Aventura Mihaelei Buzărnescu (138 WTA) la Australian Open a luat sfârșit după o singură partidă. La scorul de 3-3 în setul decisiv, Mihaela a ratat trei mingi consecutive de break, iar Bianca Andreescu (8 WTA - revenită pe teren după o pauză de 15 luni) nu a ezitat, s-a impus la retur chiar în game-ul următor și a obținut calificarea în turul secund al competiției de la Melbourne (6-2, 4-6, 6-3, după două ore de joc).

Mihaela BuzarnescuFoto: Paul CROCK / AFP / Profimedia

De știut:

• Bianca Andreescu, 20 de ani, s-a accidentat la genunchiul stâng la Turneul Campioanelor (30 octombrie 2019) şi nu a mai evoluat de atunci.
  • Bianca Andreescu se va duela în turul secund cu Su-Wei Hiseh (Taiwan, 68 WTA), care a trecut de Tsvetana Pironkova (Bulgaria, 137 WTA), scor 7-5, 6-2.
  • Mihaela Buzărnescu va primi un premiu de 100.000 de dolari australieni (63.750 de euro) şi 10 puncte WTA.

Bianca Andreescu, victorioasă la revenirea pe teren:

Desfășurarea partidei dintre Mihaela Buzărnescu și Bianca Andreescu:

Setul III

3-6 Bianca închide partida cu un game alb.

3-5 Mihaela salvează două mingi de break, dar Bianca o fructifică pe a treia și va servi pentru câștigarea partidei.

3-4 Bianca Andreescu salvează trei mingi de break consecutive și rămâne în avantaj.

3-3 Mihaela joacă excelent, are încredere în loviturile sale și câștigă fără probleme la serviciu.

2-3 Ambele jucătoare servesc bine în aceste momente: încă un game facil pentru Bianca.

2-2 Bianca este mai agresivă la retur, Mihaela riscă în mai multe rânduri și își face serviciul.

1-2 Game alb pentru Bianca.

1-1 Mihaela continuă jocul bun, își face fără prea mari probleme serviciul.

0-1 Bianca servește puternic, Mihaela pune ceva presiune, dar canadianca trece în avantaj.

Setul II

6-4 Mihaela pierde cel mai spectaculos schimb al partidei, dar își face serviciul și împinge disputa în set decisiv.

5-4 Mihaela pune probleme în debutul game-ului, dar Biana revine și închide game-ul cu o lovitură în cross.

5-3 Buzărnescu și-a ridicat nivelul jocului în acest set, tot mai multe reușite ofensive ale româncei.

4-3 Un game mai bun la serviciu pentru Bianca, închis cu un as.

4-2 Buzărnescu salvează o minge de rebreak și își face serviciul după un punct spectaculos.

3-2 Mihaela returnează mult mai bine și câștigă la 15. Românca trece în avantaj.

2-2 Buzărnescu a salvat două mingi de break și a egalat situația în setul secund.

1-2 Mihaela pune ceva presiune la retur (a condus cu 30-15), dar Bianca a revenit și a închis game-ul cu o scurtă superbă.

1-1 Un game mai bun pentru Mihaela (a reușit câteva lovituri spectaculoase, în contre-pied), dar Bianca pare în continuare în control.

0-1 Încă un game câștigat la 0 cu serviciul pentru Bianca.

Setul I

2-6 Andreescu își trece în cont primul set, după un game în care Mihaela a greșit mult la serviciu.

2-5 Game alb pentru Bianca, Mihaela - fără răspuns.

2-4 Mihaela închide game-ul după două erori ale Biancăi cu forehand-ul.

1-4 Bianca servește bine, încă un game câștigat fără prea mari emoții (la 30).

1-3 Andreescu revine de la 0-40 și face primul break al partidei.

1-2 Game facil pentru Andreescu, Mihaela nu a mai avut aceeași precizie în lovituri.

1-1 Mihaela stă bine în puncte, profită de câteva erori ale adversarei și punctează pe tabelă.

0-1 Bianca servește puternic în debutul partidei, Mihaela a contat doar pe serviciul secund (game câștigat la 30 de Andreescu).

Arbitrul le explică jucătoarelor despre sistemul "Hawk-Eye Live" (elimină prezența arbitrilor de linie, păstrând pe teren doar un arbitru de scaun). Cele două nu vor putea cere challenge, dar reluările oficiale vor clarifica situația de fiecare dată când va fi nevoie.

Cele două jucătoare intră pe teren. Mihaela ​prima, Bianca o urmează (a primit mai multe aplauze, în tribune se află câteva zeci de persoane).

Mihaela Buzărnescu vs Bianca Andreescu, confruntări directe (1-2):

Toronto 2015: 6-0, 6-2 pentru Buzărnescu

Acapulco 2019: 6-2, 7-5 pentru Andreescu

Australian Open 2021: 6-2, 4-6, 6-3 pentru Andreescu.

Mihaela Buzărnescu, rezultate înregistrate în 2021:

• Calificări Australian Open:

6-4, 6-3 vs Lara Arruabarrena-Vecino (166 WTA)

7-6(6), 2-6, 6-4vs Claire Liu (SUA, 222 WTA)

6-2, (3)6-7, 2-6 vs Whitney Osuigwe (SUA, 163 WTA).

• Gippsland Trophy:

1-6, 1-6 vs Daria Kasatkina (Rusia, 71 WTA).

Australian Open, primul Grand Slam al sezonului 2021, va avea loc în perioada 8-21 februarie, la Melbourne Park. Întrecerea va fi în direct pe Eurosport și LiveText și Livescore pe HotNews.ro.