FC Barcelona s-a calificat în optimile de finală ale Cupei Spaniei, după ce a învins, joi seară, în deplasare, scor 2-0 după prelungiri, echipa de liga a treia Cornella.

Golurile catalanilor au fost marcate de Dembele ‘92 şi Braithwaite ‘120+1.

Pjanic ('39) și Dembele ('80) au ratat două penaltiuri pentru formația lui Ronald Koeman.

De la Cornella a fost eliminat Estelles, în minutul 118.

Pentru FC Barcelona a fost prima dată când a disputat trei meciuri consecutiv cu prelungiri (după 13 ianuarie – 4-3 cu Real Sociedad, după lovituri de departajare, în semifinalele Supercupei Spaniei, şi 17 ianuarie – 2-3 cu Athletic Bilbao după prelungiri, în finala Supercupei Spaniei). Anterior, catalanii au mai avut câte două meciuri consecutive cu prelungiri în aprilie 1916 şi în mai 1928, informează News.ro.

Rezumatul partidei dintre Cornella și Barcelona:

Tot joi, Athletic Bilbao s-a calificat în optimi trecând de echipa din liga a treia UD Ibiza, scor 2-1, după ce adversarii au condus cu 1-0. Pentru Ibiza a înscris Perez, în minutul 12. Athletic Bilbao s-a impus prin golurile marcate de Garcia ’52 şi Nunez ‘90+1.

Mai sunt calificate în faza următoare a Cupei Spaniei echipele Valladolid, Almeria, Girona, Levante, FC Sevilla, Rayo Vallecano, Granada, Osasuna, Betis, Navalcarnero, Villarreal, Valencia, Real Sociedad şi Alcoyano.