Chiar dacă a condus cu 2-0, Liverpool (cu mai mulți jucători mai puțin utilizați în primul XI) a fost egalată de Shrewsbury Town (League One, liga a treia engleză) în 16-imile Cupei Angliei. Pentru calificarea în optimi, cele două echipe se vor întâlni din nou, de această dată pe Anfield.

Curtis Jones a deschis scorul pentru "cormorani" în minutul 15, iar diferența a fost dublată de autogolul lui Donald Love din minutul 46. Shrewsbury nu a renunțat însă la luptă și a egalat prin reușitele lui Jason Cummings (intrat pe teren în minutul 60) din minutele 65 (penalti) și 75. Aici poți vedea golurile partidei din Cupa Angliei.

Tot duminică, Manchester City a învins-o cu 4-0 pe Fulham (Championship, au marcat Gundogan '8 pen, Bernardo Silva '19, Gabriel Jesus '72 și '75), iar Manchester United a trecut de Tranmere (League One), scor 6-0 (au marcat Maguire '10, Dalot '13, Lingard '16, Jones '41, Martial '45 și Greenwood '56 pen).