Românul care i-a tradus discursul lui Donald Tusk: "N-a avut nici măcar o zi la dispoziție să învețe să-l citească. Dacă avea mai mult, lumea ar fi crezut că știe românește" - Hotnews Mobile
1 € 4,7607 1 USD 4,2327sâmbătă 20 apr 2019
hehe
transpenibilus [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:24
+11/39
Bine Cluj.
Teleorman la Moscova cu voi ca ne-a ajuns.
Nota 10
cetateanulmodern [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:27
+35/45
Nota 10 pentru interpret si traducator. Comparatiile cu Vasilici si Viorici nu-si au rostul...
LOL @ Tariceanu
emil bobu [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:41
+20/26
Atat am de zis.
Nota 10
Cindrel [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 18:40
+5/7
Dziękuję, panie TUSK, jesteś nadzwyczajny !
Veorica
Carcalete [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:44
+44/56
N-a stiut Dancila ca Tusk vorbeste romaneste.
Cate i-ar fi spus ea despre Mircea Eliada si Tristan Tzara ...
Excelent!
BibiAfricanul [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:48
+36/48
Un model de politician. A vorbit romaneste mult mai bine ca Vasilica.
Veselica noastra a ramas la nivelul ieftinirii medicamentelor gratuite, la "devastarea" statelor eurpene in ceea ce priveste crestera economica si a realizat ea, care este, ca viitorul e inainte si nu inapoi....
As vrea sa trag o concluzie, dar nu-mi vine nimic la indemana......
un model de politician
Mazeta [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 17:17
-23/27
păcat că nu-l vor polonezii.
Spre deosebire de el
GeorgeOrwell [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 18:14
+8/12
Spre deosebire de el, tu, Mazeta esti apreciat ca fiind un model de mizerabil si minte putreda
credeam ca stii doar ai scris: "un model de
ty [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 20:06
+7/11
politician"
În anii 1990, Donald Tusk a fost membru al Parlamentului , printre care și vicepreședinte al Senatului.

În acei ani a publicat o serie de cărți despre istoria orașului Gdańsk, dintre care unele s-au dovedit a fi bestseller-uri.

În 2001, Donald Tusk a fost unul dintre inițiatorii noului partid centric numit Platforma Civică, iar în 2003 a devenit liderul său.

În 2007, după o campanie dură, a învins partidul de guvernământ și a devenit prim-ministru . El a ocupat funcția de șapte ani, ceea ce la transformat în cel mai îndelungat prim ministru în Polonia democratică și primul care a fost reales.

În perioada de șapte ani, Polonia a continuat să mențină creșterea economică, iar în perioada crizei economia poloneză a crescut cu aproape 20% , o performanță record în Europa.

În 2014, Donald Tusk a fost ales în funcția de președinte al Consiliului European, iar în 2017 a fost reales pentru al doilea mandat de 2,5 ani.
https://www.consilium.europa.eu/en/european-council/president/biography/
Dar despre cazul de fraudă din afacerea Amber Gold
BlaBla1234 [utilizator], Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 12:24
-2/4
În care e anchetat el și fiu-su de ce nu spun nimic?
Inteleg ca sunteti un adversar a lui Dragnea,
ty [utilizator], Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 15:31
+1/1
Valcov, Tariceanu . . . .
Să înțeleg că și dvs sunteți acum împotriva lui
BlaBla1234 [utilizator], Duminică, 13 ianuarie 2019, 0:01
-2/2
Donald Tusk ...
Racni rusu din mazeta
Dalinar [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 20:33
+7/11
HeHe.
Daca esti polonez,...
iLiBERAL [utilizator], Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 20:32
0/0
... nu poti fi si politician si politruk.

Tusk a ales.

La romani nu e nici o diferenta intre politician si politruk, intre bine si rau, intre nationalism si internationalism, intre crestin si ateu, intre normal si anormal. D'aia Romania nu e Polonia.
Și Polonia a ales ...
BlaBla1234 [utilizator], Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 23:59
0/0
Și nu a fost Donald Tusk ...
YEP!
iLiBERAL [utilizator], Duminică, 13 ianuarie 2019, 17:24
0/0
Asta ziceam si eu.
e.....
liviu_ [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 15:56
+32/36
noua nu ne place un astfel de om... noua ne place tovarasa "tramvai" olguta sau tovarasa dancila care "nu stie sa vorbeste romaneste" ....

tot aud din partea postacilor si votantilor psd "sa ne lasa in pare" "romania e tara suverana"
asta e ca si cand un sinucigas cere sa fie lasat sa se arunce de la etaj!
oamenii astia cer sa fie lasata romania sa se autodistruga... si tot ei urla apoi ca "strainii ne vor raul" cand de fapt ei vor sa ne apere de tampeniile facute de noi (sau cu noi complici)
N-are cum, ceva nu e in regula
holinessdani [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 16:09
-25/37
Adica vine un strain si in loc sa ne certe, sa ne injure si sa ne dea lectii vorbeste frumos si cu respect despre Romania si romani?
In loc sa ne ameninte cu pedepse groaznice, sa ne explice ce oameni de nimic suntem si cat de gresit am trait pana acum el ne spune ca suntem minunati si vorbeste cu optimism despre viitorul nostru?
N-are cum, ceva nu e in regula.
Sper ca nimeni de la "ambasade" sau de la "rezistenti" n-a ascultat ce a zis omul asta si sper ca nici sa nu le spuna nimeni. Nu ca ar asculta ei pe cineva dar e mai bine asa, sa-i lasam sa traiasca in lumea lor paralela.
Bati campii cu borfasii tai ..
Alius [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 16:37
+14/24
..Nimeni nu i-a certat pe romani, i-a certat doar pe borfasi. Inteleg ca tu faci parte din tagma borfasilor si de aceea te simti ofensat. Si tot acest "certat" este pentru binele Romaniei si spre raul vostru, al borfasilor.
Tactica bolsevica
coldplayer211 [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 19:00
+3/9
Ce fac astia de PeSeDesc aici pe HN este o tactica veche bolsevica - promoveaza ca ucigasii de la conducere sunt acelasi lucru cu tara iar toti cetatenii sunt complici la actiunile luate de nomenKlatura.

"Dai in mine , dai in tine , dai infabrici si uzine
Dai in scoli , laboratoare , dai in clasa muncitoare
Limbajul diplomatic - o noutate pentru Teleorman
krampus [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 17:59
+3/7
E prima data cind auzi de politete si stil ? Nu trebuie sa inghiti pe nemestecate orice vorba, trebuie sa intelegi mesajul transmis diplomatic. Voi pesedistii sunteti obisnuiti ca la voi acasa, cu injuraturi si blesteme. Nu ma mir ca esti surprins.
Asta ca sa intelegi si tu
Dalinar [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 20:35
+5/9
ce inseamna civilizatie, a tras de urechi golanii borfashi care conduc tara, si nu ma refer numai la Guvern, absolut oricine a votat psd e Complice.
Zero vs Tusk
europeanul2 [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 16:19
+27/31
Nu avem cum sa comparam mere cu pere. Pe cei de la PSD ii doare la Veorica...
Mare scofala...
minus [utilizator], Vineri, 11 ianuarie 2019, 17:01
+23/27
Nici Viorica n-a avut decat o viată la dispoziţie să înveţe să vorbească ceva română, dacă avea mai mult, lumea ar fi crezut că este vreo românca...

Lasand gluma... omul este si politician si destept. Greu de crezut, nu-i asa?
Mare actor!
iLiBERAL [utilizator], Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 20:22
0/2
Uitindu-ma un minut la talentatul actor Tusk, iar apoi la comentariile entuziaste ale romanilor carora li s-a adresat, mi-am amintit de numeroasele clipuri video de pe youtube cu dresori de ciini care, in 2-3 minute, demonstreaza cum poti sa faci un ciine care nu te-a vazut niciodata pina atunci si care te latra furios, gata sa te sfisie, nu doar sa se gudure pe linga tine, dar si sa accepte, fara cea mai mica opozitie, sa ii pui lesa.

Romanii, un popor usor de condus.
Pana de curand
UpNext [utilizator], Sâmbătă, 12 ianuarie 2019, 21:21
+1/1
am crezut ca adresarea lui Tusk in limba tarii ajunse in presedintia rotativa a fost in premiera cu Romania. Apoi am aflat ca si cu Bulgaria a facut exact la fel: cuvantare in bg. mentiune fotbalist bulgar, mentiune om de cultura bulgar etc. Adica un format cvasiidentic aplicat in cazul celor doua tari, fara sa cunoasca o iota in limbile respective (poate ceva din bulgara, fiind limba slavica, ca si poloneza).


Initiativa demna de un politician experimentat, dar in limitele curtuoaziei normale. Dar, pentru media damboviteana, parca a pogorat Isus pe plaiurile mioritice…..Deh, civilizatie marginala!
pai davca suntem randul doi....
minus [utilizator], Duminică, 13 ianuarie 2019, 7:10
-1/1
mai bine sa ne spuna adevarul, nu-i asa?
Adica ca suntem cei mai viteji si mai drepti dintre traci, , daco-geti, priceputi in a face sa dispara banii ca fumul- raman