Laura Siegemund (Germania, 77 WTA) a avut cea mai frumoasă lovitură în prima zi de întreceri de la BRD Bucharest Open. În meciul din runda inaugurală cu Anhelina Kalinina (Ucraina, 137 WTA), Siegemund a reușit un drop-shot de senzație, în setul al doilea, la scorul de 4-3, 15-0 în favoarea sa.

Siegemund s-a impus în trei seturi, scor 4-6, 6-3, 6-4, după două ore și 47 de minute, urmând să joace în runda următoare contra învingătoarei dintre Shilin Xu (China, 221 WTA), venită din calificări, și Lara Arruabarrena-Vecino (Spania, 165 WTA).

BRD Bucharest Open face parte din categoria International și este dotat cu premii în valoare de 250.000 de dolari. Competiția se desfășoară în perioada 15-21 iulie 2019, la Arenele BNR din Capitală.