​​Gaz Metan Mediaș și nou-promovata Chindia Târgoviște au terminat la egalitate, scor 2-2, în prima etapa a noului sezon din Liga 1. Gazdele au condus cu 2-0 la pauză, însă dâmbovițenii au egalat în repriza secundă.

Liga 1Foto: lpf.ro

Bic a înscris în minutele '24 (șut din apropierea punctului cu var) și '44 (după o minge respinsă în față de portarul Aioani). Neicuțecu a redus din diferență în minutul '65, după ce a intrat în careu și a tras un șut excelent la colțul lung, iar Bic a egalat în minutul 86 din penalti.

În minutul 90, antrenorul Edward Iordănescu a fost trimis în tribună, pentru proteste. Tehnicianul gazdelor i-a cerut socoteală arbitrului George Rădulescu şi după încheierea meciului, potrivit News.ro.

Au evoluat echipele:

Gaz Metan: Pleşca - Creţu. Larie, M. Constanin, Velisar - Neluţ Roşu, Lukas Droppa - Moussa Sanoh (Fernandes '55), Darius Olaru (Pleaşcă '82), Nasser Chamed (Drăghici '75) - Sergiu Buş. Antrenor: Edward Iordănescu

Chindia: Aioani - Martac, Benga, Leca, Dumitraşcu - Novac - Raţă (Yameogo '46, D. Florea '73), Bic, Liviu Mihai (Neguţ '46), Neicuţescu - Voduţ. Antrenor: Viorel Moldovan

Cartonaşe galbene: Voduţ '36, Yameogo '56

Arbitri: George Rădulescu - Bogdan Gheorghe şi Vlad Bârleanu - Adrian Cojocaru; Observatori: Marian Salomir şi Cătălin Popa.

Gaz Metan Mediaș vs Chindia Târgoviște 2-2

Ultimul meci al etapei, FC Viitorul vs FC Dinamo, se va disputa, tot luni, de la ora 21.00.