​Formațiile Napoli și Lazio Roma s-au calificat, marți, în sferturile Cupei Italiei, după ce au învins echipele Perugia, respectiv Cremonese.

Napoli s-a impus cu 2-0, ambele goluri fiind marcate de Lorenzo Insigne din penalti ('26 și '38). De partea cealaltă, Iemello a ratat ocazia de a reduce din diferență în minutul 45+7, tot din lovitură de la 11 metri. Românul Vlad Dragomir (Perugia) a intrat pe teren în minutul 55. Vezi aici cele mai importante momente ale partidei.

Lazio a obținut o victorie categorică, scor 4-0. Golurile au fost înscrise de Patric ('10), Parolo ('26), Immobile ('58, penalti) şi Bastos (' 89). Ștefan Radu (Lazio) și Vasile Mogoș (Cremonese) nu au făcut parte din loturile celor două echipe. Vezi aici reușitele echipei din capitala Italiei.

Napoli și Lazio (deținătoarea trofeului) se vor duela pentru un loc în semifinalele competiției.

Programul meciurilor rămase din optimile de finală ale Cupei Italiei, potrivit Mediafax:

Marţi, ora 21:45: Inter Milano - Cagliari

Miercuri, ora 16:00: Fiorentina - Atalanta

Miercuri, ora 19:00: AC Milan - Spal

Miercuri, ora 21:45: Juventus - Udinese

Joi, ora 22:15: Parma - AS Roma