​Karolina Pliskova, campioana en-titre a turneului de la Stuttgart, a fost eliminată în optimi de Victoria Azarenka (61 WTA, fost lider mondial), după un meci de două ore și 11 minute, scor 4-6, 6-3, 6-4. În sferturile competiției s-au mai calificat jucătoare precum Angelique Kerber, Kiki Bertens sau Anett Kontaveit.

Ultimul punct al partidei dintre Azarenka și Pliskova:

În turul următor, jucătoarea din Belarus se va duela cu Anett Kontaveit (Estonia, 15 WTA, favorită nr. 8).

Naomi Osaka (1) vs Donna Vekic

Victoria Azarenka vs Anett Kontaveit (8)

Anastasija Sevastova (7) vs Petra Kvitova (3)

Kiki Bertens (6) vs Angelique Kerber (5)

Turneul de la Stuttgart face parte din categoria Premier, se dispută indoor în perioada 22-28 aprilie (pe zgură), are premii totale în valoare de $886.077, iar directorul competiției este Markus Guenthardt. Primele favorite sunt Naomi Osaka și Petra Kvitova.. Campioana en-titre este Karolina Pliskova.