​Pilotul spaniol Alex Rins (Suzuki) a câştigat, duminică, Marele Premiu al Aragonului, a zecea etapă a Campionatului Mondial de MotoGp, care a avut loc la Alcaniz, potrivit News.ro.

Rins, plecat al doilea, a trecut primul linia de sosire, urmat în ordine de compatrioţii săi Alex Marquez (Repsol Honda) şi Joan Mir (tot Suzuki).

Francezul Fabio Quartararo, care a ocupat prima poziţie la start, a termint abia pe locul 18.

În urma acestei slabe clasări, Quartararo a pierdut prima poziţie în clasamentul piloţilor. Cu 115 puncte, el este pe locul 2 acum, după noul lider Juan Mir, 121 de puncte, şi înaintea spaniolului Maverick Vinales (Yamaha), 109 puncte, clasat al treilea.

Opt piloţi au câştigat curse în cele 10 etape scurse din acest sezon, din care mai sunt de disputat patru grand prix-uri. Juan Mir nu are nicio victorie de etapă în acest sezon.

Următoarea etapă, Gran Premio de Teruel, va avea loc, duminica viitoare, tot pe circuitul de la Alcaniz.