Jucătoarea franceză Alize Cornet, numărul 53 WTA, s-a calificat, joi, în turul doi al turneului Miami Open, fază în care o va întâlni pe Mihaela Buzărnescu, scrie News.ro.

Mihaela BuzarnescuFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Cornet a învins-o în runda inaugurală pe sportiva din Belarus Vera Lapko, numărul 64 WTA, scor 7-5, 6-7 (7), 6-1, în două ore şi 48 de minute. Meciul a fost întrerupt noaptea trecută în setul trei, din cauza ploii.

Buzărnescu, locul 32 mondial şi favorită 30, joacă direct în turul doi la Miami. Românca şi Cornet au mai fost adversare o singură dată, în 2018, la Hobart, când câştigătoare a fost Buzărnescu, scor 6-2, 6-4.

Turneul de la Miami face parte din categoria "Premier Mandatory", are premii totale în valoare de $9.035.428, se dispută pe hard și are la start 128 de jucătoare pe tabloul principal de simplu. Primele patru favorite sunt, în ordine, Naomi Osaka, Petra Kvitova, Simona Halep și Angelique Kerber. Ultimele campioane sunt Sloane Stephens (2018), Johanna Konta (2017), Victoria Azarenka (2016) și Serena Williams (2015, 2014 și 2013).