Victoria Azarenka și Jelena Ostapenko se vor duela în semifinalele turneului de la Indian Wells, după ce au câștigat partidele disputate, miercuri, în sferturile competiției de categorie "WTA 1000".

Azarenka (32 WTA şi favorită 27) a învins-o pe americanca Jessica Pegula (24 WTA, cap de serie nr. 19), scor 6-4, 6-2, Meciul a durat o oră şi 34 de minute.

Azarenka s-a impus de două ori la turneul de la Indian Wells, în 2012 şi 2016. Ea este a treia jucătoare din istorie din punct de vedere al meciurilor câştigate la competiţia din deşertul californian, 32, la egalitate cu daneza Caroline Wozniacki. Doar americanca Lindsay Davenport (47) şi rusoaica Maria Sharapova (38) au mai multe partide câştigate la Indian Wells.

Rezumatul partidei dintre Azarenka și Pegula:

Tot miercuri, Jelena Ostapenko (29 WTA şi favorită 24) a avut nevoie de două ore și 15 pentru a trece de americanca Shelby Rogers (44 WTA), scor 6-4, 4-6, 6-3. Aceasta va fi prima semifinală la Indian Wells pentru jucătoarea din Letonia și prima la un turneu de categorie WTA 1000 după cea de la Miami, din 2018.