Tottenham a câștigat la limită partida de pe teren propriu cu Brighton, scor 1-0, grație unui gol marcat de Eriksen în minutul 88. Atacantul Florin Andone a fost titular la oaspeți şi a evoluat 64 de minute.

Andone a fost înlocuit de Glenn Murray şi a primit un cartonaş galben, în minutul 35.

Partida Tottenham vs Brighton a fost o restanţă din etapa a 33-a a campionatului englez.

În urma acestui succes, Tottenham este pe locul 3, cu 70 de puncte, din 35 de partide disputate, după liderul Liverpool (88 de puncte) şi după Manchester City, ocupanta locului doi, cu 86 de puncte (din 34 de partide).

Brighton se află la doar trei puncte de retrogradare. Echipa lui Andone ocupă locul 17, care asigură menţinerea în Premier League, cu 34 de puncte, iar pe locul 18, primul retrogradabil, se găsește Cardiff City, cu 31 de puncte.

Vezi aici rezumatul meciului Tottenham vs Brighton.

S-au jucat marți:

Tottenham - Brighton 1-0 (etapa 33)

Watford - Southampton 1-1(etapa 31)

Vor avea loc miercuri:

21:45 Wolves - Arsenal (etapa 33)

22:00 Manchester Utd - Manchester City(etapa 33)