Echipa RB Leipzig, ocupanta locului al treilea în Bundesliga, s-a calificat fără probleme în finala Cupei Germaniei la fotbal, pentru prima oară în istoria sa, învingând în deplasare, cu scorul de 3-1, formaţia de ligă secundă Hamburg SV, într-o partidă disputată marţi seara, scrie Agerpres.

Oaspeţii au deschis scorul prin atacantul danez Yussuf Poulsen (min. 12), însă Hamburg, fostă campioană a Europei, a restabilit egalitatea în minutul 23, prin gambianul Bakery Jatta.

După pauză, Leipzig a trecut din nou în avantaj, în urma autogolului mijlocaşului elveţian Vasilije Janjicic (53), rezultatul final fiind stabilit de internaţionalul suedez Emil Forsberg, în minutul 72.

Cea de-a doua semifinală a Cupei Germaniei se va disputa miercuri, între formaţiile Werder Bremen şi Bayern Munchen, în timp ce finala va avea loc în data de 25 mai, pe Stadionul Olimpic din Berlin.

Vezi aici rezumatul partidei Hamburg vs RB Leipzig.