Tenismanul român Marius Copil a obţinut victorii la simplu şi dublu, miercuri, la turneul challenger de la Ilkley (Marea Britanie), dotat cu premii totale de 137.560 euro, informează Agerpres.

Marius Copil Foto: FRT / AGO Vision

La simplu, Copil (28 ani, 84 ATP), al treilea favorit, a dispus în turul secund de americanul Mitchell Krueger (25 ani, 186 ATP) cu 7-6 (5), 7-6 (4), după aproape două ore de joc (1 h 57 min).

Arădeanul a avut 7 aşi şi 4 duble greşeli, iar Krueger a reuşit 3 aşi şi a făcut o dublă greşeală. Copil l-a mai învins pe Krueger şi în primul lor meci direct, anul trecut, la Indian Wells (challenger), cu 6-1, 1-6, 6-4, în optimi.

Marius Copil s-a calificat în optimi, unde adversar îi va fi japonezul Go Soeda (34 ani, 169 ATP). Românul şi-a asigurat un cec de 2.180 euro şi 10 puncte ATP. Va fi al patrulea meci direct cu niponul, care are 2-1 la general.

La dublu, Marius Copil şi francezul Ugo Humbert s-au calificat în sferturile de finală, după 6-1, 7-5 cu perechea Sriram Balaji (India)/Jamie Cerretani (SUA), într-o oră şi 15 minute.

Învingătorii au avut 6 aşi şi nu şi-au pierdut niciodată serviciul, salvând două mingi de break. Copil şi Humbert şi-au asigurat un cec de 1.630 de euro şi 25 de puncte ATP la dublu, urmând să joace în sferturi contra australienilor Alex Bolt/Max Purcell.