sediul PSD ca sa stau la vila aia la domiciliu... :)
da de ce sa ..
exilatul [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 20:20
+13/15
va traiasca "bravul grup pedesere" si sa nu va "traiasca bravul popor de imbecili si de hoti" care a permis la toti escrocii sa dirijeze tara din 90 incoace...tara aia e pina de mizerie umana si indiferent ca la putere va fi psd, alde, pnl, etc. nimic nu se va schimba datorita mentalitatii de ra-at a.."bravului popor"...
aporape corect!
Sunt_nimic! [utilizator], Miercuri, 4 aprilie 2018, 13:15
+1/1
Exprimarea mea este OK, deorece ACEST grup pedesere a propus legea despre care discutam aici!
Nu PNL, nu alt partid sau formatiune politica.

Dar desigur, aveti dreptate, CINE i-a adus la putere!? Bravul nostu popor!

Mai ales ca nu mai suntem in 1990 sau 1992, cand nu stiam, sau nu aveam pe cine alege, acum suntem dupa 28 de ani de democratie, si tot pe escroci ii punem la conducere ...
E pentru Dragnea, ca sa stea cu amanta acasa!
Impotriva prostiei din tara [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 21:18
+10/12
E simplu...
raspuns catre iliterat
Dizidentul [utilizator], Miercuri, 4 aprilie 2018, 0:11
+7/9
totul este facut cu gindul la procesul lui Dragnea are sa primeasca in curind Sub 5 ani si are sa stea linistit la conac si la Piscina.
.
Toate nickname-urile erau luate [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 16:22
+39/41
Deja mă bufnește râsul, ăștia chiar nu se pot abține :)))
Sa le dea pedeapsa cu executare in Costa Rica
YorkshireTerrier [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 18:52
+15/17
America Centrala pare sa fie la moda.
oare
nahir [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 18:52
+10/12
pentru cine pregateste partidul hotilor acest cadou de pasti?
in china coruptia se pedepsete ...
maryus999 [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 16:24
+31/33
https://www.hotnews.ro/stiri-international-20943959-china-fixeaza-prag-410-000-euro-pentru-care-poate-dispune-pedeapsa-moartea-dosare-coruptie.htm

la noi devine o gluma ...
O alta problema urgenta
rochiri [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 16:25
+32/34
...rezolvata de PSD.
Bravo PSD !
#sarcasm
Pai nu?
imi_pasa_de_romania [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 16:57
+29/31
Nu avem nevoei de educatie, spitale, scoli, infrastructura, nici macar canalizare si toalete in casele oamenilor din comune.

Eu ma astept sa se faca un grup de minoritari de proxeneti, violatori, peodfili si criminali in serie care sa faca petitie ca sunt discriminati. Ca si infractiunea lor este munca cinsitta, muncita din greu si merita si ei beneficii.

Folosind logica PSD, daca cuiva care a delapidat ca sa aiba vile pedeapsa va fi sa stea la vila, cuiva care violeaza... ar fi ce? Sa fie una in standby pregatita pentru cand are el pofte?

Dar de ce ar gandi PSD in perspectiva cand se pot gandi doar la ei.

Si fraza mea preferata din articol: "adoptata tacit de Senat". Ce-i aia "adoptat tacit"? Eu credeam ca in democratie exista dialog si analiza, sa verifica se fac studii, statistici, se discuta... dar nu - la noi exista abtineri sau se adopta tacit. La noi nu isi asuma nimeni nimic.

TeleRomania a inceput, pentru ca Teleormania a fost pana in 2016, asa cum a aratat si Rise Project.
Nu, asta-i o alta discriminare
mnicku [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 19:09
+9/11
ce vina au cei cu condamnari peste 5 ani ?

sa se dea liber la toti, ca acum este de unde la toti infractorii

@PSD - si cei cu suspendare sint discriminati , pt ca nu primesc nimic
Desigur
Loala [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 16:28
+22/24
Adica tot in casele alea pe care si le-au facut din bani furati..
Teleormania
Hababaeba [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 16:29
+27/29
Cel mai bine ar fi sa execute pedeapsa doar noaptea, la ceva hotel de 4 stele platit de la buget. Si ziua munca in folosul comunitatii din partid.
a
adrian67 [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 16:52
+19/21
Si cu cate o gagica cu 30 de ani mai tanara.
Pedepse aspre
Trojan.H [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 16:31
+31/33
Mica coruptie = 5 ani in Costa Rica.
Marea coruptie = 10 ani in Brazilia.
Ca sa se invete minte.
mda,
nash pandelica [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 16:33
+22/24
modern, curat, frumos.
dar, numai si numai dupa recuperarea prejudiciului.
atunci pot fi detinuti de week end.
o singura chestie mai are de lamurit pesedeaoa, daca pot fi numiti penali :-))
deci, zece ani, executati in week end uri, iar tot acest timp sa fie numiti puscariasi, detinuti....iar tot acest timp sa poarte pe maneca o brasarda cu inscrisul: detinut, sau corupt. :-)
Asta e o manipulare in care ne tragi si pe noi!
Impotriva prostiei din tara [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 21:13
+5/7
Cum adica, sa furam toti iar daca ne prinde, dam banii inapoi si facem inchisoare acasa? Asta e marea greseala, cu asta vrea PSD-ul sa ne manipuleze. Ca Dragnea sa dea cateva mii de lei inapoi si sa stea acasa.
corectie
srpc [utilizator], Miercuri, 4 aprilie 2018, 1:55
+7/9
nu doar banii furati, ci TOATA averea trebuie confiscata; dupa aia, poa' sa faca detentia pe strada, sau la rude, no problem
Adică ...
Amad [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 16:36
+26/28
... de luni până vineri la furat în continuare iar în week-end în stațiune, adică într-un centru special înființat în Poiana Brașov.
Dacă o mai țin așa, într-un an nici nu ne vor mai sări în ochi așa mult toate aberațiile astea.
Bag mâna-n foc că țara asta nu-i normală.
Dar de ce sa va opriti aici...?
scaraotchi [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 16:36
+27/29
De ce sa nu incercati si:
-masina cu sofer la scara...penitenciarului, platita fireste din banii contribuabilului..;
-masaj erotic pe mese, sub mese si intre mese cu posibilitate de dezbracare in ''zeghea goala'' ...;
-pensie speciala comparabila cu pensia de parlamentar;
-diploma de master, obtinuta in urma lucrarii de diploma cu tema: ''Prostia natiunii nu are limite, asa ca totul devine posibil...!"
Gata gratierea!
EuSiCuMine [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 16:43
+20/22
Asta e gratiere! Si se face pentru infractiuni de coruptie, infractiuni de serviciu, asimilate actelor de coruptie, recidivisti, cu pedepre de pana la 5 ani.
"Stabilirea unei masuri alternative de executare a pedepsei privative de libertate se dispune automat, pentru persoanele care au executat deja o jumatate din fractia de executat în sistemul penitenciar."
asta imi aduce aminte de
hartagramz [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 16:54
+21/23
conditiile de detentie pe care si le-a negociat Pablo Escobar in 'La Catedral'...
gentlemen club / spa
jorj_bv [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 20:23
+5/7
Coruptii patriei vor un fel de club unde sa invete meserie si sa afle ponturi.
Pai daca faci 2/7 * 5 ani = 1 an, 5 luni si 4 zile, mai scrii si niste carti in alea 2 zile - 20 zile, mai cari si o lada de whisky cand vii - 1 zi de munca silnica de ocnas
Fetele...fitzi geana ca iese Borcea!
trem [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 16:59
+7/9
In sfarsit masura asta i se potriveste manusa. Si uite asa o sa avem in curand boom demografic....si voi 'ingratzilor' il acuzati pe Tudorel si PSD-ul ca nu se gandeste la soarta tzarii.
Lantul slabiciunilor
Ochii_pe_voi [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 17:06
+5/7
FSN = PSDR = PSD

A inceput cu crimele din 89 si s-a ajuns la niste hoti ordinari, borfasi si mafioti (sustinuti acum de ALDE UDMR)
corectie
srpc [utilizator], Miercuri, 4 aprilie 2018, 1:58
+3/7
FSN = FDSN+PD(FSN) = PDSR+PD = PSD+PD = PSD+PDL = PSD+PNL ; din pacate, nici cei din partidele mai mici nu sunt din alte radacini decat fostii privilegiati ai PCR
Ce inseamna PSD?
Valar_Morghulis [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 17:42
+6/8
PSD = Partidul Salvati Detinutii

Deci titulatura de "penali" li se potriveste perfect.
acesti parlamentari
zigot [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 17:45
+5/7
nu sunt n o r m a l i!
nu stiu daca comentariul va fi postat, dar repet:
cine a propus sau cine voteaza aceasta lege este
demult in alti parametri.
nu ai uitat ceva!?
Sunt_nimic! [utilizator], Miercuri, 4 aprilie 2018, 13:20
+1/1
Si mie, exact la fel mi se pare, ca o ASTFEL de lege nu poate fi propusa de oameni normali la cap!

Dar, ca tot vrobim de parametrii, nu cumva ai uita ceva? Amendamentele nu vin de la cativa indivizi internati al Balaceanca, ci de la Partidul pe care nori, romanii, l-am votat majoritar in decembrie 2016!
Alta propunere
DT34 [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 17:53
+4/6
Eu propun sa le marim pensia la corupti! Eventual le dam si cite un spor la salariu ca folosesc mai putina benzina, deci poluare mai mica,
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Marţi, 3 aprilie 2018, 18:09
+6/8
nerusinare
Ilidia [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 18:36
+6/8
Culmea nerusinarii. baietii isi pregatesc viitorul....
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Marţi, 3 aprilie 2018, 20:15
+5/7
xxxxl
vorbeste lumea [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 20:22
+5/7
halal propunere ...
acasa unde?
revo [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 20:26
+6/8
week end la Sinaia, Rio, Monte Carlo etc.?
Asta nu e gluma, e crima asupra unui popor
V. Istina [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 20:38
+10/12
Bolnavi uitati in paturi putrede, copiii invatati de profesori saraci umiliti si bolnavi, procurori si politisti umiliti pentru ca indraznesc sa creada in dreptate si lege... si noi, suntem doar uimiti de neobrazarea si marlania unor talhari care au pus mana pe putere...

Sunt consternat si aproape fara cuvinte. Incepe dictatura hotilor, a incompetentilor si ticalosilor.
Casa poporului e casa hotilor Cu noile lor legi vor sa ne praduiasca viitorul nostru si al copiilor nostri.

Uita ceva insa: cu cat incearca mai tare sa rupa biciul, cu atat mai naprasnic o sa-i trasneasca!
Se vede din nou
Ochii_pe_voi [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 20:49
+9/11
Cât de urât miroasă cocina PSD (+ALDE+UDMR). Hoti, penali, mafioti, scursuri, borfasi... tot ce e mai scârbos s-a adunat in aceste găsti infractionale care isi spun "partide"
Dupa un an si 4 luni
Ghiuveta [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 21:12
+8/10
In sfarsit se ocupa de problemele reale ale nevoiasilor care traiesc de pe o zi pe alta.
Bravo baieti, bravo motostivuitoare!
PS: De Pastele Catolic se pare ca UDMRistii isi fac si ei un mic cado.
Adevarat a inviat!
Nu este corect ! Ma opun cu toata taria !
Susufler0 [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 21:16
+12/14
Se incalca in mod flagrant principiul nediscriminarii, prin aceea ca doar cartile scrise in penitenciar conduc la reducerea cuantumului pedepsei, nu si cele scrise acasa, in executarea pedepsei !

PS. Huo... Hotie pe fata !
isi bat joc de noi
alexman1 [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 21:34
+5/9
Mai votati psd-ul inconstientilor. Acum trageti ponoasele..
Zici ca in parlament sint niste paiate care rad de noi.
Ar trebui sa ii alungam de acolo si sa punem oameni capabili,care au dat concurs de cunostinte specifice postului,sa nu aiba cazier, sa fie testati psihologic si cu detectorul de minciuni. Nu am inteles niciodata de de ne trebuiesc partide care fac atat rau si sint gasti de mafioti ordinari.Poporul sa voteze forma de guvernamant si cei calificati sa o puna in aplicare prin masuri specifice.Punct
Si
Rdu [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 21:45
+6/8
sa li se dea o renta grasa sa aiba cu ce trai! Iar de ce-au furat sa nu se atinga nimeni ca e un bun castigat cu truda!
Programul de tzara al penalilor :Jos cu lupta.....
Plagarus [utilizator], Marţi, 3 aprilie 2018, 21:54
+9/11
....anticoruptie !!!!
corectie
srpc [utilizator], Miercuri, 4 aprilie 2018, 2:00
+3/9
anticoruptia sa fie in folosul tarii, nu al unor mafioti locali si al stapanilor lor din afara
nu este suficient
skye [utilizator], Miercuri, 4 aprilie 2018, 0:55
+8/8
Masura trebuie urmata imediat cu un pachet de legi care sa interzica recuperarea prejudiciilor si sa compenseze in avans coruptii-detinuti la domiciul pentru cheltuelile suplimentare cu lumina, gazele pe care le vor avea stand acasa. Si eventual cu benzina vizitatorilor care voi fi nevoiti sa aduca spaga acasa.
Ne vedem in strada.
revoltator!
srpc [utilizator], Miercuri, 4 aprilie 2018, 1:52
+6/8
cand coruptia e ca un cancer in tara asta, vin acesti neica nimeni si ii sustin pe coruptii deveniti pucariasi! e de dat afara cu suturi actuala clasa politica si creat una noua, de la zero; experienta va castiga ea, nu e nevoie sa invete trucurile celor vechi
De necrezut, pentru ce am iesit in 21.12.89!!!
quietguy58 [utilizator], Miercuri, 4 aprilie 2018, 4:15
+7/9
De necrezut, pentru ce am iesit in 21.12.89!!!

Pentru ca sa citesc pe 03.04.2018 o propunere prin cei condamnati pentru coruptie la inchisoare cu un termen mai mic de 5 ani sa-l faca la "fara frecventa".
Eu propun:
kofa [utilizator], Miercuri, 4 aprilie 2018, 5:18
+6/8
Toti cei ce vor fi condamnati pt. coruptie cu pedepse de pana la 5 ani sa fie trimisi in cele mai de lux statiuni si croaziere .A era sa uit,plata din bugetul de stat ,sau carduri fara limita de suma.N-am mai avea parte de voi!!
Fara speranta.....
UmilCetatean [utilizator], Miercuri, 4 aprilie 2018, 7:14
+4/6
Doamne fereste!
Cat de magari, lipsiti de bun simt si cata desconsiderare fata de populatie pot afisa acesti indivizi din PSD. Trebuie sa fii ori corup ori prea prost sa votezi astfel de "alesi".

Trist!
As putea?
CipCC [utilizator], Miercuri, 4 aprilie 2018, 9:40
+5/5
As putea sa-i dau pe astia in judecata ptr. ca ma streseaza zilnic?
Pe bune, nenorocitii astia ma fac sa ma enervez zi de zi....
o sa ajungem mai rau ca-n africa...
liviu_ [utilizator], Miercuri, 4 aprilie 2018, 10:34
+1/1
vai de noi...
ne depaseste acus Bulgaria, urmeaza Serbia, Albania, Moldova.... apoi mutam continentu: Maroc, Somalia s.a.m.d.
O sa va "multumim" la vot...
Olyx [utilizator], Miercuri, 4 aprilie 2018, 17:19
+2/2
pentru profunda voastra grija fata de penali !...Fata de cei care mor "cu zile" prin spitale, n-aveti nicio apasare !...De soarta celor ce se lupta ca sa isi castige cinstit painea zilnica, voi nu sunteti interesati...
Muncesc
galeo [utilizator], Vineri, 6 aprilie 2018, 10:35
0/0
Muncesc cam 10 ore pe zi, de multe ori chiar si duminica, intr-o tara unde ploua mai tot timpul, departe de tara si familie.

Mi-ar fi mai convenabil sa fur cateva milioane de euro si apoi sa stau acasa in arest la domiciliu, decat sa imi stric tineretea si sanatatea la munca prin tari straine