Mihaela Buzărnescu (55 WTA și a patra favorită) s-a calificat în optimile turneului WTA de la Lausanne (Elveția), dotat cu premii totale în valoare de 250.000 de dolari.

Mihaela BuzarnescuFoto: Hotnews

Românca a început foarte slab partida disputată în fața lui Stefanie Voegele (Elveția, 113 WTA), a pierdut primul set cu 1-6, însă a reușit o revenire spectaculoasă și a mai cedat un singur game (6-1, 6-0) până la finalul meciului de o oră și 21 de minute.

Aceasta a fost a doua victorie a Mihaelei în fața elvețiencei. Românca s-a impus și anul trecut, la turneul ITF de la Midland (SUA), într-o partidă cu o desfășurare asemănătoare (1-6, 6-0, 6-2), în timp ce Voegele a câștigat prima confruntare directă, în 2012, în turul doi al calificărilor de la Australian Open (6-3, 4-6, 6-2).

În optimi, Buzărnescu o va întâlni pe franțuzoaica Fiona Ferro (98 WTA), care a trecut de Mona Barthel (Germania, 97 WTA), scor 7-6(3), 6-2. Fiona a câștigat singurul meci direct, în 2016, în primul tur al turneului ITF de la Mamaia, scor 6-0, 6-1.

În proba de dublu, Mihaela Buzărnescu și Timea Bacsinszky au fost învinse în primul tur de cuplul elveţian Ylena In-Albon/Conny Perrin, scor 7-6 (5), 6-2.

Calificarea în turul al doilea îi aduce Mihaelei un premiu în valoare de 3.400 de dolari și 30 de puncte în clasamentul WTA.