Naomi Osaka (1 WTA) a avut parte de un debut destul de dificil la turneul Premier Mandatory de la Miami, învingând-o în trei seturi pe belgianca Yanina Wickmayer (141 WTA), venită din calificări. Desfășurarea scorului a fost una ciudată. Nipona nu i-a lăsat nicio șansă adversarei în primul set (6-0), însă Wickmayer s-a eliberat de presiune în actul secund și s-a impus la tie-break (7-3). În decisiv, belgianca n-a mai avut însă resursele necesare, liderul mondial a cedat un singur game și obținut calificarea în turul al treilea, scor 6-0, 6-7(3), 6-1.

Osaka s-a impus după un meci care a durat două ore și 11 minute, iar în faza următoare va da piept cu Su-Wei Hsieh (Taiwan, 27 WTA), cap de serie numărul 27, care a trecut în turul doi de americanca Alison Riske (45 WTA), scor 6-2, 7-5.

Osaka a câștigat ambele întâlniri anterioare cu Su-Wei Hsieh, în 2015, la Surbiton, scor 6-4, 6-7(5), 6-3, și în acest an, în turul trei de la Australian Open, scor 5-7, 6-4, 6-1.

Rezumatul partidei Oasaka vs Wickmayer:

Ultimul punct al meciului:

Turneul de la Miami face parte din categoria "Premier Mandatory", are premii totale în valoare de $9.035.428, se dispută pe hard și are la start 128 de jucătoare pe tabloul principal de simplu. Primele patru favorite sunt, în ordine, Naomi Osaka, Petra Kvitova, Simona Halep și Angelique Kerber. Ultimele campioane sunt Sloane Stephens (2018), Johanna Konta (2017), Victoria Azarenka (2016) și Serena Williams (2015, 2014 și 2013).