Alexander Zverev (7 ATP), campionul en-titre, este ultimul jucător calificat în semifinale la Turneul Campionilor. Germanul l-a învins pe rusul Daniil Medvedev (4 ATP), în ultimul meci din grupa Andre Agassi, scor 6-4, 7-6(4). În urma acestui rezultat, Rafael Nadal, liderul mondial, este eliminat din competiție.

Zverev a început în forță partida din O2 Arena, reușind să se impună pe serviciul rusului chiar în game-ul de debut. Acest break s-a dovedit decisiv pentru câștigarea primului set de către campionul en-titre de la Turneul Campionilor. A fost 6-4 pentru german, după 34 de minute de joc.

În actul secund, ambii jucători au servit excelent. Zverev a avut un procentaj de 90% la punctele câștigate cu primul serviciu, în timp ce Medvedev a avut 86%. A existat o singură minge de break în acest set, la scorul de 4-4. Aceasta i-a aparținut lui Zverev, dar a fost salvată de rus. Până la urmă, s-a ajuns la tie-break, unde Medvedev a condus cu 2-1 și 3-2, însă Zverev a revenit și s-a impus cu 7-4. Partida a durat o oră și 20 de minute.

În urma acestui rezultat, Zverev obține calificarea în semifinale pentru a doua oară în carieră. În același timp, Rafael Nadal a fost eliminat din competiție. Pentru ca ibericul să meargă în penultimul act de la Londra, Medvedev ar fi trebuit să îl învingă pe Zverev.

Daniil Medvedev, jucător care a impresionat în acest sezon (a avut șase finale consecutive în perioada august - octombrie și 4 titluri în 2019) părăsește competiția fără victorie.