Krzysztof Piatek a marcat primul gol al victoriei celor de la AC Milan, scor 3-0, împotriva celor de la Empoli, într-un meci din etapa a 25-a a campionatului italian. Rossoneri s-au apropiat la un singur punct de rivala Inter Milano, care este clasată pe locul al treilea.

Vezi aici rezumatul partidei.

Piatek a ajuns la șapte reușite în șase partide disputate pentru AC Milan, 18 în Serie A și 26 în toate competițiile în acest sezon. Polonezul pare să fie talismanul "rossonerilor" care au ajuns la trei victorii consecutive.

După o primă repriză fără goluri, Piatek a deschis scorul în minutul 49, avantajul gazdelor a fost mărit după doar două minute de Kessie, iar Castillejo a stabilit rezultatul final în minutul 67. Golul lui Borini din minutul 78 a fost anulat în urma analizei VAR.