Maria Sharapova (85 WTA) a revenit în circuit la turneul de la Mallorca, după aproape cinci luni de pauză din cauza unei accidentări la umăr. Rusoaica s-a impus în tie-break-ul primul act după ce a salvat două mingi de set ale Viktoriei Kuzmova (Slovacia, 46 WTA) și nu a mai cedat apoi niciun game până la finalul meciului (scor 7-6(8), 6-0).

Maria SharapovaFoto: rolandgarros.com

Sharapova, beneficiara unui wild card, a obținut victoria după o oră și 29 de minute. În tie-break-ul primei manșe, rusoaica a salvat două mingi de set ale Viktoriei, la 6-5 și 8-7.

Ultimul meci disputat de Sharapova avusese loc la sfârșitul lunii ianuarie, la turneul de la Sankt Petersburg, unde a învins-o în primul tur pe Daria Gavrilova (scor 6-0, 6-4), înainte de a se retrage din competiție.

În optimi, Sharapova se va duela cu Angelique Kerber (Germania, 6 WTA), principala favorită, care a trecut greu de Ysaline Bonaventure (Belgia, 118 WTA), venită din calificări, scor 7-5, 4-6, 6-2, după o oră și 48 de minute de joc.

Statistica meciului Kuzmova vs Sharapova:

Ași: 3-5

Duble greșeli: 9-7

Lovituri câștigătoare: 15-16

Erori neforțate: 19-13

Puncte câștigate cu primul serviciu: 76% (25/33) - 79 (30/38)

Puncte câștigate cu al doilea serviciu: 22% (6/27) - 54% (14/26)

Puncte de break salvate: 29% (2/7) - 60% (3/5)

Puncte de break câștigate: 40% (2/5) - 71% (5/7)

Total puncte câștigate: 41% (51/124) - 59% (73/124)

Durata partidei: 1h 29 min.

Turneul de la Mallorca face parte din categoria International și se dispută pe iarbă, în perioada 17-23 iunie. Competiția este dotată cu premii totale în valoare de $250,000. Campioana en-titre este germanca Tatjana Maria (în 2018).

Principalele favorite ale ediției din acest an sunt: Angelique Kerber (1), Anastasija Sevastova (2), Belinda Bencic (3), Elise Mertens (4), Amanda Ansimova (5), Caroline Garcia (6), Sofia Kenin (7) și Katerina Siniakova (8).