#TeleormanLeaks RISE Project: Gruparea "Dragnea" încearcă să ne intimideze. Autoritatea pentru protecția datelor ne solicită divulgarea surselor și ne amenință cu penalități de 20 mil. euro - Hotnews Mobile
1 € 4,6662 1 USD 4,0794marţi 20 nov 2018
aparatul PCR de represiune si oprimare brutala
qwerasdf [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 17:32
+17/23
a inceput sa turuie motoarele...

cateii fideli si crendiciosi ai fiefului psd au inceput sa-si faca datorita fata de stapanul dracnea si latra din proprie initiativa
E clar
Lovercraft [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 7:12
-15/19
Nu mai au ce să publice și au găsit scuza perfectă: nu ne mai lasă Dragnea. Bine, mă, bravo.
Da, te-ai prins...
othelo [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 8:57
+4/4
Esti destept ca sefii tai de la PSD... Bravo, stai jos, nota 4
NU se aplica aceasta Amenda
un domn [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 17:32
+14/14
este Maxim sperietoarea in GDPR
In present maximum de plata a fost de 250.000 euro pentru Campania Leave EU si tot atat pentru un comerciant de ochelari din Franta
exceptie
andrei108 [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 17:34
-21/27
adica rise project vrea o exceptie de la legea GDPR? Pai atunci ma apuc si eu de luat emailuri si trimis spamuri pentru firma
Suveicile Porcarului si Furaciunile
Dalinar [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 6:55
+11/13
Nu sunt date personale. But wait, porcarul a spus ca nu are nici o legatura cu TelDrum, sugerezi ca el e Tartorul acolo si valiza il da de gol?
ANSPDCP
blanc10 [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 9:52
-3/5
Numele și prenumele sunt date cu caracter personal. Ce rămâne de văzut este dacă RISE beneficiază de excepțiile prevăzute de Legea 190/2018 în ceea ce privește prelucrarea datelor în scop jurnalistic. Asta trebuie să motiveze, și să o facă foarte bine. Altfel, adresa ANSPDCP este cât se poate de validă. A fost făcută plângere către ei și trebuiau să ia atitudine, având în vedere și caracterul foarte vizibil al acestui subiect. Menționez că nu sunt pro-PSD sau pro-Dragnea, ci doar lucrez în domeniu (nu la autoritate).
@pesedist
bogdan192 [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 13:42
+2/2
Sa faci tu plici ca nu esti pesedist... Pai daca nu erai pesedist, aveai destua minte sa citesti directiva 96/2016 nu se aplica investigatiilor jurnalistice, ei nu sunt procesatori sau controlori de date personale. In cel mai bun caz, nenorocita aia de agentie ar trebui sa se indrepte impotriva Teldrum + asociatii pentru scurgere de informatii cu caracter personal.
GDPR își depășește atribuțiile.
asavreau [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 9:56
+2/4
Dacă este sigură că sa încălcat legea să anunțe Parchetul.Să se gândească că nu poți reclama că niște date apar publice,dacă tu le-ai lăsat de izbeliște.Este obligația deținătorului să-și protejeze datele personale.Altfel îi punem pe cei de la GDPR să-i certe pe polițiștii de la circulație când ne rețin permisul,sau buletinul la intrarea într-o instituție.GDPR să-și facă datoria și să stabilească clar unele situații care pot intra în conflict cu legea.Până atunci se fac de râs cu asemenea intervenții.
Da' ....
Alius [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 15:46
+1/3
...lui Vâlcov i-au făcut investigație? Ca si ala a publicat fisa medicala a unui protestatar.

Plini de obiectivitate sunteti.
Hmm, suna a proces la CEDO
2087 [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 17:37
+15/19
Protectia surselor etc.

Hai baieti, inseamna ca ce faceti functioneaza!
intimidarea presei, intimidarea justitiei
Poiana lui Occam [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 17:40
+20/22
ce au inteles "majoritarii" din separatia puterilor in stat.
Eh, bine ca au marit pensiile.
#VaLiza Minnelli
ww [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 17:48
+12/16
Auziti, prin valiza aia mai gasirati si altceva, sau numai chitanta catre sotul sefei CSM? Valiză sau mapă, ce v-a dat pana la urma țăranul-sursă cu pricina?
Trageti cu artileria grea, ca intr-o saptamana aduc astia minerii peste voi, sa va verifice sistemele informatice cu tarnacoapele.
tunurile
nahir [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 8:00
0/2
urmează să le pună DNA.
plm
vali_s [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 13:07
0/2
Faci un torent, urci inf pe diverse site-uri, dupa care le predai la parcet, DNA si la institutia sufletului care se ocupa de datele cu caracter personal.
Pai publicati mai repede tot
JohnR [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 17:50
+34/36
Cu cat taraganati mai mult, cu atat veti avea de aface cu mai multe presiuni.
Mdeah...
Nea Hoisan [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 20:34
-15/19
Nu pot nici iei sa publice tot foarte repede, tre intai sa elimine pozele si docomentele cu si despre codruta, coldea si kiwi, nu?
nu din cauza
nahir [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 8:01
+6/6
Kodruței se abține RISE să publice tot.
Ar lăsa fără muniție justiția.
Corect!
cchris [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 21:14
+7/11
Pt marketingul lor e probabil mai benefic sa publice in foeleton, dar cred ca ai dreptate, mai bine sa publice tot si sa se sparga buba.

Pe de alta parte autoritatea asta trebuie sa se ocupe cu controlul celor care manipuleaza date cu caracter personal (gen magazine online) ca ele sa nu fie pastrate mai mult de cat trebuie, sa fie anonimizate, etc etc. Actiunea asta nu are nici o legatura cu ce ar trebui ei sa faca. Sunt curios cate controale au facut acolo unde ar fi trebuit sa faca.
rise money
Mazeta [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 17:59
-32/40
De ce nu o chetă publică? 20 de milioane de euro nu e așa mult.
da!
robert.b [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 20:09
+13/17
e prima data cand iti dau dreptate - sunt de acord cu o donatie substantiala pentru achitarea amenzii + 1 leu pentru tine sa iei rata spre rusia ta draga.
Pentru Mantuirea Cracanatului
un domn [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 21:13
+8/12
Da
Insa eu ma angajez pentru taxidermia lui Gratuit
Inca nu ti-ai facut bagajele?
JHolden [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 0:08
+9/9
ca la cum evolueaza economia, s-ar putea sa fii printre primii 'beneficiari' ai colapsului finaicar de anul viitor.
mazeta
Ilidia [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 11:31
+3/3
Tot n-ai inteles ca mazeta e un fel de popa-prostu' !?
trebuiau facute public toate documentele .....
mnicku [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 18:01
+21/25
asa involuntar ...........

ro e tara unde infractorii au privilegii ......
Sunt al naibi de credibile sursele alea din moment
ty [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 18:14
+13/21
ce se cere divulgarea surselor si nu se demonstreaza eventual minciuna sau dezinformarea.
și?
nahir [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 18:28
+3/11
voi, RISE, cum reacționați?
Ce faceți?
pai au scris clar:
varu.maftei [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 23:36
+5/9
Continuam.
nu la asta
nahir [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 8:09
-2/4
mă refeream.
Plăcuța PSD
florinos [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 18:43
+10/14
Vă amintiți când Poliția Română l-a oprit pe cetățeanul român pentru ca avea o plăcuța de înmatriculare care leza mândria partidului cel mai iubit ? Când polițiștii au fost întrebați de ce l-au arestat au spus ca Vor verifica dacă persoana a încălcat legea, adică te băgăm la zdup si pe urma vedem noi ce si cum, nu exista Libertate sau Prezumția de Nevinovăție pentru Partidul lui Liviu Dragnea din Teleorman.

Mulțumim RISE Project pentru ca ne demonstrați ca încă mai exista ziariști care au Coloana Vertebrală.
Evident, ANSPDCP a actionat politic si ilegal !
gmb72 [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 18:45
+11/15
Articolul 7 din Legea 190/2018 privind aplicarea GDPR in Romania, spune asa:

În vederea asigurării unui echilibru între dreptul la protecția datelor cu caracter personal, libertatea de exprimare și dreptul la informație, prelucrarea în scopuri jurnalistice sau în scopul exprimării academice, artistice sau literare poate fi efectuată, dacă aceasta privește date cu caracter personal care au fost făcute publice în mod manifest de către persoana vizată sau care sunt strâns legate de calitatea de persoană publică a persoanei vizate ori de caracterul public al faptelor în care este implicată, prin derogare de la următoarele capitole din Regulamentul general privind protecția datelor: II, III, IV, V, VI, VII, IX.

Adică se aplică derogare cam de la tot GDPR-ul...

Mai exact, când publici date cu caracter personal în scopuri jurnalistice, strâns legate de calitatea de persoană PUBLICĂ a persoanei vizate, nu mai ești obligat să respecți capitolele enumerate mai sus. Adică mai nimic din GDPR....
Iar madam Nicoleta Pene, a ales să îndeplinească o funcție notificată PUBLIC în MOf, care-i dă acces la administrarea unor BANI PUBLICI (din buget). Cam tot ce a publicat Rise Project are legătura cu calitatea PUBLICĂ a persoanei fizice Nicoleta Pene, chiar timpul petrecut în intimitate, are legătură cu calitățile asumate PUBLIC de madam, dacă se dovedește că au fost decontate din BANI PUBLICI....
Politic, în mod sigur
blanc10 [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 9:58
-3/3
IIegal, nu. Au primit o plângere și trebuiau să ia acțiune. Nu au dat deocamdată nici o amendă, doar au trimis o adresă prin care cer să se explice temeiul prelucrării datelor. scopul jurnalistic trebuie demonstrat, nu se prezumă. RISE trebuie să documenteze foarte bine modul în care prelucrează datele. Din păcate, se pot lega inclusiv de site, care nu e aliniat la cerințele GDPR.
temei
Ilidia [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 11:34
+1/1
Nu "temeiul" ci sursele, ce e cu totul altceva...
@pesedist
bogdan192 [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 13:49
+2/2
Articolu '85 zice ca mananci rahat cu polonicu'. Poate la tine la tara trebuie sa faci comisie ca sa prezumi scopul unui ziar, da in lumea Europei, orice judecator te stropeste de sus cand aude argumentatia ta. Daca nu e si el pesedist ca tine adica...
Dragnea a reusit sa corupa toata Europa!
holinessdani [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 18:46
-15/23
Inca de acum cativa ani Dragnea s-a gandit ca in cazul in care va aparea o valiza trebuie sa fie acoperit.
Asa ca a corupt toata europa si parlamentul european si in 2018 (coincidenta?) a intrat in vigoare Regulamentului UE 679/2016, adica Regulamentul General privind Protecţia Datelor Personale (aka General Data Protection Regulation - GDPR).
Ce ne facem fratilor, unde sa mai emigram acum? Europa e corupta si la ordinele psd-ului si a lui dragnea, in America trumpila a trimis armata la frontiera si a zis ca impusca orice emigrant.
Ce soarta trista avem, sa vedeti ca o sa fim obligati maine-poimane sa avem toti buletin de Teleorman!
Date Personale ?
adrian88000 [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 20:54
+12/16
Adica o factura, o virare de bani in cont, o o ifiintare de firma fantoma , etc. sunt catalogate ca Date personale ?
Da
blanc10 [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 9:59
-5/5
Numele și prenumele, funcția, locul de muncă sunt date cu caracter personal.
@pesedist
bogdan192 [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 13:46
+3/3
Imi pare rau pentru clientii tai daca chiar lucrezi in domeniul GDPR.
Mai aparatori ai borfasilor...
Alius [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 6:39
+9/13
...pai nu ati ridculizat voi, in frunte cu borfasul sef, aceasta situatie cu valiza|? Nu ati zis ca sunt gogosi ca bla bla bla? Acum vreti sa se dea valiza inapoi la borfasi pentru ca... pentru ca sunt gogosi si voua va plac gogosile, nu-i asa?

Ce de papagali printre sutinatorii borfasilor. Si gunoaie, mai ales gunoaie.
Date personale ca date personale
Ord [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 19:50
+11/15
dar cat de personale sunt cand persoanele in speta fac afaceri cu bani publici si fura din ei?
De ce suge pixul
ipolitic [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 19:55
+8/12
functionarul de la ANSPCP? Suge pixul in semn de mare efort intelectual in a gasi vreun indiciu ca RISE PROJECT prelucreaza pe SCARA LARGA continutul valizei, conform deciziei ANSPCP:
DECIZIE nr. 174 din 18 octombrie 2018 privind lista operaţiunilor pentru care este obligatorie realizarea evaluării impactului asupra protecţiei datelor cu caracter personal
Colateral: de ce nu se gasesc pixuri cu gust de banane, ananas, menta sau de ce nu? lavanda pentru a inlesni munca -atat de importanta in serviciul cetateanului- acestor ganditori ai statului?
documentul este incriminator
anonim3 [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 20:22
+6/10
Textul nu se vede integral, dar atat cat se intelege din ce se vede si din ce se scrie in text, cei de la Autoritatea Națională de Supraveghere a Prelucrării Datelor cu Caracter Personal (ANSPDCP) se joaca cu focul. Adresa lor este contrara reglementarii europene pe care o invoca, precum si multor altor reglementari europene si nationale. Trebuie facuta plangere si sigur semnatarii notificarii vor fi condamnati. S-ar putea sa se ceara si de la Bruxelles demiterea lor, deoarece Comisia Europeana este hotarata sa nu permita abuzurile in numele GDPR.
Nimeni nu e mai presus de lege
Arminius [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 21:30
-10/14
Toti sa respecte legea, numai noi nu.
Curat murdar.
dragnea
nahir [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 8:12
+5/5
n-a aflat nici acum.
Cred ca exagereaza
morometu [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 21:35
+9/11
In acest caz, documentele trebuie predate la DNA! Nu ati primit baze cu date personale ci niste ''hartii fara importanta, bazaconii, gogosi" aruncate pe camp. Monetarele scrise de mana nu sunt in niciun caz, date cu caracter personal. Sunt hartii de interes public cu sifonarea banului public!
Publicati totul RiseProject
louienl [utilizator], Joi, 8 noiembrie 2018, 22:22
+10/12
Publicati totul,colaborati cu DNA-ul si mergeti inainte fara frica
O datorie
n.dumiritu [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 0:48
+6/10
Inca o agentie in stat (tocatoare de buget 6,5 mil lei in 2018) care sare cu o solicitudine suspect de agera in apararea cetatenilor speciali si, desigur, astfel vulnerabili, bietii de ei.
Evlavia sarutului bucii de inalt demnitar este noua pecete a recunoasterii utilitatii publice. Inaintea construirii bugetului pe anul urmator, era o datorie ritualica si o oportunitate de neratat.
In Romania de astăzi sunt peste 200 de
Rescator [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 8:44
+3/3
Agenții Guvernamentale,avand fiecare intre 200 și
1000 de angajați,majoritatea clienți politici,mazete
care nu se pricep la nimic,beizadele de pesediști și
alte murături.Multe dintre acestea nu au nicio justificare și niciun obiect al muncii,iar altele se
calcă pe picioare intre ele.Salariile in schimb sunt
uriașe,intre 2000 și 14.000 de euro pe lună.Vedeți deci cum este jefuit banul public!
Santaj pe model sovietic
ABBV [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 9:02
+5/5
Publicati tot oameni buni ! Vb aia daca sunt tunurile pe voi oricum nu veti scapa de ele. Decat daca
fara frica sa faceti totul public ! Aruncati bomba atomica si asta este! Dupa cat au intimidat justitia si presa infractorii astia trebuie sa platesca!
tupeu psdist
albastrele [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 11:25
+3/3
1. Datele din valiza nu erau in grija Rise Project + Rise Project nu cred ca e inscrisa niciunde cu scop de prelucrare date personale. E pur si simplu demers jurnalistic.
Sa raspunda TelDrum cum de a pierdut datele si de ce diskurile nu sunt criptate.
2. Sa preia investigatia o institutie abilitata, dar stai ca toate sunt corupte sau pe cale de a fi decapitate.
3. Nu exista amenda de 20 mil de euro pentru un simplu
ONG. Domnii de la institutia romaneasca sa mai citeasca Directiva UE sau interpretam cum ne vine noua, luam o suma si o aruncam catre ONG-uri, firme, etc, la gramada? Dl Valcov cate milioane de euro a primit amenda?
...
vitan.sandu [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 11:26
-4/4
Vorbe de claca! "Model sovietic, ... şantaj, ... ne obliga dragnea, ... un leu pentru amenda", si alte multe aberatii. Legea (regulementul) este de mult in UE, anul acesta am introdus-o si noi, nimeni nu este scutit de repercursiuni. Daca eu, care am doi angajati, incalc legea, platesc amenda cel putin 5000 lei. RP vor sa nu stie, sa o incalce, dar sa nu plateasca amenda!
???
Lucian* [utilizator], Vineri, 9 noiembrie 2018, 12:50
+6/6
si care sunt documentele de acolo cu caracter personal?\
Cartea de identitate? NU se publica!
Dosar medical? NU se publica!

Chitante?Facturi?Contracte?
astea sunt date cu caracter personal?
Nu?
Atunci ce ai de comentat?

Hai sa ne revenim!
Stati linistiti !
adrian88000 [utilizator], Duminică, 11 noiembrie 2018, 21:54
0/0
Nu exista in Romania amenzi de 20.000.000 de euro !!