Amanda Anisimova (sportivă care a început din acest an o colaborare cu Darren Cahill) a produs surpriza zilei la Australian Open, americanca de pe locul 60 WTA eliminând-o pe Belinda Bencic, una dintre favoritele de la Melbourne.

Amanda AnisimovaFoto: Rob Prange / Shutterstock Editorial / Profimedia

Anisimova s-a impus în două seturi, scor 6-2, 7-5, după un meci de o oră și 28 de minute.

Elvețianca este campioană olimpică en-titre, titlu cucerit în vara anului trecut la Tokyo. De asemenea, Belinda Bencic a fost favorită 22 la primul Grand Slam al anului.

• Amanda Anisimova are numai victorii (șapte la rând) de când colaborează cu Darren Cahill (americanca a câștigat Melbourne Summer Set 2 la începutul acestui an).
  • În turul al treilea, Amanda Anisimova va da peste Naomi Osaka, campioana ultimului Australian Open (2021).

Aici poți vedea un rezumat al partidei dintre Amanda Anisimova și Belinda Bencic.