Roger Federer a început sezonul de iarbă cu o victorie în turneul de la Halle, pe care l-a câștigat de nouă ori de-a lungul carierei. Elvețianul l-a învins în primul tur al competiției din Germania pe australianul John Millman (57 ATP), scor 7-6(1), 6-3.

Primul set al meciului a fost unul extrem de echilibrat, fără ca vreunul din cei doi jucători să-și cedeze serviciul. Astfel, s-a ajuns la tie-break, acolo unde Federer a dominat autoritar și s-a impus cu 7-1.

În actul secund, principalul favorit al competiției de la Halle a avut nevoie de un singur break pentru a face diferența. Singura șansă a australianului de a se impune pe serviciul lui Federer a venit chiar în ultimul game al partidei, însă elvețianul a gestionat bine momentul și apoi a fructificat prima minge de meci, după o oră și 19 minute de joc.

În optimi, Federer se va duela cu francezul Jo-Wilfried Tsonga (77 ATP), beneficiar al unui wild card, care a trecut de compatriotul sau Benoit Paire (28 ATP), scor 6-4, 7-5, după o oră și 19 minute de joc.

Mister Perfect a plecat de nouă ori acasă cu trofeul de la Halle (2003, 2004, 2005, 2006, 2008, 2013, 2014, 2015 și 2017) și a pierdut trei finale: în 2010 cu Lleyton Hewitt, în 2012 cu Tommy Haas și în 2018 cu Borna Coric.

"Noventi Open" se dispută în perioada 17-23 iunie, pe iarbă. Competiția face parte din categoria "500" și este dotată cu premii totale în valoare de €2,081,830.