Reprezentativa Under-17 a României s-a calificat în grupele principale ale Campionatului European de handbal feminin de la Podgorica (Muntenegru), după ce a învins formaţia Germaniei, vineri, cu scorul de 27-24, în Grupa D, informează Agerpres.

România a avut chiar şase goluri avans în prima repriză (12-6), iar după pauză ecartul maxim a fost de cinci goluri, 20-15, câştigând în cele din urmă cu 27-24.

Cea mai bună marcatoare a echipei noastre a fost Maria Diana Lixăndroiu, cu 10 goluri, celelalte goluri fiind reuşite de Medeea Cristiana Iordan, 3, Mariam Nadia Mohamed 3, Mihaela Andreea Mihai 2, Alisia Lorena Boiciuc 7, Vanessa Leona Predescu 1, Maria Noemi Mezei 1.

Pentru Germania au înscris Matilda Ehlert 5 goluri, Nieke Kuhne 5, Leoni Bassiner 4, Viola Leuchter 5, Pia Terfloth 2, Gianna Bianco 1, Magdalena 1, Ariane Pfundstein 1.

În celălalt meci, Franţa a surclasat Cehia cu 38-23.

În clasament, România ocupă primul loc, cu 4 puncte, urmată de Franţa, 2 puncte, Germania, 2 puncte, Cehia, 0 puncte.

Duminică se vor juca ultimele partide, Germania - Franţa şi România - Cehia. Primele două clasate se califică în grupele principale ale competiţiei.