1 € 1 USD 4,1999duminică 19 sep 2021
Versiune
Mobile
o mica corectare
un_comentator [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 11:46
+8/18
vrei sa zici "țâgani". Nici noi nu vrem dar nu ne deranjeaza daca migreaza din vecinatatea noastra.
Domnul acesta trebuie respectat
Un cititor [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 11:49
-7/23
E tara lui, au o cultura de aparat.Globalizarea asta cu amestecarea raselor si limbilor, in detrimentul traditiilor , nu duce la nimic bun.
vecini romani
kripton [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 11:57
+21/21
tu nigel nu vrei vecini romani,dar alteta sa regala charles,mostenitorul coroanei,VREA! asa ca lasa-ma cu aberatiile tale de bataus din periferiile londrei...
nu britanicii venira prin 90
rakleta [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 12:10
+11/19
Si neau obligat sa discriminam pozitiv tiganii ?
Si sa le punem nume de rromi ?
Aceu ce fac ? Dau cu tifla ?
Mi se pare normal ca fiecare sa-si doreasca
alex1234 [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 12:12
-3/15
Nu ma deranjeaza ca nu vrea vecini romani, asa cum nici eu nu mi-l doresc ca vecin pe Farage.

Mi se pare normal ca fiecare sa-si doreasca sa traiasca intr-o zona in care sa aibe ce vecini vrea el.

Eu mi-as dori sa traiasc intr-o casa la munte unde sa am niste vecini ciobani care sa aibe turme de oi...

Nu cred ca mi l-as dori pe Farage ca vecin prin Transilvania....nici macar pe printul Charles.
Nigel Farage, un Rogozin al Angliei
Matrafirefox [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 12:14
+22/24
Inafara de xenofobie, ce are UKIP de oferit Angliei ?
Sentimentul e reciproc;
romania_curata [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 12:20
+18/20
nici eu n-as vrea un bou ca tine vecin; oricum fara infuzia de ''sange'' strain ati fi morti ca natie.
Executie in direct
muciflenduri [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 12:23
+4/10
Flacaii din Romania ar putea invata cum se intervieveaza un politician.
Fara buze reci pe fesele rotofei, fara spume la gura... tot ce trebuie e profesionalism (asta implicand documentare serioasa)
In conditiile in care Farage isi tot lua pumni (la figurat), orice i-ar fi putut scapa pe gura, in speranta ca intrebarile se vor opri.
grup de romani
muciflenduri [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 12:31
-6/14
Nu e vorba de un grup de romani ci de 'a group of romanian men', adica un grup de barbati romani.
In general grupurile de barbati romani din Londra sunt destul de vesele, asa ca cel mai probabil nimeni nu si-ar dori un asfel de grup ca vecini.
...
_titi_ [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 12:35
+13/13
should be illegal to be this stupid
limbi stràine
the [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 12:39
+14/14
probabil cà excrementul àsta ar stârpi si turistii din metroul Londrei ... dacà nu vorbesc engleza
FARA CREIER
zeus333 [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 12:48
+13/13
In primul rand nu as dori eu ca roman sa te am vecin maidanezule;as putea sa ma intorc intr-o seara sa te confund cu asfaltul !
vecini
geole [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 12:50
-6/12
nici eu,ca roman, n-as prea vrea vecini romani daca as locui in strainatate
Foarte bine
Buerebista [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 12:51
+6/10
Solutia e simplã:

Mutã-te!
sentimentul e reciproc
Xorciser [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 12:52
+10/10
Nici eu nu as vrea sa il am vecin pe descreierat.
saracu'
keiser_soze [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 12:52
+11/15
asta e plin de frustrari de acasa, cred ca e batut de nevasta cu ciocanul de snitzele !
Comment sters de user
tenere [anonim], Sâmbătă, 17 mai 2014, 12:53
+7/11
.
tirolez [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 12:55
+9/11
Dar pakistanezi, indieni, polonezi si alte natii nu-l deranjeaza?
Vina apartine romanilor in totalitate
Victtor [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 12:56
+3/13
Romanii si-au facut o imagine foarte proasta in vest pentru ca au permis folosirea de catre tigani a denumirii rrom.
Pentru moment in ochii tuturor vesticilor romanii si tiganii sunt unul si acelasi popor.
Singurii care pot schimba acest lucru sunt romanii, ei trebuie sa explice tuturor diferentele dar mai ales ca termenul rrom este inventat si nu are baze istorice.
deci,sa vedem:
torna_fratre [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 13:35
+12/22
Romanii:crestini,de rasa alba(caucaziana),europeni.
Englezoiului nu-i plac...
Turcii:musulmani,rasa alba(caucaziana),euroasiatici
Englezoiul cred ca-i iubeste...

Deci mai nou Anglia uraste crestinii si iubeste islamismul...si se mira de ce sunt aruncati in aer prin metrou sau autobuze de cei pe care-i iubesc.
Ia zi ma nea mancator de fasole:cine a aruncat in aer metroul?era cumva un musulman?
Dar cine la decapitat pe militarul vostru,crestin,in plina zi in mijlocul strazii?nu cumva tot un musulman?
Deci aversiunea ta,te involuat,asupra crestinilor va permite musulmanilor englezi sa va omoare soi voi sa sa spuneti doar atat:nu vreau vecini romani...patetic sir!
Si da si nu
Cataleya [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 13:37
+13/17
Din pacate omul are motive sa se exprime asa, daca face referire doar la cersetorii, hotii si borfasii romani care au invadat Occidentul in ultimii 20 de ani. Si fac aluzie clara la o anumita etnie predominanta cu un asemenea "cazier".
In schimb nu cred ca vreun englez ar avea ceva impotriva unui vecin roman doctor, inginer sau simplu muncitor care isi vede cinstit de viata lui si a familiei.
Dar singura arma a nationalistilor este populismul dus la extreme. Niste oportunisti care nu au alt proiect decat ura fata de "emigrantii aia rai"
Si daca e sa vb pe sleau, nici romanii sunt circumspecti cand langa ei se muta o familie de romi, gandindu-se (poate preconceput) la tot ceea ce ar putea aduce cu sine aceasta invecinare. (limbaj, igiena, agresivitate , etc)
turcii n-ar avea nimic
AliKimiku [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 14:08
+13/17
dar ce te faci cu miile de pakistanezi,sudanezi si alte specii. De astia Farage n-are tupeu sa se ia fiindca ii sare in cap corectitudinea politica si il tunde la zero.
Niste ipocriti.
politicienii sunt la fel peste tot
slashroot [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 14:47
-1/5
Omul ăsta nu are curajul să-şi asume nici o opinie tranşantă. Aruncă şopârle, dar nu spune lucrurilor pe nume. E un politician la fel de scărbos ca şi ai noştri. Să fie sănătos.
o comparatie la fel de debila si limitata
lucadd [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 14:48
-2/12
ca cea a liderului UKIP.

Adica daca niste teroristi au aruncat in aer metroul londonez musulmanii sunt de vina... really?
Cat de ingust trebuie sa fii la minte ca sa feti asa ceva...dar stai asta imi aminteste de Nigel Farage...care ziceala fel ca tine ... si dupa care daca cativa hoti erau de origine romana sau romani ... de fapt totii romanii sunt hoti si tigani.

Cu amalgamele si generalizarile astea puteati sa va luati de mana si sa va aruncati in Tamisa talibanilor :)

Eu nu am avut niciodata treaba cu musulmanii..ca multi alti romani din Europa...ma intreb ce naiba ti-au fi facut tie de ii iubesti atat de mult.
De unde am plecat si unde am ajuns!
EuSiCuMine [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 14:48
+10/14
Va aduc aminte ca toata acesta campanie impotriva romanilor a inceput de la faptul ca romanii o sa invadeze Marea Briatanie cu milioanele si o sa-i lase pe britanici fara locuri de munca... nu s-a intamplat. Era clar de la inceput ca motivele campaniei erau xenofobia, dar foarte putine voci din Marea Britanie au taxat asta. Daca asemenea campanii s-ar fi desfasurat impotriva mult mai numeroaselor comunitati (romanii sunt o comenitate mica) de indieni, pakistanezi, afro-caraibieni, arabi etc... ar fi iesit cu scantei, ar fi curs cu acuzatii de rasism, xenofobie si islamofobie din toate partile, am fi avut si cateva demonstratii de strada macar vehemente daca nu chiar violente pe alocuri, si intreaga campanie s-ar fi pulverizat. Va aduceti aminte de exploziile trenurilor de acum 9-10 ani sau de Londa in flacari prin 2011(mai ieri adica)... N-au fost asemena campanii desi alti imiranti si urmasii lor au constituit grosul acestor miscari.
Vazand ca merge si ca si-au gasit nisa (nu tu acuze de rasism, nu tu acuze de xenofobie, ba chiar Farange este un om absolut frecventabil), Nigel Farange si comania, au dat-o pe rasisme pe fata. Si mare parte din societatea britanica pare OK cu asta. In Romania iti luai macar o amenda de la CNCD! Daca individul asta ar fi facut o asemenea afirmatie despre pakistanezi de exemplu, era revolutie! Cu romanii se pare ca este "fair game"! Oare conducatorii nostri ce zic despre atacurile astea? Prin 2012 cand unii dintre ei dadeau cu pamant cu statul de drept de pamant ziceau ca UE ne jigneste! Vreau sa vad "mandria de a fi roman" in practica!
Populist
dafao [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 14:53
+10/10
Omul vinde propaganda, mai ales ca de curand ministerul britanic de externe a dezvaluit ca in jur de 4000 de cetateni romani s-au intors in Romania. Are nevoie de voturi, probabil scade in sondaje.
UMILINTA de NECONCEPUT pentru ROMANI!
muciflenduri [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 15:30
-7/11
Ce ti-e si cu stirile astea... Un titlu pus ca sa inflameze si romanii pun mana pe furci si-si dezlantuie puhoaiele de injuraturi, fara nicio verificare.
Chiar nu mai intereseaza pe nimeni realitatea?
Unde au disparut cititorii rationali?
Asteptam ca in vreo doua luni Hotnews sa adopte stilul de hartie igienica al EVZ si Gandul.
"GHICI cum a JIGNIT farage pe toti ROMANII?"
"Asa o UMILINTA nu credeam ca putem trai"
"ROMANII, calcati in PICIOARE in ANGLIA!"
"Cine ii REFUZA pe ROMANI?"
.
tirolez [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 15:58
+4/4
Nu sunt de vina, vrea doar sa arate logica stramba a individului. S-a gasit sa se lege de romani(generic, toti), cand alte natii fac altele mult mai grave.
Ai perfecta dreptate!
Cataleya [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 16:08
+2/6
Singura sansa ca Romania sa iasa din acest marasm ar fi ca Hotnews sa "adopte stilul" si metodele Antenelor.
Ar fi raiul pe pamant!
Ce zici?
Doar asa, de-a dreaq...
Cataleya [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 17:02
+4/6
Daca dl Farage a generalizat totul referindu-se la romani, atunci s-o inghita si pe asta:

"Romania a castigat medalia de aur in proba pe echipe cu un punctaj total de 172.754, devansand Marea Britanie (170.633) si Rusia (169.329)." (campionatul european de gimnsatica de la Sofia)
Haideti sa generalizam si-acum, dle Farage?
Ca dupa teoria dvs, englezii par a fi inferiori romanilor!
Asa-i ca nu e frumos?
...
vasile_r [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 17:27
+6/8
si cu gramatica aia ce facem coane fanica?
Sa mai zic?
Cataleya [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 17:27
+5/7
Hai ca mai zic,
Se plang occidentalii de proxenetismul balcanic.
Asa o fi. Dar unde este cerere este si oferta. Ca asta-i capitalismul! proxenetii aia romani, nu de prosti ce-ar fi nu si-au deschis bordel in calafat sau la Cuca Macaii.
Ei stiu unde-i vadul bun!
S ce face englezul?
Isi pune peruca si mustati false, se duce noaptea la "Bordelu' lu' Nelu'", pt ca tocmai a aflat ca s-au livrat prospaturi, arde vreo 3 virgine din Balcani, majoritatea minore, iar apoi in drum spre casa isi arunca peruca si mustata, se imbraca la costum, isi ia palaria si jobenul si in timp ce-si bea ceaiul in livingul mostenit de la tac'su ii explica nevestei pisaloage ca a citit in "The Guardian" cat de cu.rve sunt nespalatele alea din Balcani.
Revoltator de-a dreptul! Si mai trage o dusca incercand sa absoarba doar romul din ceai.
Iar nevasta ii arata dosul ala gras si pistruiat si nu se mira de ce "lordul" ei n-are timp de giugiuleli domestice.
Ba il chiar intelege! Pt ca el trebuie sa tina maine o cuvantare despre plaga balcanica ce s-a abatut ca o gaura neagra si paroasa asupra Albionului.
Da, da, neaparat trebuie sa fac aceasta plangere, "my dear pt ca asa ceva este impossible" .
Si dupa ce-si termina "referatul", distinsul lord englez baga mana in buzunar si mai inspira inca o data ,frivol si excitat, mirosul chiloteilor pe care-a reusit sa-i "palmeze" la plecarea din iatacul "nespalatei din Balcani"
E 'otz englezul nostru!
Pai
Kappa [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 17:52
+5/7
sa va raspunda la asta mongoloidul copy-paste.
Superb!
Kappa [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 17:54
+2/4
:)))))))
Estraordinar de nemaipomenit
muciflenduri [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 18:25
-1/3
Vai fato, fix in plex m-ai troznit. M-ai citit, sunt un fan al antenelor. Adevaru-i ca un apel la folosirea creierului, pe care il posezi degeaba, nu poate veni decat de la un postac.
Gradul de tampenie al raspunsului tau aproape m-a lasat perplex (sau masca, pe intelesul tau)
" Domnul " Farage
adrian88000 [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 18:41
+4/4
nu-si doreste vecini romani. Va avea vecini islamisti din Nigeria ! De la Boko Haram. E bine asa ?
Bravo
muciflenduri [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 19:03
-1/3
Nenicule, esti obsedat de-a dreptul si lipsit de o logica elementara.
Faptul ca romania a castigat campionatul european de gimnastica te ridica pe tine cumva? Esti mai destept? Iti spun eu ca nu, deloc chiar.
Generalizezi mai prosteste decat o face Farage.
Bizoni ca tine ma forteaza sa il apar pe un xenofob.
Invata limba engleza, urmareste acel clip si poate ai noroc sa intelegi contextul si ce s-a spus de fapt.
Nici eu nu te vreau vecin !!!
andreesanu [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 19:16
0/0
Am aceeasi senzatie !!!,de sila ,nici eu nu te vreau vecin cind vad ca esti atit de ingust la minte.
UKIP
Gabbs [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 19:29
+4/4
Nigel farange a demonstrat inca o data ca este cel mai idiot politician al UK in ultimele 100 ani. Xenofobia si rasismul sunt vechi atribute ale lor. Am citit undeva ca prin 1912, au pus la intrarea intr-un parc in Shanghai o tablita prin care scria: "Chinezii si cainii nu sunt permisi in acest parc."
Englezii nu au verticalitate si constanta, intot-deauna se aliaza cu cel care are banul, si de unde il pot cistiga fara munca. Din aceasta cauza, toti industriasii au parasit UK-ul: nu le mai place munca.
Shakespeare , sula din coasta...
Cataleya [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 19:40
+4/4
"A Horse! A Horse! My kingdom for a horse!“"
Aceasta fraza celebra este ignorata si neacceptata de englezi.
Pt ca ei nu pot sa conceapa ca Richard al III-lea ar fi spus asa ceva.
Dar pe Shakespeare nu l-a interesat la acea vreme, nici populismul si nici conotatiile politice.
Pur si simplu, regele Angliei ar fi dat tot, chiar si regatul sau, pt a putea scapa cu urechile netaiate in batalia de la Botsworth.
Si cum istoria are micile ei razbunari, intregul patriotism englez, s-a facut de c.cat sub aceasta fraza celebra a marelui Will! Macar Richard a avut onoarea sa-si ia gatul cand si-a dat seama ca, fara cal, nu are sanse de scapare.
Cine stie, poate ca dl Farage va descoperi prin arhivele regale ca, de fapt, niste romani mai oachesi i-au furat calul domnului Richard, iar in ziua de azi se cauta faptasii, dupa ADN -ul ramas pe darlogii gloabei cu pricina!!
SOLUTIA e una singura;
romania_curata [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 20:42
-1/3
REVENIREA la denumirea de tigani, asa cum e in TOATA europa civilizata!
Jurnalism
Setalcott [utilizator], Sâmbătă, 17 mai 2014, 23:07
-2/2
Au pus un titlu incendiar sa stimuleze fobiile romanilor. Au spera ca isi vor spala pacatele punand citatul - tradus incorect - in material. Asta nu e xenofobie?
Voi v-ati pus intrebarea cum v-ati simti daca un grup de barbati englezi, sau germani, sau ce or fi, s-ar muta pe scara blocului unde locuiti, si acelasi lucru s-ar intampla cam in toate blocurile din Bucuresti?
Ma
soringusar [utilizator], Duminică, 18 mai 2014, 0:48
+3/3
Ma doare in cot de parerea d-lui Farage !
Ii doresc vecini din Al-Quaida.
Romanii in UE- profil de victima
V. Istina [utilizator], Duminică, 18 mai 2014, 3:33
+3/3
Daca statul roman ar sprijini cu adevarat imaginea Romaniei si a "romanului" in strainatate, sau macar in tarile unde sunt comunitati mari de romani, poate nu s-ar teme asa multi de noi, sa le fim vecini.
Pana una alta, romanii au cateva puncte negative, mai mult sau mai putin independente de puterea si vointa lor:
1. Poti sa scrii sau sa spui despre romani orice, statul roman are reactii anemice, presa romaneasca uneori mai vioaie, dar nimic demn de re-povestit. Asta inseamna o victima perfecta. Ii faci ce vrei, nu se poate apara, iar daca se apara o face asa de prost incat se victimizeaza/incrimineaza si mai rau, singura.

2. Lipsa unei solide identitati nationale, sau macar a unei comunitati online de romani, diaspora sau nu, care sa poata produce contrareactii la aceste atacuri. Timp ar mai fi, iar atacuri de presa vor mai veni.

3. "Roma"- "Romanian" - nimeni nu are timp de distinctii subtile. Si daca acei roma sunt romani, cu atat mai rau pentru noi.

Cred ca sIngurul care poate cu adevarat schimba ceva, cu bani si masuri inteligente si eficace ar fi doar statul roman (sau un oligarh roman luminat si sinucigas, dispus sa-si sacrifice averea pentru binele romanilor). Statul roman are datoria si puterea, prin lucratorii sai, sa isi apere cetatenii, indiferent unde acestia muncesc sau traiesc.

Ca am exportat tigani hoti si alti romani talhari si proxeneti e un fapt implinit, de netagaduit. Ca romanii sunt mult mai mult decat atat, este treaba fiecaruia dintre noi sa o aratam, dar si a statului care poate face si ar trebui (!) sa faca mai mult decat poate fiecare dintre noi.

Pana una alta, vointa politica lipseste. Parerea mea, toate astea se intampla doar pentru ca Rusia are alte planuri cu romanii, iar prietenii lui Ponta stiu de ce: "In UE toti ne urasc, rusii ne sunt frati buni, China ne iubeste." nu e un citat, doar un text relativ usor de recunoscut.
pai .. si vina cui este!!!..
Inna100 [utilizator], Duminică, 18 mai 2014, 10:56
+3/7
Britanicii au fost imperiu ! Cat au avut ( ne)voie de slujitori pe plantatii, nu i-au deranjat alte limbi. Si nici nu s-au intrebat daca cineva ii vrea sau nu, pe pamanturile lor. Acum, multi dintre acei oameni sunt emigrantii lor. Sa respecte, ceea ce ei trambiteaza cel mai mult la adresa altora , in legatura cu drepturile omului, si sa-i accepte. Indiferent ce-or fi: indieni, pakistanezi, africani, tigani, etc..
Si daca d-l Farage o face pe .. " politically correct" si ii este teama sa le zica tiganilor, tigani, asta-i problema lui. Sincer, nici eu nu sunt incantata sa am vecini tigani. De fapt sunt mancata de asta. Insa nu am nici o problema ca sunt romanca. Din contra.
Nu e vorba de rromi sau de tzigani
Maniu [utilizator], Duminică, 18 mai 2014, 11:41
+2/4
ia uitati-va la alde Zgonea, la alde madam Placinta, la madam Norika Sorika, ce mai fauna mareata demna de a ne reprezenta!
Un rroman verde a ucis nevasta insarcinata
Maniu [utilizator], Duminică, 18 mai 2014, 11:45
+3/3
a unui granicer elvetian, din razbunare. Un rroman verde, mardeias abject pe vremea lu' regretatu', care l-a ucis la comanda secu', in bataie, pe inginerul Ursu, a ucis o stewardeza Nordica pentru bani, si alte fapte glorioase facute de romani. Nu e vorba numai de rromi. Romanii insisi si-au facut aceasta imagine. Din pacatele faptele unor indivizi singulari se proiecteaza asupra unei intregi natiuni fiindca impresia de ansamblu e de salbaticie!
roman verde
kripton [utilizator], Duminică, 18 mai 2014, 15:23
0/2
sefule,dr hannibal lecter era roman? sau ma rog,dr lecter era mr profesor,ca el nu sunt peste tot,pana la urma tot wasp White AngloSaxon Protestant sunt in frunte si la capitolul asta..
nu ma astept ca niste ne-civilizati sa inteleaga..
BucurCiobanu [anonim], Duminică, 18 mai 2014, 21:31
0/0
...ce au facut englezii in lume cand au ajuns in Africa, India, etc. Pacat ca n-au colonizat si Romania.
Eu
adrian88000 [utilizator], Luni, 19 mai 2014, 9:36
0/0
m-as simti foarte bine.
ELOEL
muciflenduri [utilizator], Luni, 19 mai 2014, 11:14
0/0
Am trait sa o vad si pe asta... doctor lecter.
Englezii este naspa, pentru ca dom' lecter e criminal si canibal.
Asadar ii putem blama pe englezi pentru personajul fictiv dintr-o nuvela, scrisa de un american. Bravos, natiune!
OK
Setalcott [utilizator], Luni, 19 mai 2014, 18:34
0/0
Asta nu inseamna ca trebuie dispretuiti cei care mai cred in natiune.