Nicoleta-Cătălina Dascălu (391 WTA) a câștigat turneul ITF de la Szekesfehervar (Ungaria), după ce a învins-o în finală pe Irina Bara (188 WTA), scor 7-5, 6-2. Meciul a durat o oră și 43 de minute.

Bara a început mult mai bine partida, s-a desprins la 4-1 (două break-uri în față), însă Dascălu a avut o revenire de senzație și a câștigat setul cu 7-5, după ce a câștigat de trei ori la primire.

Nicoleta nu a mai avut nicio problemă în setul secund, a returnat foarte bine și a salvat cele două mingi de rebreak avute de Irina.

În urma succesului din Ungaria, Dascălu va urca până pe locul 318 în clasamentul WTA (salt de 73 de poziții). Cea mai bună clasare din cariera Nicoletei a fost locul 277, obținut în iulie 2016. De asemenea, Irina Bara va ocupa începând de luni poziția 168.