1 € 1 USD 4,1999duminică 19 sep 2021
Versiune
Mobile
intrebari
anonim [anonim], Miercuri, 25 februarie 2015, 19:14
+11/13
daca o localitate a fost desfiintata pe vremea l;ui Ceasca cum de a aparut din nou???

Era nevoie de astfel de localitati ca o unitate administrativa sa existe si sa functioneze?

Ma doare rau de tot capul....
Intrebare
CititorulComentator [utilizator], Miercuri, 25 februarie 2015, 19:50
+15/17
S-a votat din localitatile astea?
HARTA CADSTRALA
ana-pat [utilizator], Miercuri, 25 februarie 2015, 20:01
+7/11
Informatia tine de "ROMANIA FANTASTICA" Vorbind serios, avem nevoie de o harta cadastrala a ROMANIEI . Cine sa o faca , dupa cum se vede , se gaseste. (Chiar s-a mai incercat din cite imi aduc aminte acum citiva ani , cu rezultate atit de bune incit proiectul a fost oprit.)
NU se doreste inca acest lucru pt. ca mai exista cite o suprafata , pe ici pe colo , de "adjudecat". Si uite ca iar imi aduc aminte de TEPES.....
Parlamentari care reprezintă aceste localități.
vali47 [utilizator], Miercuri, 25 februarie 2015, 20:21
+12/14
Posibil să fie parlamentari care să reprezinte aceste localități,consilieri locali și județeni.Acțiunea ar merita continuată pentru a vedea ce excrocherii sau făcut.Câte fantome au votat?Secții de vot?Și ăștia nu mai sunt fantome și banii cheltuiți sunt reali.
O prostie!
anonim [anonim], Miercuri, 25 februarie 2015, 20:24
-7/13
Nu stiu cum s-au documentat, dar habar nu au ce spun. Exemplu: jud. vaslui, comuna Banca, EXISTA Satu Nou.
da
a [anonim], Miercuri, 25 februarie 2015, 20:26
+10/12
Foarte probabil ,da.
Gheroghe Gheorghiu-Dej
Marius [anonim], Miercuri, 25 februarie 2015, 21:02
-3/5
Harta nu știu de unde e luată.
De exemplu am dat zoom pe Județul Bacău și văd localitatea Gheroghe Gheorghiu-Dej - iar numele a fost schimbat în Onești în 1996.
Corecţie
war4peace [utilizator], Miercuri, 25 februarie 2015, 21:04
+4/8
Dacă te uiţi pe pagina lor de Facebook, vei vedea că au un mare disclaimer. Dar deh, mai bine îi înjuri decât să citeşti :)
Straja, la 8 km de Cumpana a fost...
mcris [utilizator], Miercuri, 25 februarie 2015, 21:06
+3/5
...o "localitate" de baraci unde erau cazati cei care munceau la Canalul Dunare - Marea Neagra. Canalul a fost terminat pe vremea lui Ceausescu, a se vedea si primul comentariu.
Tisita...
tybvaly [utilizator], Miercuri, 25 februarie 2015, 22:25
+6/8
...Vrancea este o asfel de localitate fantoma. Exista indicatoare de intrare si iesire din localitate dar fizic localitatea nu exista.
Tocmai ati divulgat lista depozitelor de armament!
dumitrica [utilizator], Miercuri, 25 februarie 2015, 22:36
-9/13
Felicitari echipei de pasionati si personal ziaristului Victor Cozmei pentru identificarea si postarea pe internet a coordonatelor precise unde se afla "asezarile fara oameni" din Romania, in cea mai mare parte depozite militare subterane deghizate in localitati pustii.
nu toate localitatile sunt asa
maria [anonim], Miercuri, 25 februarie 2015, 23:12
+1/3
Din Intamplare cunosc foarte bine Grabicina de sus di judetul Buzau. Acolo locuiau bunicii sotului pana sa moara in 2003. Localitatea avea foarte multe case. Un sat plin de oameni dintre care multi cu copii. Nu avea cum sa dispara in 8 ani. Sa fim seriosi. Era un sat mare. Am sa intreb pe cineva care e din acel sat. Dar sunt sigura ca mai este inca.
Felicitari, dar date superficiale in timp scurt
Miky60 [utilizator], Miercuri, 25 februarie 2015, 23:17
-1/5
Felicitari, insa ceea ce au facut tinerii frumosi si liberi este ceva foarte superfcial, insa ce puteau face in doar 2 zile? Trebuia si o vizita de teren, date colaborate si de la INS privind alte localitati + cifrele de la Evidenta Populatiei.
Cat despre restul, stati linistit ca s-au facut multe furturi de voturi in localitatile astea, bine insa ca nu au castigat ciuma rosie nici asa!
Păi contează doar ...
Lomecuza [utilizator], Joi, 26 februarie 2015, 0:18
+3/5
... prin prisma faptului că de acolo se deschide drumul spre Tecuci,

Sau, or fi numărat oamenii din "borcanul" de poliție. :D :D
s-a votat, cum sa nu se poata vota?
anonimicus [utilizator], Joi, 26 februarie 2015, 1:59
+7/9
pe listele suplimentare :)

Conform teoremei conservarii votantilor: cu cat numarul de alegatori in circumscriptie e mai mic, cu atat lungimea listei suplimentare e mai mare.
greseala
V [anonim], Joi, 26 februarie 2015, 2:04
+2/6
Hosasau, HR are un locuitor: http://www.agerpres.ro/social/2014/09/23/reportaj-hosasau-satul-harghitean-cu-un-singur-locuitor-10-10-04
Eu cred ca au si ,
FLORIO [utilizator], Joi, 26 februarie 2015, 6:08
+1/5
cate o mie de angajati la asa zisele primarii. E dulce mierea........
Si cu ce ne ajuta disclaimerul?
Miky60 [utilizator], Joi, 26 februarie 2015, 9:44
-5/7
Ok, bine ca au facut disclaimer, dar cu ce ne ajuta asta? Mai bine lucrau mai mult timp (4 luni minim, nu doar 2 zile), se documentau mai bine, faceau vizite in teren, cercetau atat stiintific cat si empiric si apoi veneau cu ceva mai bun.
Asa pot sa fac si eu o cercetare de o ora dar pun un disclaimer cat casa ca nu e corecta. La ce ajuta asta?
Discalimer: ii felicit pentru ce au facut, felicitari ca avem tineri frumosi si liberi care se implica, insa ce au facut ei are doar valoarea unui selfie daca nu este bine documentata.
fals
zulu [utilizator], Joi, 26 februarie 2015, 9:50
0/4
Ia uite ce scrie pe site-ul primariei Barca de care tine satul fantoma "Satul Nou" la adresa
http://comunabanca.ro/?page_id=128
"Comuna Banca este formata din 11 sate.Satul resedinta de comuna este Gara Banca, iar celelalte sate componente sunt: Banca, Ghermanesti, Stoisesti, Tifu, Miclesti, 1 Decembrie, Salcioara, Stramtura-Mitoc, Mitoc si Sarbi."
Primaria stie ca satul nu exista insa restul autotitatilor statului se pare ca nu stiu. Plus ca populatia de la recensamantul din 2011 este zero.
Daca stii tu pe unde e "Satul Nou" din Comuna Banca Vaslui, spune sa stie toata lumea.
Mon chere,
johnny [anonim], Joi, 26 februarie 2015, 9:58
+1/5
spui prostii
mai sapati baieti...
Lulu [anonim], Joi, 26 februarie 2015, 10:39
-2/4
Localitatea Cetatuia, Dolj este foarte bine reprezentată în Google Maps. Ba chiar sunt si poze in Street View. Probabil e o localitate locuita de fantome. Fantome care sapa in gradina, conduc matiz-ul. Probabil ca operatorii de recensamant au sarit-o pe asta...

Mai documentati-va baieti.
??
Codruta N [utilizator], Joi, 26 februarie 2015, 11:09
0/2
Inseamna ca habar nu ai ce e aceea un "hackaton"!
E un eveniment ("de lucru"), cu persoane care poate nici nu se cunosteau inainte si care dureaza o zi (in mod cu totul exceptional 2 sau mai multe)!
Nu te impiedica NIMENI sa dezvolti aplicatia, ideea samd.! Ai putea macar sa multumesti pentru ea! :P
///
misu [anonim], Joi, 26 februarie 2015, 11:11
+2/2
Este veche, inclusiv harta Google.
scrie chiar in articol
Codruta N [utilizator], Joi, 26 februarie 2015, 11:14
0/2
De pe Planurile Directoare de Tragere.
Atunci au fost facute ultimele. NU sunt "hartzi goagãl" ci sunt planuri facute minutios, pe baza unor ridicari topo cu coordonate foarte fin verificate si calibrate "certificat" intr-un sistem unitar.
Gresit
IS [anonim], Joi, 26 februarie 2015, 11:30
+3/5
In judetul Dolj sunt 2 localitati Cetatuia: una in comuna Vela (cea semnalata in aplicatie) si una in UAT Cioroiasi) bine reprezentata pe harti. Despre care vorbesti?
Ce este de mirare?!
Cetăţeanul [anonim], Joi, 26 februarie 2015, 12:33
+2/2
De când mă ştiu, adică de peste juma de secol, cunosc bine acest popor, atipic oricărui popor de pe planetă. Se aştepta şi se aşteaptă întotdeauna să vină Mesia să facă ceva. Mai rău ca evreii, care îl aşteaptă şi ei. Numai că evreii au făcut un paradis din deşertul lor, iar românii mai au puţin şi fac un deşert din paradisul ce a fost odată România. Situaţia prezentată este o dovadă că majoritatea locuitorilor acestor meleaguri sunt proşti şi aleg la conducerea trebilor ţării nişte proşti ca ei.
ȘI POLIȚIA PUNE RADAR.
vali47 [utilizator], Joi, 26 februarie 2015, 12:50
+1/1
Și ce amenzi dau la radar polițiștii!Și tu te minunezi cu ce viteză ai mers de nu ai văzut localitatea!
O singura eroare
mcris [utilizator], Joi, 26 februarie 2015, 14:54
0/0
Nu aleg prosti ci escroci.
De investigat
Echipa localitatilor fantoma [anonim], Joi, 26 februarie 2015, 14:59
0/0
În timpul regimului comunist multe dintre aceste localităţi au dispărut fizic (fie din cauza buldoverelor sau a calamităţilor). După cum am descris pe site : https://localitatifantoma.wordpress.com/, regimul a încercat să şteargă aceste localităţi din evidenţe prin Legea 2/1989, dar iniţiativa a fost oprită imediat după revoluţia din '89. Astfel prin Decretul de Lege 38/1990 această iniţiativă a fost declarată neconstituţională.
puţin probabil.
Echipa Localităţilor Fantomă [anonim], Joi, 26 februarie 2015, 15:07
0/0
Am folosit în proiect doar date libere oferite de instituţii româneşti, publicate pe http://data.gov.ro/, ce pot fi folosite de publicul larg. Puţin probabil ca după 1 zi de documentare online, plecând de la aceste seturi de date, să descoperim unităţi militare secrete.
localităţi sub acelaşi nume.
Echipa Localităţilor Fantomă [anonim], Joi, 26 februarie 2015, 15:14
0/0
Trebuie verificat bine despre ce localitate este vorba (judeţ-UAT). Dacă intraţi pe pagina facebook, https://www.facebook.com/LocalitatiFantoma/photos_stream, pentru Localitatea Cetatuia veţi găsi în observaţii şi un link google-maps către arealul respectiv.
Bună întrebare.
Echipa Localităţilor Fantomă [anonim], Joi, 26 februarie 2015, 15:16
0/0
Am fi şi noi curioşi dacă întradevăr cineva a votat acolo, dacă trimitem o scrisoare recomandată unde ajunge, dacă există firme active etc.
Am folosit date libere
Echipa Localităţilor Fantomă [anonim], Joi, 26 februarie 2015, 15:40
0/0
Puteţi verifica: pe http://geoportal.ancpi.ro/geoportal/viewer/index.html există buton de căutare. Dacă daţi search cu numele "Satu Nou" aplicaţia aduce mai multe localităţi, din toată ţara, printre care şi TOATE localităţile din VASLUI. una dintre ele, cea identificată prin codul SIRUTA 162256, este cea pe care am prezentat-o noi.

Geoportalul este oferit de Agenţia Naţională de Cadastru şi Publicitate Imobiliară. Nu am inventat noi date, am folosit ceea ce intituţiile publice au oferit. Dacă există greşeli în observaţiile noastre atunci sunt greşite datele instituţiilor publice. Vă mulţumim!
Important
Echipa Localităţilor Fantomă [anonim], Joi, 26 februarie 2015, 15:47
0/0
V-am fi recunoscători dacă puteţi confirma această informaţie. Din ce am putut afla locuitorii s-au mutat treptat în satul vecin, Golu Grabicina, din cauza alunecărilor de teren. Am spus că localitatea e pustie (probabil mai este vizitată de foşti localnici). Dacă puteţi afla care este starea actuală vă rugăm să ne contactaţi fie pe facebook https://www.facebook.com/LocalitatiFantoma, fie pe adresa de mail localitatifantoma@gmail.com. Datele dumneavoastră vor corecta informaţiile din observaţiile noastre şi datele de pe wikipedia. Mulţumim!
localitatea Satu Nou din com. Banca,jud.Vaslui
ion popescu [anonim], Joi, 26 februarie 2015, 15:51
0/2
pe locul indicat de Hotnews este islazul denumit Urechioaia.
Nu a fost niciodata vreun sat, poate cateva bordeie ale unei slobozii pe la 1840
Pe PDT din 1890 scrie Rediul Urechioaei.
In toatele satele vechi din comuna Banca sunt parti mai noi pe care unii le numesc Satu Nou.
Daca pe PDT s-a vazzut Biserica e clar ca s-au uitat gresit prin alte parti
Prin urmare nu-i nici o fantoma la Banca unde localnicii sunt obisnuiti cu duhurile dar si cu duhneala..
fantoma de la Hupca
dar, Hupca nu-i la Banca ? [anonim], Joi, 26 februarie 2015, 16:08
-1/1
unde-i mamliga cat nuca
si-o pazesc septe cu maciuca
de-a fugit si nu mai canta cuca
pe geoportalul ANCPI nu e nici un sat nou
localnic [anonim], Joi, 26 februarie 2015, 18:27
-1/1
am accesat acum http://geoportal.ancpi.ro/geoportal/viewer/index.html si nu apre nici un Sat Nou.
In schimb a mai aparut o fantoma, Gara Banca, acolo unde a fost vechiul CAP si acum sunt gainile unuia
care-a umplut zona cu deseuri poluante, urate. dar unde nicidecum nu e sat. De fapt sunt foarte multe greseli pe site, mai ales toponimia luata de pe PDT si transcrisa dupa ureacle de "injineri". Pe google map mai apare Satul Nou tot la Banca, dar plasat pe alte coclauri pe aceleasi informatii neserioase de la ANCPI culese de fosti actisti pcr ramasi la ANCPI.
acel Sat Nou indicat de Dvs. nu este decat paducel(relict de padure) si rotocoale de foste stane ale CAP/ului pana in 1990 sau ale localnicilor dupa.
Pentru localizari folositi cu parcinomonie datele interne, si, pe cat posibil coroborati cu parcimonie nu 2, ci 3 sau mai multe surse, chiar harti rusesti.
Si in judetul SIBIU sunt ~3 fantome
Pandarul [anonim], Joi, 26 februarie 2015, 20:54
+1/1
Nu departe de orasul Sibiu, inspre N-V exista 3 sate parasite, ALBI, MIGHINDOALA si PADURENI. Ar mai fi fost catunul FETEA intre Agnita si Dumbraveni, dar cred ca e radiat...
sate fantoma
Lenuta Hoara (Topala) [anonim], Joi, 26 februarie 2015, 21:45
0/0
un astfel de sat fantoma (dar cu sanse de revitalizare ... turistica)
este satul Nadas , oras Recas jud. Timis , tot fara locuitori inregistrati
cine doreste informatii le poate gasi pe facebook