1 € 1 USD 4,2188joi 23 sep 2021
Versiune
Mobile
:)
Gigi Kent [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 12:50
-71/105
Se pare ca lupta impotriva Fake News pe Facebook.com functioneaza. He he!

Eu lupt de la inceputul anului impotriva Fake News. Mi-am filtrat "prietenii" pana cand, de exemplu acum 2-3 zile nu mi-a aparut in timeline absolut nimic despre manipularile si protestele de ieri. Adica pana cand sa suport distribuirea de articole manipulatoare, minciuni, analize superficiale? Pana cand sa accept ca Mandruta si Chirila se pricep la abuz in serviciu? Sau ca Moise "Cutremuratorul" Guran imi spune ca e mai bine ca magistratii sa nu aiba nici o raspundere? Sau Vintila care intrebat "pe ce se bazeaza", in loc sa ofere argumente spune ceva gen "aproape ca ma pacaliti sa va cred"?
Unde traim?
Ochii_pe_voi [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 13:01
+61/75
China? Arabia Saudita? Rusia lui Putin?
Comment sters de user
Lok [anonim], Luni, 27 noiembrie 2017, 13:01
+35/45
PSD umbla cu tehnici kaghebiste
vorbis [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 13:11
+71/81
de intimidare. Nu o sa va mearga leprelor.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 27 noiembrie 2017, 13:18
+49/57
Pai ce credeati?
tarantella [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 13:30
+44/56
O sa tina la nesfarsit cu #rezist si memeuri haioase pe internet? Baietii s-au organizat. Postacii aia tristi care improscau cu comentarii laudative la adresa politrucilor au fost reprofilati. Astazi dau block-request pe Facebook (bine, au mai ramas cativa intarziati, gen mazeta, newlook sau demagogu, carora le place mai mult sa fie in suduiti pe forumuri).

Inca un exemplu aici:

https://goo.gl/hCS3SQ
!
fdan [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 13:31
-37/53
Deci pana si Facebook si-a dat seama ca e folosit abuziv. (spam) Asta se intampla daca exagerezi.
mentionez ca am fost la proteste
Adran [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 13:40
-24/76
dar nu pot sa nu amendez dublul standard hipsteresc. Cand Ateii, Lgbteiii, pro choisii si alti oameni "de bine" boicoteaza pagini facebook care le sunt potrivnice ideologiei si se strang in grup si dau report, e democratie. Cand un alt grup face fix acelasi lucru, e cenzura. Stiu ca o sa fiu acuzat ca sunt pro psd, rus, or whatever, pt ca lumea nu gandeste. Dar e ca in povestea aia : First they came for X, and I did not speak out— Because I was not a X. Atat timp cat regulile nu sunt aceleasi pentru toata lumea si mereu e o parte rea care nu are voie sa faca ceava si o parte buna care are privilegii , o sa se ajunga la abuz si dictatura, partid unic, gandire unica. Democratia e aia in care toti au aceleasi drepturi, acelasi statut, aceleasi unelete.
Ce sa va fac baieti si fete
Zummm [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 13:48
-10/40
Daca folositi Comunistbook, asta e.
Ofensiva penalilor din politica,ce "reformeaza"...
Plagarus [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 13:51
+14/16
.....justitia ?????????????!
Capat de drum pt. parnaiasii "alesi ".
serios?
IonIonescuDeLaBrad [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 13:52
+16/26
Meeting-urile si manifestatiile nu sunt fake news, n-ar trebui blocate.
Bre Mark, lasa-ne dreacu sa ne manifestam!
Mai cititi "Terms of Service" inainte sa plangeti
Miky60 [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 13:56
-1/29
Da, mentalitatea generala a romanilor e sa gaseasca vinovatii in afara (extraterestrii, serviciile secrete, reptilienii, Soros, "Noua ordine mondiala", etc) si nu se uita nimeni la ei, la ceea ce fac ei. Daca ati fi citit atent "Terms of Service" de la Facebook ati vedea ca nu puteti posta de mai multe ori fix acelasi mesaj in mai multe locuri pentru ca este considerat SPAM, trebuie sa folositi un nume REAL (va cere chiar sa probati cu un act de identitate cu poza), nu puteti sa cereti prietenia la 200 de oameni imediat pentru ca sunteti SUSPECT de cont fake etc.
Da, unele din ele pot fi absurde dar sunt analizate de AI de la facebook (facut de IT-isti) deci analizeaza global, nu situatie cu situatie, dar astea sunt "Terms of Service". E de dreapta: nu va place, nu folositi. Nu este ca in comunism, statul pentru toti, acum suntem de dreapta, fiecare pentru el.
Da bine sa pari victima si sa legi totul de un fapt ca sa poti sa te plangi si sa gasesti victime in "agenturili straine", dar mai bine suntem ca in VEST si citim inainte sa dam NEXT.
Facebook
galeo [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 14:00
-27/37
De cand a devenit facebook platofrma de propaganda politica ?

Facebook nu vrea sa se manjeasca, sa se implice in razboaie politice., sa devina o unealta de propaganda, bravo lor.

Asa cum fac multe companii multinationale, nu comenteaza si nu se implica in luptea politica.
Nu este greu
bfc [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 14:15
+33/37
Nu cred ca este vorba de dificultate; mai degraba este vorba de vointa sau coruptibilitatea celor care trebuie sa faca aceasta investigatie :)

In mod normal, aceste reclamatii negative trebuiesc investigate inainte de a limita dreptul la platforma. Ar trebui sa fie suspect faptul ca o persoana aduna in cateva minute atat de multe raportari negative si un operator uman trebuie sa urmareasca aceste actiuni.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 27 noiembrie 2017, 14:15
+18/24
la ce proteste ai fost,
peperoni [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 14:16
+38/56
in februarie la cotroceni? Erai in spatele floricicai?
Am observat ca toti care vreti sa va dati anti psd, desi sunteti cu ei pana in gat, incepeti asa: mentionez ca nu sunt psd izt, mentionez ca am fost la proteste, mentionez ca nu am votat cu psd, dar...

Apoi vine tampenia in favoarea lor, pe care sunteti platiti sa o debitati.
Ati importat cu succes
Jesuis.PasCharlie [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 14:17
-13/41
..dublul standard civiizat .
Cand grupurile qblt si anti-crestine raporteaza conturi FB e frumos si civilizat ,raul trebuie lucrat la radacina,e o datorie patriotica.
Lucru manual.
Romanii nu prea inteleg democratia
galeo [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 14:22
-25/41
Multi sunt ca niste copii mofturosi, alintati de parintii lor, ce asteapta ca toata lumea din jurul lor sa le faca pe plac si sa le dea dreptate.
hehe
liviu_ [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 14:24
+38/40
aparent pesedeii se folosesc de regulile destu de cretine al FB (poti bloca f usor cineva ce posteaza pe pagina ta, chiar daca nu spune nimic aiurea, si prin raportari multiple poti bloca si alte conturi, ca o paranteza de multe ori jigniri si instigari la violenta au fost marcate ca in regula dupa raportarea la FB dar asta e alta discutie), ca sa incerce sa strice protestele

cel mai probabil este un atac coordonat...
acum e posibl sa nu aiba legatura directa cu psd... doar lingaii psd sa-l faca pt ca au ei chef... ramane de vazut

oricum... bum venit in koreea de nord...
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 27 noiembrie 2017, 14:25
+21/29
...
liviu_ [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 14:26
+16/22
eu stiu ca ateii sunt in general victime si stiu destule pagini blocate de religiosi...

nu am sustinut niciodata asemenea actiuni.. consider ideea fb de blocare strict pt numarul de raportari o idiotenie notorie.... de asemenea comentarii raportate care incalca grav mutle standarde sunt lasate in picioare daca nu-s raportate de suficienti....

aici nu are nici o traba cu democratia... ci doar cu niste oameni care se folosesc de niste scpari ale FB in avantajul lor
Cand faceti voi e de bine,cand fac restul e de rau
Miky60 [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 14:26
-21/41
Ce ti-e si cu dublul standard... Cand blocati pagini intregi ca nu il injurau pe Dragnea sau nu il laudau pe Ciolos, cand doreati sa se inchida Antena 3 ca nu avea aceeasi parere cu a voastra era de bine, era "democratic", era "american". Acum cand facebook-ul blocheaza conturi pentru spam, cand primiti voi block request-uri e de rau.
Pai hotarati-va, ori cu libertatea de exprimare si il ascultati si pe cel care are o parere opusa cu a voastra, ori sa fim nazisti cu totii si ne blocam libertatea de exprimare?
Probabil ca ...
Cataleya [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 14:30
+14/20
...daca 10 sau mai multe persoane reclama la un moment dat si simultan un anume cont de pe facebook, ca ar face spam sau ar aduce injurii, etc, acel cont va fi blocat de cei care se ocupa de asta.
Chiar daca acel cont ar fi al unei fetite de 10 ani care posteaza imagini cu catelusul sau pisicuta ei jucandu-se.
Cei care blocheaza conturile, mai mult ca sigur ca nu stau sa verifice concret contul respectiv , ci actioneaza dupa buna credinta a celor care fac reclamatiile.
Iar atunci cand e vb de PSD si postacii sai, numai buna credinta nu exista.
medicamente
drup [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 14:30
+52/58
ti-ai filtrat prietenii pana ai ramas singur asa ca acum in lipsa de audienta postezi aici...
bv tie
GIGI_CIOCAN [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 14:30
+49/55
fiecare are dreptul sa traiasca cat de prost si ignorant doreste ;) :* ..
confirm
Mazeta [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 14:34
-44/52
Și mie mi-au blocat contul.
Cenzura lasata la mana unei corporatii e un abuz
animatron [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 14:34
-14/48
Am scris de mai multe ori despre aceasta initiativa care se vroia un fel de instrument contra extremismului pe retele sociale, dar care poate deveni in orice moment un abuz absurd, o ingradire grosolana a libertatii de exprimare.

Acum s-a intors impotriva celor care o sustineau masiv, pe motiv ca cenzura e buna daca e aplicata altora, eventual cei identificati ca adversari ideologici.

Cum e posibil ca dvs, cu bun simt si logica aici pe Hotnews, sa acceptati idee orweliana ca o corporatie multinationala isi poate permite sa decida, fara nici un fel de reguli controlate juridic, cine are dreptul sa se exprime si cine nu ?

Libertatea de gandire a civilizatiei europene nu mai are dreptul de a folosi un vehicul modern de expresie, cel al retelelor sociale, fara sa treaca prin filtrul arbitrar corporatist de la Facebook, Google sau Alphabet?!

Fie se folosesc reguli transparente, justificabile juridic (altfel e abuz) in fata utilizatorilor, fie nu se face cenzura si utilizatorii raspund in fata unei noi legislatii contra defaimarii, calomniei, raspandirii de stiri false, etc.

Daca un guvern european vrea, poate elabora o legislatie in acest sens.
Deocamdata e un vid in aceasta privinta, in multe state europene poti spune cam ce-ti trece prin cap pe retelele sociale si cei vizati de invective, insulte, minciuni, falsuri, adesea nu au la dispozitie vreo prevedere penala care sa ii protejeze.

Pentru ca exista la politicieni o imensa lasitate cand e vorba de a reglementa (potential liberticid) astfel de chestiuni, unii s-au gandit sa scape de "cartoful fierbinte" lansand-ul unor multinationale.

Rezultatul e ceea ce vi se intampla astazi, puteti avea contul blocat pentru ca x sau y se plange de ideile dvs si imediat corporatia apasa pe butonul "incalca standardele comunitatii" !

Care "standarde"?! Unde si cand s-a dezbatut despre ele? Cine a luat decizia finala pentru a le valida? Cum pot fi contestate? Cum te poti apara impotriva abuzurilor?
pai nu facebook a generat chestia asta
bogdan1477 [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 14:39
+12/14
Blocarea temporara se poate obtine cind suficienti utilizatori reclaama un alt utilizator ca face spam. (ai sus in dreapta ... -> Trimite Feedback).

Si acu probabil ca se aduna datele despre toti cei cu conturi blocate temporar din cauza de distribuit proteste si se verifica daca cei care au raportat sunt aceleasi persoane la toti, sau au inebunit pensionarii in in modrandom si au dat spam.

Iar daca se va descoperi ca aceiasi 100 de utilizatori au raportat spamuri toata ziua, eventual si de pe acelasi IP, atunci e clar ca totul a fost orchestrat. Si probabil facebook va sterge conturile cu pricina si va bloca definitiv IP_ul.
Nu zau?
Ursuletul de Plus [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 14:41
+10/14
Adica nu s-au manjit in Egipt, Turcia, Siria, Libia, unde singurele modalitati de comunicare ale celor care au dat jos (sau au incercat) dictaturi era FB si TW?
Asa de tare "nu s-au manjit" in Turcia, ca Erdogan a blocat accesul la WA, FB si TW.
din moment ce nu mai primesti nimic
lp [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 14:44
+43/47
ar trebui sa-ti dai seama ca esti singur - tu si cu RTV / antena 3. stai cu ei
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 27 noiembrie 2017, 14:44
+8/8
Gigicule
mr_mojo [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 14:46
+37/41
Ai filtrat tot ce nu îți convine, adică ai băgat capul in nisip. Pe mine nu ma interesează evoluția ta umană (dacă putem vorbi de așa ceva) dar nu te mai da imparțial și deținător al adevărului suprem fiindcă tocmai ți-ai plasat niște topoare la rădăcina credibilității (nu știu totuși care o fi crezând ceva din ce spui tu pe aici).
Poate invata din greseli
galeo [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 15:08
-14/16
Sa te implici in lupte politice inseamna sa iti faci inevitabil si dusmani, dci prejudicii de imagine pentru compania care livreaza acel produs (facebook).
Ce tampenie
galeo [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 15:11
-11/17
PAi si nu are facebook bani sa angajeze cativa moderatori care sa judece rapoartele primite ?
Asta este exprem de penibil, asta arata ca omul nu poate fi inlocuit chiar in toate situatiile.

Plus de asta, pesedistii parca erau pensionari si asistati social. De unde sa stie astia algoritmii facebook ?
Ar trebui sa iti mearga mintea bine de tot sa ai o asemenea strategie din avans pregatita
Sari cu banu? Atunci?
Iulianu [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 15:14
+6/8
Ai vreo treabă cu internetu? Păi sari cu banu, boss! Sau desființează contul, dacă ești adevărat!! Te ține?
se mai gasesc 2-3 decrepiti
adrian_c [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 15:25
+23/27
care sa ia de buna orice aberatie.
Stiti voi, genu ala pentru care cariceanu e cel mai bun politician din lume iar protestele din strada nu exista de fapt.

Abjecte fiinte postacii astia.
Oamenii au pareri politice
galeo [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 15:26
+21/23
Si e foarte bine sa fie asa.
Insa chestiile astea ar trebui sa fie chestiuni personale, nu trebuiesc dejectate la munca, pa facebook.
Sa incepi sa postezi rahaturi de genul : cei pro (sau contra PSD) sunt prosti, e un flame ce nu are ce cauta in spatiul public.
si cum zici
nahir [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 15:28
+22/26
ca-l cheama pe securistul pus de dragnea la comunicatii???
PS
Gigi Kent [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 15:28
-26/36
Si o sa cumpar foarte, foarte multe carti de la Editura Rao. Am vazut ca au publicat foarte multe carti de Faulkner, Steinbeck.

Autori cu orientare neo-nazista gen "Cartarascu" (asa a zis Traian Basescu ca il cheama) o sa incerc sa evit totusi.
Alegeri anticipate
galeo [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 15:34
-6/20
Pentru eliminarea tensiunilor ar trebui convicate alegeri anticipate, asa se exprima democratia, la vot.

Hipsterii, daca vor sa conteze, sa mearga toti la vot, insa daca pierd, sa respecte parerea majoritatii
ti-as da fotografii
Adran [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 15:35
-10/28
de aseara, dar e greu de discutat cu cei care nu au capacitate mentala ca sa inteleaga ceea ce am scris si am semnalat. sau ma rog, sa priveasca obiectiv.
ai spus bine
Adran [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 15:38
-13/29
mentalitatea asta de: "grupul nostru are mereu dreptate" e cea care duce spre dictatura, partid unic, viziune unica. Dublul standard e prietenul cel mai bun al activistilor de azi, mai ales cei lgebqwertisti.
waaa, ce destept esti!
skanda7 [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 15:39
+14/24
Cum blochez o pagina de FB pentru continut inexistent?? Te-ai gandit mult ? Sa fiu Dragnea ti-as taia leafa de postac.
nu dovedesti
Adran [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 15:48
-10/28
decat mentalitatea de turma , fara rationament, care te caracterizeaza. nu ai capacitate sa intelegi ce am scris. am scris eu ceva pro psd ? doar in mintea ta plina de ura care iti blocheaza obiectivitatea..
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 27 noiembrie 2017, 15:51
-14/28
Este vorba de libertatea
Kosmos [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 15:55
-7/13
Unora ca Adrian Sarbu , Virgil Magureanu , Steinmetz , Schwartzenberg..
Eu nu am cont Facebook
Attila the Hun [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 16:15
-14/18
Spuneti-mi si mie, va rog, cit va costa serviciul oferit de Facebook pe luna?
Sa fim seriosi
Kosmos [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 16:16
-10/22
Primavara araba si alegerea lui Trump au demonstrat capacitatile Facebook ca instrument redutabil de manipulare a maselor.
Facebook face experimente permanent pt a crea formule noi in controlul traficului/raspandirii de informatii. Ca vorbim de Bursa sau Politica , reteaua are gandit un sistem care functioneaza ca o valva electronica cu sistem de bypass.
ai discurs specific
peperoni [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 16:17
+10/30
latrinesc, cu lgbt, cu hipsteri, ei sunt idolii tai, asta te-a dat de gol. Se vede cat esti de obiectiv numai din discurs.
De altfel si minusurile pe care le-ai incasat iti demonstreaza obiectivitatea.
Hai la revedere!
Corect
Attila the Hun [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 16:20
-5/9
Dar iti ramine, oricum, posibilitatea sa pui capat relatiei si sa nu le mai platesti serviciul. :-)
Total de acord
bfc [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 16:30
+5/5
Sunt 100% de acord.
Este foarte greu sa creezi un algoritm perfect; dar acesta fiind un eveniment cunoscut, cel putin firma care se ocupe de FB in Romania stia de aceste event-uri, se putea monitoriza mai alert sau cu un algoritm ajustat si astfel de momente puteau fi evitate intr-un procent mai mare.

Nu am prea citit despre mult laudatul nou algoritm creat de Facebook, dar consider ca undeva au fost scapari mari.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 27 noiembrie 2017, 16:33
-2/2
Cui se pling?
Attila the Hun [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 16:37
-6/16
Facebook e o afacere privata, care comercializeaza datele personale ale utilizatorilor si nu raspunde in fata nimanui pentru felul in care isi prelucreaza, ambaleaza si scoate la vinzare marfa.

Cei care protesteaza fata de felul in care sint tratati de Facebook nici macar nu realizeaza ca, in relatia cu aceasta companie, ei nu sint clienti, ci marfa. Facebook are clienti care ii platesc bani, dar astia nu sint facebookistii.

Situatia e de un ridicol imens. Miliarde de oameni ii ofera GRATUIT lui Zuckerberg o multime de date personale, plus informatii despre activitatea lor cotidiana (pe care smecherul le transforma in miliarde de dolari vinzindu-le oricui vrea sa le cumpere) si primesc la schimb margele colorate de sticla ieftina, adica un coltisor in internet in care sa-si afirme personalitatea si sa se autoamageasca ca isi satisfac nevoile de stima, respect, consideratie, admiratie etc. de care nu au parte in viata reala.

Daca eu v-as cere datele personale pe care i le-ati oferit deja lui Zuck, cred ca v-ar pufni risul. Cum sa ii dai unui necunoscut toate informatiile astea?!

Daca serviciile secrete v-ar cere sa raportati zilnic ce ati mai facut si ce va mai trece prin cap, ati iesi in strada cu milioanele sa protestati.

P.S. Parerea lui Zuck despre voi, facebookistii (cititi dialogul cu un prieten de-al lui pe vremea cind era student si testa Facebook):

Zuck: Yeah so if you ever need info about anyone at Harvard, just ask.
Zuck: I have over 4,000 emails, pictures, addresses, SNS
Friend: What? How’d you manage that one?
Zuck: People just submitted it. I don’t know why. They “trust me”
Zuck: Dumb f*cks
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 27 noiembrie 2017, 16:40
+3/5
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 27 noiembrie 2017, 16:49
+22/24
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 27 noiembrie 2017, 16:50
+23/23
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 27 noiembrie 2017, 16:51
+23/23
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 27 noiembrie 2017, 16:53
+18/18
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 27 noiembrie 2017, 16:55
+5/5
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 27 noiembrie 2017, 16:57
+8/10
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 27 noiembrie 2017, 17:02
+10/18
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 27 noiembrie 2017, 17:03
+12/12
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 27 noiembrie 2017, 17:04
+9/9
nu ai dreptate
corbul109 [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 17:17
-5/7
E normal sa pot bloca pe cineva care scrie PE PAGINA MEA, indiferent de continut!!!! Pagina mea nu e platforma de distribuit mesaje pentru terti!!! Si aici nu ma leg doar de mesajele legate de #resist, ci de orice fel de mesaje!!!
Normal ar fi, daca vrea sa distibuie mesaje, sa le scrie pe pagina lui si sa am posibilitatea sa fac share daca sunt de acord cu ele!!
ei nu se poate ?!
nahir [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 17:29
+23/23
tocmai tie???
inadmisibil!!!
nu te mai poti bucura nici de chilul de ruble din cont cu care-ti luai paine? ca doar nu ti-ai facut cont pe fb? si tu Brutus?
va place cenzura mujicilor?
demaGOCU [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 17:32
-3/13
Va place, pentru ca voi suprimati orice idee diferita cu atacuri verbale la persoana in loc sa discutati ideea, trolilor!
Problema e ca s-au inmultit tractoristii
Parzivall [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 17:37
+9/15
In Romania.
da.
Adran [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 17:46
-15/27
e dovedit stiintific ca cei care gandesc sunt mai raspanditi ca cei care nu gandesc, de aici vine si diferenta de likeuri. Crezi ca eu scriu ca sa iau like-uri ? Atunci as scrie ceva ce stiu ca sigur o sa-mi aduca like-uri. Incerc sa scriu ceea ce gandesc, chiar daca cei ca tine nu au capcaitatea sa inteleaga si dau minusuri.
Intimidari, hartuiri, manipulari
EU_e_cu_noi [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 18:07
+9/17
In democratia originala a lui Dragnea e mai rau ca pe vremea lui Ceausescu. Manipularile de la televiziunile lor s-au extins si la platformele online. Incearca sa submineze cu orice pret miscarile de protest: atacuri cibernetice, trolli, discreditatrea unor organizatii (vezi Coruptia Ucide), hartuirea ziaristilor si a manifestantilor.
Sunt semne clare ale unui derapaj spre un stat totalitar
Carmen Dan e o proasta
galeo [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 18:20
-8/8
MUltumit?
ar mai fi presa locala
kkciosuldelahamangia [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 18:33
+8/10
siteurile ziarelor locale nu amintesc nimic despre manifestatia de duminica seara din centrul orasului, la fel, nici acum doua saptamani nu au scris nimic despre protestul celor de la familia traditionala cu cinci divorturi si amante de varsta copiilor, nimic, nimic, tacere totala, iar culmea este ca conducerea judeteana si primarul sunt,,Liberali''...rosii.
Proasta, proasta, dar e
Kecske [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 18:50
+11/11
ministru la admin si interne si sefa jandarmilor. Deci nu prea avem de ce sa fim multumiti. Chiar deloc.
e gresit
Adran [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 19:15
-8/14
doar cand iti convine tie. asta inteleg eu. cand iti convine , totul e indreptatit. Sunt sute de cazuri in america unde activistii lqbtqwerty persecuteaza crestinii, afaceri care sunt detinute de crestini, florari, cofetari, fotografi si orice organizatie care nu se lasa prada ideologiei lor. Se duc si cer tot felul de bazaconii doar ca sa provoace si apoi fac reclamatii.
Drept fundamental? Cand a fost vreodata un drept fundamental ? Cunosti legea in tara asta ? Realizezi ca exista o curte constitutionala care decide ? Sau crezi ca decide orice cetatean cu ideologia luata din spalarea la creiere de filme si seriale hollywood care sunt drepturile fundamentale.
filtru corporatist
Crysss [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 19:51
-8/20
"Libertatea de gandire a civilizatiei europene nu mai are dreptul de a folosi un vehicul modern de expresie, cel al retelelor sociale, fara sa treaca prin filtrul arbitrar corporatist de la Facebook, Google sau Alphabet?!"

Din pacate pentru tine nu prea ai idee ce vorbesti. Cei de la Facebook, Google si Twitter au fost chemati de democratii din congres in fata unei comisii de ancheta unde au fost terfeliti si santajati in toate felurile. Presiunile astea dureaza de mult timp, dar la ultima intrevedere intalnirea a inceput sa semene cu un proces stalinist. Si nu sunt primii, Merkel a cerut acum vreo 1 an o intrevedere directa cu Zuckerberg ca sa il certe ca nu blocheaza postarile care sunt impotriva imigrantilor.

Deci asa-zisa civilizatie europeana trebuie prima data sa isi aleaga conducatorii potriviti care sa nu se bage cu bocancii in ecosistemul internetului. Iar nemtii tocmai au ales-o pe Merkel din nou. Deci ce ziceai despre "civilizatia europeana"?
Cenzura ?
gheara [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 20:29
+10/12
Care cenzura ? Greseste Facebook ca cenzureaza pornografia, propaganda terorista, raspandirea urii prin postari care incita la violenta si alte asemenea ? Despre ce vorbesti ? Facebook nu a cenzurat in cazul de fata, doar a blocat temporar paginile pana se lamuresc ce e cu sesizarile alea. Problema e cu trolii pesedisti carora li s-a comandata sa reporteze acele pagini.

Acel continut va fi deblocat in cele din urma iar cei care au dat false report vor fi luati in vizor.
Poti sa alegi Rusia
ghenosu [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 20:38
+5/9
daca nu-ti convin principiile tolerante ale societatii moderne. Acolo poti sa injuri cat vrei LGBT ca nu o sa patesti nimic, ba chiar o sa fii laudat de tatucul Putin. Aici in Occident avem principii si reguli care ne separa de medievalii putinisti: ii respectam pe oameni indiferent de orientarea lor sexuala, de religie, de culoarea pielii.
Dezinformezi
Attila the Hun [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 20:46
-7/15
Audierile din Congress au fost CIRC/TEATRU pentru prostime.

Facebook, Google, Twitter, Apple si multe altele sint in pat cu guvernul USA. Mai precis cu serviciile. Mina in mina, gura in gura.

Internetul a fost (este) cel mai mare succes al CIA. Restul sint detalii.
Ah,...
Attila the Hun [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 20:48
-2/2
... cita suferinta provoaca adevarul! Tot ce poti sa faci e sa dai un minus cind vine gramada peste tine.
Omul
wintershadow [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 20:53
-7/13
a ridicat o problema foarte importanta. Faptul ca tu nu vezi, sau nu intelegi, e la fel de grav.
Daca la tine democratia inseamna sa poti spune orice despre ce-ti convine si nimic despre ce nu-ti convine, asta numai democratie nu se cheama.
De ce minus?
calincb [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 20:56
-7/7
Poate de data asta omul este sincer.
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 27 noiembrie 2017, 21:23
+7/7
Comentariu sters de utilizator
[anonim], Luni, 27 noiembrie 2017, 21:24
+4/4
gigele, vezi ca
gwolf [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 23:04
+5/7
Rao nu prea editeaza carti cu poze ci d-alea cu text care trebuie CITITE si INTELESE.
Gigele, esti sigur ca vrei sa te bagi in nebunia asta a insiruirilor de cuvinte si litere? E nebunie si haos acolo, o sa-ti faci scurtcircuit
sa fim toti nazisti
gwolf [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 23:08
+4/4
asta este varianta aleasa din cele 2 propuse de tine.
din fericire mai sunt si altele.
newlook, mazeto, miss sloane
gwolf [utilizator], Luni, 27 noiembrie 2017, 23:22
+2/2
raspundeti-i omului, v-a intrebat mai sus ceva!!
ai folosit
Adran [utilizator], Marţi, 28 noiembrie 2017, 10:40
+1/1
cuvantul "gresit" fix in titlul comentului.
Facebookul merge si dupa legile din tara de unde e inregistrat utilizatorul, pentru ca sunt actiunile utilizatorului care e legat de legile tarii lui.
Curtea constitutionala decide daca un anumit demers e constitutional, nu tu. Dar vad ca doar comentezi si nu esti la curent cu ce se intampla nici in Romania , nici in America. Asa ca imi pierd timpul.
mai medieval
Adran [utilizator], Marţi, 28 noiembrie 2017, 10:46
+1/1
si inapoiat decat practicile sexuale deviante, nu e nimic.Inapoiat incat ne apropie de comportamentele animalice. Dar chiar si mai jos, pentru ca instintele animalice sunt pentru procreere, nu pentru deviatii nebunesti.
Nu iti doresc sa ajungi intr-o tara care nu iti permite sa injuri ceva, o idee sau o ideologie, ca atunci ai ajuns intr-o dictatura. dar vad ca voi hipsterilor va e dor de o dictatura, acolo unde nu e voi sa injuri ceva ce a fost dictat ca dde neatins. O sa te vad eu la incolonare si cum iesi din coloana pac... o pedeapsa.
daca ai si gindi nitel, ti-ar fi mai clar
bogdan1477 [utilizator], Marţi, 28 noiembrie 2017, 12:32
0/0
facebook are 2 miliarde de utilizatori worldwide. Calculeaza tu cam citi moderatori din astia ar trebui pentru a monitoriza fiecare cite 10.000 de utlizatori...

Plus de asta, si pensionarii au fb, dar am serioase indoieli ca pensionarii citesc postarile de la coruptia ucide sau Mihai Sora si le raporteaza ca abuz. Dar oricum , daca pensionarii au raportat spam, e ok, aia e parerea lor.

Totusi mai degraba tind sa cred ca ciuma rosie, in tentativa disperata de a boicota protestele, si-a folosit armata de postaci (stii tu foarte bine de care postaci) sa raporteze ca spam tot ce e despre proteste. Iar asta nse poate verifica simplu de catre facebook prin consultarea identitatii celor care au raportat si prin compararea IP_urilor de pe care s-a facut raportarea. Si daca se constata ca aceiasi 100 de utilizatori FB au facut raportarea si daca mai e si de pe acelasi IP, e clar cit de spontana a fost.