Asociatia Generala a Invatatorilor: Orele de Limba romana scad si cu pana la 46%, iar cele de Matematica scad cu pana la 40% in noul plan-cadru pentru invatamantul primar - Hotnews Mobile
1 € 4,7729 1 USD 4,3159luni 18 nov 2019
dar ce?
sucaa [utilizator], Miercuri, 20 februarie 2013, 16:54
+5/5
chiar a crezut cineva ca acest usl chiar stie ce face? :)))
nu e zi sa nu te bufneasca rasul, numai ca nu prea ne mai arde de ras pt ca o fac pe pielea noastra...
N-are nimic!
denvarel [utilizator], Miercuri, 20 februarie 2013, 17:01
+5/5
Ce exportam matematicieni?
Principala marfa de export si cea mai de succes sunt lucratorii in constructii si in agricultura.
De aceea s-a marit si numarul orelor de educatie fizica. Pentru intarirea organismului necesara la maturitate pentru ridicarea greutatilor si/sau genoflexiuni pe camp.
Guvernul USL are grija de viitorul romanilor, le da de mici cele mai bune condtii sa fie sclavi sanatosi si vigurosi la maturitate.
Nu exportam, folosim in tara
bogdan1477 [utilizator], Miercuri, 20 februarie 2013, 19:37
0/0
Tot IT-ul se bazeaza pe orele alea de matematica. Si IT-isti vrei sa produci pentru ca-ti platesc taxe gaca la stat.
la 1000 eur net, statul primeste si el un 5-600 eur. Ca sa nu mai spun ca aia 1000 eur cheltuiti aduc inca macar 240 din TVA.
Asha ca matematica vrei, ca altfel ajungem sa dam ajutoarele sociale milogilor din impozitul luat de la bugetari...
Pentru ca esti bun la matematica
denvarel [utilizator], Miercuri, 20 februarie 2013, 20:26
0/0
Ia calculeaza tu cati informaticieni platiti cu 1000 euro net/luna trebuie sa fie in Romania ca sa valoreze cat cei 4-8 miliarde de euro care vin anual din afara de la capsunari.
Acum intelegi de ce Guvernul nu are in plan sa dezvolte stiintele exacte? Mai ales ca odata desteptati romanii ar putea intelege cat de prosti sunt cei care ii conduc.
Imparatul este gol!
sindicatele din invatamanat sunt ale USL
Gryphus [utilizator], Miercuri, 20 februarie 2013, 17:03
+4/4
USL nu are probleme pt ca toate sindicatele din invatamant sunt cumparate, liderii de sindicat sunt saptamanal in emisiuni TV la Antena 3 unde slavesc USL-u
invatamint
sorin3 [utilizator], Miercuri, 20 februarie 2013, 17:05
+6/6
Din pacate cei ce conduc ministerul acum (si cei ce l-au condus mai demult) sint rodul sistemului educatiei romanesti din ultimii 40 de ani si se vede.
S-a vazut si cind a fost condus de cineva educat in afara sistemului.
Ce produce scoala romaneasca?Exceptiind copii f. inteligenti si cei educati in afara sistemului(prin efoturile parintilor), ce ramine?
Oameni ce nu cunosc nici o meserie suficient incat sa obtina venituri din asta, oameni ce nu au morala(rezultatele alegerilor confirma asta),oameni care nu au respect pentru nimic,
oameni lipsiti de politete, oameni bolnavi fizic ce nu stiu sa aiba grija de ei insisi.
As zice ca nu stim nici sa ne spalam nici sa trecem strada sau sa conducem o masina asa cum ar trebui.
Cum ati vrea ca oamenii acestia sa inventeze un sistem care sa-i aduca in elita mondiala?(lucru pe care nici nu si-l doresc)
am uitat cite ceva
sorin3 [utilizator], Miercuri, 20 februarie 2013, 17:06
+4/4
Scoala produce oameni fara alte idealuri decit acumularea de bani.
Idealurile nu ti le da scoala
bogdan1477 [utilizator], Miercuri, 20 februarie 2013, 19:40
0/2
Idealurile le ai, le simti, le descoperi singur... Nuti le preda nimeni la clasa. Socala te invata cum sa iti cistigi existenta.
Ceva nu se leaga!
Tovarasul_Mos_Craciun [utilizator], Miercuri, 20 februarie 2013, 17:40
+2/2
Ok, micsorezi numarul de ore pentru cele doua discipline, dar cu volumul materiei ce se intampla ? Daca ramane la fel, mai bine va impuscati direct.
ar fi foarte bine.
marmarin [utilizator], Miercuri, 20 februarie 2013, 21:50
0/0
Nu fac parte din sistem si uarsc acest guvern cu prim ministru cu tot. Dar nu pot sa nu fiu corect cu mine. Este o masura foarte buna. Stiu ca nu le convine dascalilor care s-au axat pe matematica si romana, dar in scoala primara copiii ar trbui sa invete sa socoteasca bine si sa se exprime corect, sa nu se piarda in notiuni pe care nu le pot intelege si nu le pot folosi. Cei ce vor sa aprofundeze matematica sau romana sa o faca constient, alegand licee si apoi studii universitare de profil. Cei ce vor altceva sa nu mai fie fortati si chinuiti sa invete matematici speciale sau sa faca tot felul de comentarii pe marginea unor texte mai mult sau mai putin reprezentative pentru cultua romaneasca