Roger Federer (3 ATP) și-a asigurat prezența în semifinalele Turneului Campionilor pentru a 16-a oară în carieră. Campionul elvețian a avut un plan bine pus la punct și a obținut o victorie clară în fața lui Novak Djokovic (2 ATP), care nu s-a ridicat la nivelul așteptat. A fost 6-4, 6-3 pentru Federer, după o oră și 14 minute de joc.

Cu un procentaj de 81% la punctele câștigate cu primul serviciu, Roger Federer a avut nevoie de un singur break pentru a-și adjudeca primul set în al 49-lea duel direct cu Novak Djokovic. După ce a ratat o minge de break chiar în game-ul de debut al meciului, elvețianul s-a impus la zero pe serviciul sârbului la scorul de 1-1. Până la finalul manșei, niciunul dintre cei doi jucători nu a mai avut vreo minge de break, astfel că s-a încheiat 6-4 pentru Fedex.

În setul al doilea, Novak Djokovic a continuat să facă erori (a avut 12 greșeli neforțate) și nu a avut resursele necesare pentru a trimite partida în decisiv. Federer a avut două mingi de break în primul game al actului, dar Djokovic a reușit să depășească situația dificilă, ba chiar în game-ul al patrulea a beneficiat și el de o șansă de break - singura pentru el din meci. Elvețianul a anulat ocazia sârbului, apoi a fost el cel care a reușit să se impună pe serviciul lui Nole. Federer a mai făcut un break alb în finalul setului, impunându-se cu 6-3.

Pentru Federer a fost a 23-a victorie în fața lui Novak Djokovic. În urma eliminării lui Nole de la Turneul Campionilor, Rafael Nadal este sigur de primul loc ATP la finalul anului.

Erori neforțate: 18-6

Puncte câștigate cu primul serviciu: 57% (26/46) - 81% (29/36)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 44% (7/16) - 69% (9/13)

Puncte de break salvate: 57% (4/7) - 100% (1/1)

Puncte de break câștigate: 0% (0/1) - 43% (3/7)

Total puncte câștigate: 40% (44/111) - 60% (67/111)

Durata partidei: 1h 14min.

Rezultatele consemnate în Grupa Bjorn Borg:

Novak Djokovic - Matteo Berrettini 6-2, 6-1

Dominic Thiem - Roger Federer 7-5, 7-5

Roger Federer - Matteo Berrettini 7-6(2), 6-3

Dominic Thiem - Novak Djokovic (5)6-7, 6-3, 7-6(5)

4. Matteo Berrettini 1 / 2-4

Turneul Campionilor se dispută în perioada 10-17 noiembrie, în O2 Arena din Londra. Este pentru ultima dată când capitala Angliei găzduiește competiția, turneul de final de an urmând să aibă loc de anul viitor la Torino. Campionul en-titre al întrecerii este Alexander Zverev (2018).