Optimile turneului de Masters de la Monte Carlo au oferit două surprize de proporții: Novak Djokovic (principalul favorit) și Alexander Zverev (cap de serie nr. 5) au fost învinși în două seturi.​

Novak DjokovicFoto: Valery HACHE / AFP / Profimedia

Campion de două ori la Monte Carlo (2013 și 2015), Novak Djokovic l-a întâlnit pe David Evans (33 ATP). Britanicul s-a desprins rapid în debutul partidei (3-0, cu două break-uri în față), dar sârbul a reușit să egaleze la 4. A urmat încă un game bun la retur pentru Evans, iar jucătorul în vârstă de 30 de ani s-a impus cu 6-4 în primul set.

Setul secund a fost unul în oglindă: Nole a condus cu 3-0, însă a ratat o minge de set la 5-4 (pe serviciul adversarului) și Daniel Evans a obținut cea mai mare victorie a carierei (a făcut al doilea break în acest set, în game-ul cu numărul 11, și a câștigat cu 7-5).

Aceasta este prima înfrângere suferită de Novak Djokovic în acest sezon (sârbul a câștigat primele 10 meciuri).

În sferturi, Daniel Evans se va duela cu David Goffin (15 ATP, cap de serie nr. 11). Belgianul a servit foarte bine în fața lui Alexander Zverev (a câștigat 82% dintre punctele jucate cu primul serviciu), a salvat toate cele șase mingi de break ale neamțului și a fructificat a cincea minge de meci în tiebreak-ul setului secund: 6-4, 7-6(7), după aproape două ore de joc.

Rezultatele înregistrate joi:

Daniel Evans (Marea Britanie) vs Novak Djokovic (Serbia/1) 6-4, 7-5

David Goffin (Belgia/11) vs Alexander Zverev (Germania/5) 6-4, 7-6(7)

Stefanos Tsitsipas (Grecia/4) vs Christian Garín (Chile/16) 6-3, 6-4

Alejandro Davidovich (Spania) vs Lucas Pouille (Franța) 6-2, 7-6(2).

Mai au loc în optimi:

Andrey Rublev (Rusia/6) vs Roberto Bautista Agut (Spania/9)

Grigor Dimitrov (Bulgaria/14) vs Rafael Nadal (3)

Casper Ruud (Norvegia) vs Pablo Carreno-Busta (Spania/12)

Fabio Fognini (Italia/15) vs Filip Krajinovic (Serbia).

Rolex Monte-Carlo Masters are loc în perioada 11-18 aprilie, pe zgură. Are premii totale în valoare de €2.460.585. Ultimul campion (2019) este Fabio Fognini, iar cele mai multe titluri câștigate le are Rafael Nadal (11). În România, competiția poate fi urmărită în direct pe Eurosport.