SONDAJ Să fie sau să nu fie permise adopțiile în cazul partenerilor homosexuali? - Hotnews Mobile
1 € 4,6540 1 USD 4,1197sâmbătă 15 dec 2018
Stiinta, nu populism
cato [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 13:58
+8/32
Cel mai bine ar fi sa informati oamenii, nu sa le cereti parerea inainte
https://whatweknow.inequality.cornell.edu/topics/lgbt-equality/what-does-the-scholarly-research-say-about-the-wellbeing-of-children-with-gay-or-lesbian-parents/
Universitatea Cornell
fat.cat [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 15:31
+6/24
nu se afla in aria de interes a Partidului si nici a Coalitiei pentru familie, my friend. Doar nu-ti imaginezi ca “liderii” nostri sunt capabili (cu atat mai putin dispusi) sa citeasca si sa accepte studii facute pe bune, de unii care chiar se pricep la asta. Pe scurt, consensul in articolul citat de tine a fost ca nu s-au constatat diferente intre copiii crescuti in familii hetero si homosexuale. Adica daca te-au crescut doi tati sau doua mame a fost la fel de important si benefic in formarea ta ca om responsabil ca si cum te-ar fi crescut o mama si un tata. 75 de studii pro versus 4 studii contra (ultimele fiind oarecum contestate de cei care au facut analiza, din cauza neindeplinirii unor criterii de relevanta, dar au fost prezentate oricum) facute in ultimii 30 de ani. Hai, zi-le chestia asta fundamentalistilor nostri, sa vezi ce-o sa-ti auda urechile ��.
Ce poate sa gandeasca...
Bibishor [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 19:22
+2/18
...sau sa voteze un om spalat pe creier de BOR, de PSD sau de amandoua?
Asa e
Anges [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 21:48
+7/9
Ca daca era un studiu care spunea altceva decat “stiinta” acceptabila, cum a fost cel al Lisei Littman de la Universitatea Brown despre transsexuali, apareau boicoturile si acuzatiile de discriminare pana era retras.
mda
adrian_rolland [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 13:59
-6/30
Din pacate, Hotnews se adreseaza altui tip de cititor, unul care nu i-a drept litera de lege ce spune gadea / badea / dragnea sau cap de plua...

Astfel, sondajul este irelevant...
clickbait..
pehash [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 14:40
+7/7
De fapt exista o intreaga serie de filtre prin care se trece pentru adoptie. Sistemul romanesc este incarcat de birocratie si se misca foarte incet. Majoritatea copiilor orfani nu sunt adoptati si nici macar nu sunt "adoptabili". Doar 6% din copiii aflati in grija statului sunt declarati "adoptabili" (pe criterii doar de ei stiute..). Restul? O intreaga mafie se lupta pentru fondurile pe care statul le aloca pentru acesti copii. Este celebrul DGASPC, de unde isi recruta dragnea secretarele pentru partid. Din pacate, in majoritatea cazurilor foarte putini bani ajung efectiv sa fie cheltuiti pentru bunastarea lor.

Revenind la sondaj, mai intai ar trebui clarificat care sunt limitele din criteriile actuale de eligibilitate. Poate un parinte singur sa adopte? Daca sunt permise adoptiile internationale, poate o familie homosexuala din alta tara sa adopte? Se face diferenta intre un cuplu feminin si unul masculin?.. cu 2 mame este cu siguranta mult mai bine decat fara niciuna!
de multi ani
yyyxxx1981 [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 15:06
-1/1
nu mai sunt permise adoptiile internationale. De asemeni u parinte singur sau chiar un cuplu necasatorit are punctaj foarte mic si nici o sansa practic sa adopte
Exprimarea
NoFive [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 15:39
-1/7
Este irelevanta parerea cuiva care se exprima defectuos in spatiul public, in scris sau prin viu grai. Vezi cazuri la ordinea zilei si la tot pasul. Dvs srieti “i-a” in loc de “ia”. Ceea ce nu ofera credibillitate parerii dvs. Mai incercati.
@NoFive
adrian_rolland [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 16:58
-2/8
Este corect acum ?

"Din pacate, Hotnews se adreseaza altui tip de cititor, unul care nu ia drept litera de lege ce spune gadea / badea / dragnea sau cap de plua..."

Multumesc!
Ok
NoFive [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 17:10
-2/2
E mai bine
datu cu parerea
SebiNick [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 14:04
+11/21
cine a gandit intrebarea, nu a stat prea mult pe ganduri.
este necrestineste sa abandonezi copiii si probabil majoritatea copiilor sunt orfani din cauza abandonului, nu din cauza decesului parintilor. intre a fi in ingrijirea statului si a bisericii, mare ingrijire si a avea conditii decente de viata este o diferenta fabuloasa. cred ca lgbt mare parte se nasc asa, sa fii atras de cineva de sex opus nu iti este dictat nici la scoala, nici in familie, nici in biserica. o simti. unii poate sunt mai nesimtiti si au nevoie sa le scrie in constitutie ca trebuie sa fie atrasi de sexul opus.
+1
blackbeard [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 15:20
+7/19
Desi cred ca un copil are nevoie de o mama si un tata, sunt o multime de copii abandonati ce ar putea avea sanse la un trai mai bun chiar si intr-o familie LGBT. Cred ca sunt formule si solutii prin care s-ar putea legifera asta, cu prioritate pe ceea ce doreste copilul in general.

Altfel, sunt o droaie de retardati cu defect bisericesc ce urasc efectiv pe cei ce au alte preferinte. E o mare prostie, denota lipsa de cultura, educatie, si...toleranta. Oare aloca atat de mult timp de gandire si ura celor ce-si abandoneaza copiii? Sau se gandesc efectiv cum ar putea ajuta copiii abandonati? Mno, injura homosexualii, ca ei sunt cauza tuturor problemelor. Iti trebuie muuulta inteligenta (sarcasm) sa-ti versi frustrarile pe o minoritate ce nu ti-a facut ceva..
Asta e un subiect sensibil pe plaiurile mioritice si, la cum vad mentalitatea colectiva a romanilor si asa-zisele 'valori', va mai trece mult timp pana romanul se va autoeduca si va fi capabil de toleranta fata de cei din jur. Nici nu trebuie sa te uiti la homosexuali; e suficient sa vezi cat de idioti sunt unii, ca se iau la bataie pe un loc de parcare. Asa, ca o mica paralela din cotidian.

Si-asta o scrie un hetero, cu anturaj hetero si valorile familiei traditionale in sange.
nu- chiar asa
prepeleac [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 15:39
-4/12
””cred ca lgbt mare parte se nasc asa””.....Nu-i chiar asa. Sunt destui dintre ei (nu stiu procentual) care sunt bisexuali. Prin urmare poate fi si un comportament care se dobândeste prin invățare. A pro pos de învațare, 80% din comportamentul uman se dobândește prin învățare. Nu știu de nici un studiu longitudinal (pe 15-20 de ani) care să cerceteze impactul familie lgbt asupra copilului (si nu mă refer la impactul asupra inteligentei sau nivelului de achizitii, mă refer la impactul asupra dezvoltării sale emoționale). Si tragedia nu ar fi dacă copilul ar fi si el un homosexual fericit, tragedia ar fi ca acel copil să nu-și găsească locul și viața lui să fie o căutare continuă a identității sale.
Nu exagera în partea cealaltă
trotuar [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 17:14
+7/11
Prin învățare sau prin rigorile societății poți impune artificial ce îți place dar asta nu înseamnă că vei fi fericit. Să nu uităm că există și o componentă fiziologică hormonii, atracția față de feromonii partenerului care sunt greu de controlat. În plus ipoteza învățării este contrazisă de existența homosexualismului în lumea animală.

"Riscul" ar fi la cei care ar fi întradevăr la mijloc (bisexualii) care ar putea fi influențați de o potențială familie de homosexuali. Pe de altă parte dacă homosexualismul este de natură fiziologică, predominat genetică după cum mai toate studiile arată, forțând un homosexual într-o familie "tradițională" și să aibă copii nu faci decât să crești numărul de potențiali homosexuali în viitor.

Orice copil este în căutarea identității lui indiferent de părinți homosexuali sau nu iar fericirea lui va fi afectată în prima parte a vieții lui mai mult de dragostea și atenția primită în familie indiferent dacă e de la mama sau de la tata.
Hai sa renuntam la educatie atunci
Skipper1 [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 22:25
0/0
"În plus ipoteza învățării este contrazisă de existența homosexualismului în lumea animală."

Ba nu e, si animalele invata, pot fi corupte si pot avea comportamente deviante.

In plus, la animale homosexualitatea e de obicei o exprimare a dominarii.

Sexul are efect de drog, nu trebuie sa fii un geniu ca sa intelegi ca in anumite conditii, oameni cu ratiunea si autocontrolul slabit pot apela la mijloace "netraditionale" pt a primi drogul, iar apoi asta se poate transforma in obisnuinta.

Pana la urma, indiferent cum dobandesti niste inclinatii, ele pot fi bune sau rele, indiferent daca te-ai nascut cu ele sau nu. O trasatura / obicei / inclinatie etc nu devine buna doar pentru ca te-ai nascut cu ea (sau pentru ca asa pretinzi). Comparatiile cu culoarea pielii sau alte trasaturi innascute e falsa, pentru ca practic discutam de un comportament, nu de o trasatura care nu e legata de un anumit comportament.
Animalele pot învăța ...
trotuar [utilizator], Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 0:23
0/0
Da pot învăța dar nu-ți inchipui că cineva le predă homosexualismul sau se uită pe internet. Nu știu cine le "corupe".

"la animale homosexualitatea e de obicei o exprimare a dominarii". Hai să ne oprim aici cu generalizarea. Contraexemplul clar e la pinguini care de obicei fac cupluri pe viață și sunt exemple numeroase de pinguini masculi homosexuali care au "adoptat" ouă abandonate de femele. La pinguini de obicei tații au grijă de copii.

Sexul poate fi un drog la fel cum mâncatul sau foamea de adrenalină (gen sporturi extreme) pot fi considerate droguri. Nu văd pe nimeni țipând din gură de șarpe ca cei grași sau care le place bungee jumping să nu adopte copii.

Nu am făcut nicio comporație cu culoare pielii , nu știu de unde vine referința. Comportamentul e clar influențat de zestrea genetică pe lângă mediul de dezvoltare. Există copii hiperactivi la care în cel mai bun caz poți să le ameliorezi situația dar nu să o rezolvi iar alții mai rezervați sau chiar autiști care au viziunea lor și niciodată nu ii vei face să fie centrul petrecerii.

O întrebare. Cum definim înclinațiile bune sau rele? Pe ce principiu?
doamne ferește să vină Tim Cook
zet [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 14:07
+12/26
(bossul apple, homosexual) să înfieze un orfan român..
sau Alan Turring (parintele informaticii)
Habermas [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 16:20
+4/12
sa-l educe pe copil ...
Sorry
ipolitic [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 20:59
+4/8
Alan Turing. Stiu ca stii si a fost o greseala de tipar, dar s-ar putea sa-i deranjeze pe unii heterrrosexuali, durri si neierrrtatori cu cei care nu le sunt rrivali.
Oh, da..
Skipper1 [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 17:12
-7/13
Se stie ca cine produce ceva cool pt hipsteri are voie sa faca orice. Orice-ar face e cool. Se stie si ca doar de bani au nevoie copiii, si de un telefon smecher. Restul sunt povesti, traditii inapoiate, nu?
Singurul criteriu trebuie sa fie cel logic:
Habermas [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 14:08
+23/41
Capacitatea estimata a persoanelor sa fie buni parinti. Nimic mai mult, nimic mai putin. Faptul ca cei care solicita adoptia unui (sau mai multor) copil sunt singure sau sunt un cuplu este irelevant. Faptul ca un cuplu este heterosexual sau homosexual este irelevant. "Mama si tata" este o naivitate. Trebuie sa fie parinti responsabili, atata tot.
Foarte bine spus!!!
LiviuX [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 14:44
+5/11
Pacat ca multi nu gandesc si doar fac afirmatii.
Din pacate nu exista studii serioase pe aceasta tema (nu inca, sper). Poate si pentru ca sunt foarte greu de facut. Cum se arata insa in raportul prezentat mai sus de "cato", din cele 79 studii doar 4 spun ca nu e bine pentru copiii adoptati de cupluri homosexuale. Deci 75!! spun ca e la fel, nu are importanta. Insa asa cum am spus inainte, e totusi foarte greu sa faci un studiu serios: trebuie mult timp (dupa mine macar vreo 15 ani pentru ca in orice familie mai exista suisuri si coborasuri, deci o perioada scurta nu e concludenta) si mai trebuie si gasiti voluntari pentru asta, eventual care sa nu stie ca sunt sub lupa! Plus restul de cerinte obisnuite.
Asa este.
Habermas [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 16:22
+6/12
Intre timp, nu exista nici un argument real de a exclude de la adoptie parinti homosexuali, in orice caz de a-i defavoriza in raport cu parintii heterosexuali. Avem insa criteriile generale, cum scriam mai sus, si in masura posibilului, astea trebuie aplicate, cu monitorizarea de rigoare din partea institutiilor competente.
Exact!
LiviuX [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 17:20
+4/8
Ca idee, se poate vedea si asta: https://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_parenting
Dreptul copilului nu conteaza?
Pepi [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 14:47
-8/14
Cine are dreptul sa impuna unui copil imposibilitatea de a avea mama sau tata? Mai ales unui nou nascut, care nici macar nu se poate exprima?
Cine are dreptul sa impuna unui copil
Habermas [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 16:16
+9/17
sa aiba un tata betiv si violent si o mama iresponsabila sau neajutoraata (care are la randul ei nevoie de ajutor)?

Eu intre un tata alcoolic si violent si iresponsabil si a ramane fara parinti complet (crescut de stat), daca as fi copil si as avea posibilitatea sa aleg as alege fara ezitare sa cresc fara parinti. Si stiu ce spun, sa nu-mi vii cu bla-bla-uri ca te trimit imediat la origini.

daca in schimb exista posibilitatea sa existe unul sau doi parinti care sunt estimati (desi e greu, evident) dar macar se angajeaza, caci nu cer sa adopte copii daca nu doresc copii, crezi ca este rau? Crezi ca m-as uita la "mama si tata"? M-as uita sa-mi fie prieteni si tutori onesti. Le-as spune fiecaruia asa cum prefera mama sau tata, chiar si daca ar fi ambele mame sau ambii tati.

Mai exista o posibilitate. De exemplu, un coplu homosexual masculin si un coplu homosexual feminin pot adopta impreuna unul sau mai multi copii, chiar daca nu locuiesc impreuna. Fie unul din copluri adopta si ceilalt cuplu devin parinti suplimentari (sau gasiti voi un termen potrivit, nu-mi vine acum in minte) si viziteaza des sau ii tin in vacante etc. In felul asta copii vad si stilul masculin si stilul feminin. Doua mame si doi tati. De ce ar fi asta mai rau decat un pereche "traditionala" care este incapabila sa indeplineasca rolul de parinti?
Ma intreb...
filosoful.roman [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 21:33
-4/6
De ce vii cu exagerari de natura sa sugereze ca familia clasica, formata din barbat si femeie, e formata dintr-un tata betiv si o mama iresponsabila?
Orice copil are nevoie de un model masculin si unul feminin. Ceea ce propui tu - 2 cupluri, unul format din homosexuali si unul format din lesbiene, care sa educe un copil, e o aberatie.
Trebuie studii serioase pe tema asta care, asa cum bine au scris si alte persoane aici, sa se desfasoare pe o perioada lunga de timp. Cam banuiesc eu gradul de obiectivitate al „studiilor stiintifice” actuale, dominate de politically corectness...
Tu sigur nu
Skipper1 [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 11:54
-1/3
De parca alegerile sunt neaparat intre cea mai rea varianta de cuplu normal sexual si o varianta utopica de cuplu gay.

Violenta domestica, abuzul de substante (alcool, droguri, tutun etc), depresiile si alte boli psihiatrice, sinuciderile etc. au incidenta mai mare la cupluri gay decat la cupluri normale, deci tocmai ti-ai dat singur cu tesla falselor argumente undeva.

Ba da, sunt cupluri care adopta si din alte motive. De exemplu cuplul gay care a abuzat sexual de multe ori copilul adoptat, documentand totul cu poze.
Si nu sunt singurii. Altii adopta ca sa para "in randul lumii", sa se simta ei mai bine ca sunt la fel ca celelalte familii. Altii adopta pentru ca le-a fost interzis si acum vor sa adopte pentru ca pot. ETC.
Dreptul copilului ...
trotuar [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 17:18
+4/8
Poți să-mi spui te rog câți copii își aleg părinții?
Parintii responsabili ...
blackarrow [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 15:02
-8/16
sunt mama si tata , nu e o "naivitate " .D-ta ai fost crescut de 2 tati sau 2 " mame " (sic ! ) ?! Un copil , pt a creste armonios, are nevoie de mama si tata , responsabili , e adevarat. Nu va spun cum au fost crescuti unii copii de catre cupluri gay, exista marturii ...
Ca multi altii, am fost crescut de niste parinti
Habermas [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 16:18
+6/14
imaturi si care n-ar fi trebuit sa aibe dreptul sa creasca copii. Niste straini pentru sufletul meu. In realitate m-am crescut singur, cel putin moral si intelectual.

Multi sunt in situatia mea dar nu vor sa recunoasca pentru a nu fi blamati ca sunt "pagani" sau "haini" sau alte asemenea "dulceturi" traditionale.
Pardon
ipolitic [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 20:49
+3/7
Am vrut sa-ti dau plus, mi-a alunecat soricelul. Drept pedeapsa, daca si cand acest comentariu va aparea, imi voi da minus.
Ok, am corectat eu putin:
Habermas [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 11:30
+2/4
mi-am dat un plus si mie (ca regula, nu-mi votez propriile comentarii; fac aici o exceptie) si tie :)
Eu am fost
Liv0007 [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 16:22
+9/11
crescut doar de mama, am cunostinte care au fost crescute doar de tata. Atat eu cat si cunoscutii care au fost crescuti doar de un parinte, sunt complet sanatosi din punct de vedere psihic. Mult mai daunator este pentru un copil sa fie crescut de o familie traditionala in care exista conflicte si neintelegeri.
Toate persoanele gay pe care le-am cunoscut mi-au lasat o impresie foarte buna, erau educati, rationali si de incredere.
Hai lasa-ne cu propaganda
Skipper1 [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 12:05
-2/4
Se vede de la o posta ca esti un propagantist mincinos.

Cine creste doar cu mama sau cu tata a fost "produs" de un barbat si o femeie. Un parinte singur e un caz nefericit dar tot e mai bine decat sa creasca copilul avand ca exemplu doi barbati care se pupa sau doua femei.

Dupa logica ta, mai bine creste copilul fara parinti, ca atunci nu exista nicio neintelegere.

Am inteles, persoanele gay sunt minunati, educati, rationali, de incredere. Oamenii normali sunt de fapt niste nenorociti. Doar ca realitatea e alta. In SUA, homosexualii si bisexualii cu varsta de peste 13 ani reprezinta 82% din infectiile u HIV (SIDA). Daca se continua asa, 1 din 6 homosexuali sau bisexuali vor fi diagnosticati cu SIDA in timpul vietii lor. Minunat, nu? "Educati, rationali, de incredere". Majoritatea au parteneri multipli.
Tu esti ala care face propaganda
Habermas [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 13:23
+1/3
Nu a idealizat nimeni homosexualii, si nu a diabolizat nimeni heterosexualii.

Oamenii pot fi buni sau rai, prosti sau destepti indiferent de orientarea lor sexuala, credintele sau competentele pe un anumit subiect.

Tu de exemplu faci pe prostu' aici. Ce crezi ca intelegem noi (toti ceilalti) legat de moralitatea si obiectivitatea ta?
MInti
Skipper1 [utilizator], Sâmbătă, 13 octombrie 2018, 15:59
0/0
Spune un singur lucru negativ pe care tu sau ceilati militanti l-ati spus despre gay.

Despre familia normala ati spus numai lucruri negaive.

Afirmatiile tale au valoare zero, cat timp sunt doar niste afirmatii bazate pe nimic.

Ai personalitate multipla, sau de ce vorbesti cu "noi"?
Q.E.D.!!!
LiviuX [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 16:35
+9/11
Dupa cum vezi, am avut dreptate. Dau doar din gura fara sa prezinte nici un studiu serios. Ca sa nu mai spun ca, fiind in situatia adoptiei, e clar pentru oricine ca nu mai au nici mama nici tata. Daca ar avea, de ce ar mai trebui adoptati??? Iar daca nu au, ce importanta are cine sunt tata si/sau mama adoptivi? Singura conditie care intr-adevar trebuie sa primeze este ca acel copil infiat sa o duca bine.
Unde e logica?
Skipper1 [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 17:24
-8/12
Logic e sa fie educati copiii la fel cum au fost adusi pe lume: de o mama si un tata (pentru creierele netede: de un barbat si o femeie). Nu altfel. Nu ai dreptul sa hotarasti tu pentru copil alte forme de "familie", pentru ca asa ai tu chef.
Apoi, nu e deloc irelevant daca ai un comportament anti-reproductiv, daca un procent foarte mare din cei cu aceeasi "orientare" ca tine au SIDA, au un risc de suicid de cateva ori mai mare decat cuplurile normale, au procent crescut de boli psihice, abuz de substante, violenta, promiscuitate, etc.
Vorbele-s una si biologia este alta, iar viata
Habermas [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 18:04
+6/8
omului a treia chestie separata.

Copii nu sunt "adusi pe lume", ei sunt un simplu produs statistic, mecanic (si apoi fiziologic-embrologic, si apoi biologic-organismic, biologic-populational si ecologic-social) al recombinarii genetice. parintii biologici nu sunt decat niste "carrier" genetici, adevarati parinti (genetic vorbind) sunt cei patru bunici, in sensul ca fecundarea unui ovul de catre un spermatozoid rezulta imediat in recombinarea genelor celor patru seturi de gene de la parinti - adica doua de la un parinte biologic si doua de la celalalt; fiecare individ avand doua seturi rezultate din recombinarea seturilor de gene (via cromozomi adica, nu mai intru in detalii) de la ancestori. Dat fiind numarul fizic limitat de indivizi umani, recombinarea rezulta intr-un set unic de gene (la nivel de detaliu) - ca o tragere loto, matematic vorbind si simplificand putin pt a intelege rapid. Nimeni nu controleaza cum se recombina genele intr-un individ anume, dar daca luam in considerare toti copii care se nasc intr-o populatie / sau in intreaga specie, putem observa anumite tendinte care sunt absolut reale, fizice, incontestabile, si care sunt in acelasi timp contra-intuitive si greu de inteles din perspectiva strict social, si absolut neinteligibila pentru creierele intoxicate de religie.

Pe scurt, parintii nu au nici un merit dpdv biologic, nu sunt decat niste participanti automati la mecanismele de recombinare geneetica din cadrul si intre populatiile speciei Homo sapiens. Sunt recompensati fiziologic (placere) de specie pentru comportamentul lor reproductiv care face posibila mecanica recombinarii genetice, si basta.

Pe urma, partea sociala este cu totul si cu totul altceva. Sigur, copii inruditi cu parintii biologici pot avea (mai mult sau mai putin) anumite predispozitii (de boala, de comportament, etc) asemenatoare cu parintii, bunicii si alte rude apropiate genetic. Dar asta nu este in sine bine sau rau, ci este asa cum este. Abia apoi vine partea morala.
Delirul ideologic e una, realitatea e alta
Skipper1 [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 20:52
0/0
Copiii apar, asa, singuri? Scuteste-ma de delirul asta pseudostiintific, nu impresionezi pe nimeni.

Nu era vorba despre mostenirea genetica. Fara contactul sexual intre un barbat si o femeie, nimic din procesele alea nu se intampla. Despre asta e vorba, Si despre faptul ca barbatii si femeile sunt diiferiti si complementari biologic si psihologic.

N-au parintii nici un merit biologic? Esti dus cu pluta.

Nici nu-mi pierd timpul sa contrazic aberatiile tale si interpretarile distorsionate.

Si pana la urma, daca totul e o suma de procese si de combinatii, daca "nimic nu e in sine bine sau rau" (parerea ta), lasa copiii in pace, sa nu ii mai adopte. Dupa filozofia ta, indiferent unde cresc copiii, tot au aparut accidental, tot mor pana la urma, dupa o viata fara sens, de ce atata disperare sa ii adoptati?

Toti dezaxatii s-au pus cu tunurile pe familia normala. Dupa ei totul e nasol la familia normala, numai familiile gay sunt minunate, de-asta cuplurile gay au o rata a sinuciderilor de aproape 3 ori mai mare in Suedia, de asta SIDA infloreste epidemic la barbatii gay etc etc etc.

Ia faceti-va voi copii. minunatilor, lasatii in pace pe cei care nu i-ati facut voi. Si lasati-ne si pe noi in pace cu falsa compasiune.
Tu de fapt nu intelegi nimic din tot procesul
Habermas [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 18:10
+8/10
de transmitere a umanitatii (biologice si moral si intelectuale) de la o generatie la alta. Esti doar intoxicat cu clisee. Nici logica ta pretinsa nu este logica si doar insiruiri de clisee.

pentru clarificare: de unde ai inteles tu ca am eu comportament anti-reproductiv. Nu, nu am asa ceva, nu sunt nici homosexual sau altceva decat heterosexual. Dar viata mea nu se invarte nici in jurul sexului si nici in jurul religiei. Nu sunt atat de ingust la minte, orizontul meu este mai mare - si asta nu se datoreaza nici parintilor mei (in niciu caz), ci propriilor mele decizii de a-mi folosi capul in loc sa imit niste comportamente stupide vazute la altii mai mari in jurul meu; si celor care m-au ajutat in dezvoltarea mea - o parte din bunici, multi dintre profesorii avuti la scoala, intelectualii care au scris cartile pe care le-am citit, colegii din viata profesionala (aia care-si merita numele/inteligenti), etc.
Respect!
Namaste [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 22:17
+3/5
Splendid!
Recomand tuturor "Cartea de la San Michele", a unui doctor in medicina suedez, scriitorul Axel Munthe! Este si un documentar, fiind oarecum o autobiografie de geniu!
Te crezi si Napoleon?
Skipper1 [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 21:25
+1/1
Sigur, EU nu inteleg, pentru ca asa spui tu. Iar prostiile tale nu sunt clisee, tot pentru ca asa spui tu. Si orice prostie, daca e originala, e buna, pentru ca nu e cliseu, tot pentru ca asa spui tu.

Familia si reproducerea sunt "un cliseu", pentru ca se intampla la fel de cand e omenirea. Foarte plictisitor.... de asta ai simtit ca trebuie sa inventezi tu ceva ca sa sustii noul "cool", cuplul gay.

Eu nu am spus ca tu esti homosexual, desi gandesti pe dos. Afirmatiile mele au fost impersonale si erau despre homosexuali.

Am inteles, domnu' Munchausen, tu esti un minunat, un geniu, pentru ca asa spui tu. E verificarea suprema. Imi cer scuze, Maiestate, era sa ma pacaliti. Dupa cum vorbiti, era sa va confund cu un om cu ceva probleme la mansarda.

E impresionant cu ati ajuns dvs asa un geniu, fara sa va luati dupa nimeni.... V-au incoltit asa, ideile astea in cap, dvs. fiind izolat, intr-o pestera. Exceptional... Multa sanatate!
Nici macar nu exista studii psihologice pe termen
adrianhn [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 14:14
-6/24
lung la aceasta problema a adoptiei gay.

Drepturi egale pentru toti mai putin pentru copii adoptati presupun....
...
Relativ_neutru [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 14:28
+4/8
Ceva studii exista, apar mentionate si pe wiki:
https://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_parenting
Ai citit vreunul?
Skipper1 [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 11:39
-3/5
Studiile sunt facute de persoane sau institutii care considera ca e minunat sa fii gay si se bazeaza pe declaratiile propri ale "parintilor" gay si ale copiilor crescuti si educati de ei. Auzi des gay care sa zica ceva negativ de ei? Apoi criteriile de evaluare din studii sunt bazate pe aceeasi ideologie de gen, dupa care sa fii gay e minunat si cine are alta parere e "homofob".

Evaluarea starii de bine e destul de subiectiva. Psihologia nu e o stiinta exacta. Stiinta nu se poate pune de acord nici in privinta unei diete sanatoase. Ai impresia ca in psihologie s-a descoperit adevarul absolujt? D-aia e o epidemie de depresii, anxietate etc?

Un copil ar trebui sa traiasca pana la varsta discernamantului intr-o familie similara celei care l-a creat. Adica un cuplu format dintr-un barbat si o femeie.
Tie iti place sa tii copiii in "centre"
2087 [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 14:32
+6/10
unde nu au ce le trebuie, sunt conditii de cvasi-incarcerare.

Unde e studiul "psihologic pe termen lung" privind ce patesc copiii incarcerati, traind la mila PSD-ului?

La asta nu te-ai gandit.
Copii din familiile "traditionale" sunt ca intro
Habermas [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 18:11
+7/7
puscarie. la asta nu te-ai gandit? Si de unde stii tu ca un diverse centre de plasamùent sau in familiile adoptive nu au ce le trebuie? Vorbesti ca sa te afli in treaba.
există în schimb studii..
zet [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 14:50
+9/11
psihologice, psihiatrice și tot ce vrei, pe termen foarte lung, la problema creșterii orfanilor în centre de plasament. Sunt abuzați, sclavagiți, nenorociți pe viață. Din nou zic: doamne ferește să vină un homosexual să înfieze vreunul, ce se fac angajații centrului? rămân fără niște carne vie de traficat
Da, drepturi egale!
Pepi [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 14:20
-2/18
Dar pentru copii!
LA ADOPTIE
Elena B. [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 14:28
-4/14
drepturi egale pentru toti ? Cum vine asta?

Nu am votat din doua considerente
1. Da , au si ei drepturi civile ce rezulta dintr-o relatie indelungata , prind mostenirea averii, privind pensia de mostenitor, asigurarile de sanatate, or mai si altele dar deocamdata nu le stiu. Cu toate ca ma deranjeaza enorm modul lor AGRESIV de a-si arata in public orientarea sexuala, de a impune cu forta mesajul lor. Poate si din acest motiv sunt atat de detestati.
2. Din motive de confiscare politica a mesajului, adica din motive de DRAGNEA.
Dar de aici si pana la a adopta un copil , conceput dintr-o relatie barbat- femeie, este cale lunga. Asta NU, NICODATA. Copiii au nevoie sa creasca intr-un mediu normal, cu mama si tatal alaturi. Ei si-au asumat orientarea, foarte bine, dar sa-si asume si partinea negativa a acestui fapt, adica IMPOSIBILITATEA de a avea copii.
Da, si la adoptie, de ce nu?
LiviuX [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 16:59
+8/10
1. Nu stiu despre ce mod AGRESIV vorbesti. Esti sigura? Eu vad foarte rar pe strada persoane despre care macar sa pot banui ca sunt homo. In schimb vad mereu persoane hetero tinandu-se de mana, sarutandu-se, etc. Deci cine e mai agresiv? Sau despre ce agresivitate vorbesti?
2. Tu gandesti? Un copil ajunge la adoptie TOCMAI pentru ca nu mai are mama si tata! Important e sa-i fie bine. Iar daca tot are parinti adoptivi, ce importanta are cine sunt ei, inca o data, daca lui ii e bine. Iar daca vrei sa invoci probleme de psihologie, de acord dar prezinta un sudiu serios, facut de o institutie serioasa, recunoscuta si credibila. Si daca aceste studii zic NU, sunt de acord si eu, evident.
adoptiile la mare cautare
ewqdsa [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 15:31
+5/13
Cati cu familie traditionala au adoptat anul trecut un copil? Pornim de la situatia concreta in care un copil e adoptat de catre un membru al familiei pe motiv de capsuni in Italia. Si ce faci daca ruda e homosexual nedeclarat iar copilul e lasat in grija pe baza unei intelegeri verbale?Si ce facem cu copiii care cresc in familii traditionale si sunt rezultatul unui incest? Si cati copii parasiti prin maternitati adopta familia traditionala? Ii adopta strainii. Si ce faci daca strainul nu si-a declarat orientarea sexuala? O alta problema urgenta care arde si trebuie rezolvata: adoptia cuplurilor gay. Mai bine la orfelinat sau intr-o familie traditionala incestuoasa.
Tu centrezi, tu dai cu capu'
Skipper1 [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 11:26
-4/6
Tu de unde stii cati adopta? Daca nu stii, de ce vorbesti? Sunt multe cupluri normale care ar adopta copii, dar nu pot din cauza birocratiei. Sunt multi care adopta. Sunt multi care lucreaza ca parinti sociali, adica cresc copii orfani, in familia lor.

Iti bazezi tot rationamentul ridicol pe imaginatie, pe inventii. Dar desi poti inventa orice prostie impotriva familiei normale, pentru cuplurile gay nu-ti vine nimic in minte, brusc nu mai ai imaginatie.

Te pot ajuta cu exemple REALE, de cupluri homosexuale care au adoptat copii pe care apoi i-au abuzat sexual si au facut si poze. Acum cateva saptamani a fost condamnat un homosexual englez care a omorat fetita pe care o adoptase. Acum ceva timp a fost condamnat pentru pornografie infantila unul din psihiatrii de top de la Barnevernet, care avea doi copii facuti cu o mama surogat. Si exemplele pot continua.
Cred ca tu nu stii ce vorbesti...
LiviuX [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 18:50
-1/1
Deci homosexualul ala englez era casatorit homosexual? Psihiatrul ala era homosexual si casatorit homosexual? Ca sa nu mai spun ca daca tu dai exemple din alte tari, se pod da mai multe cu copii abuzati, lasati de izbeliste din Romania, si legat de familii traditionale. Daca vrei sa fii crezut, asa cum am mai cerut, prezinta niste studii serioase, de la institutii de renume, nu care se vand pe bani.
exista studii numeroase, numa' sa vrei
Ion Coman [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 15:34
+5/13
Wikipedia stie:
https://en.wikipedia.org/wiki/LGBT_parenting
...
"Scientific research indicates that the children of same-sex couples fare just as well or even better than the children of opposite-sex couples.[1][2][3][4][5][6][7][8][9][10][11][12][13][14][15]"
...
E evident ca n-ai citit nici unul. asa-i?
Skipper1 [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 11:18
-5/5
Ai citit titlul si deja a fost prea mult. Penrtru ca oricum asta vroiai sa crezi.

Rezultatele se bazeaza pe declaratiile proprii ale parintilor si ale copiilor. Si uneori ale invatatorilor,

Deci persoane din niste institutii care oricum cred ca e minunat sa fii gay, fac niste studii in care evalueaza declaratiile proprii ale parintilor gay si ale copiilor crescuti si educati de ei, pe criterii tot bazate tot pe ideologia moderna de gen, dupa care daca ai alta parere esti "homofob". Oare care ar putea sa fie rezultatele?

Oare cuplurile gay, care deja au o gandire subiectiva in ceea ce priveste homosexualitatea, care s-au luptat atata sa se poata casatorii si sa adopte copii, cand sunt intrebate cum ii merge copilului vor fi sincere? Ma indoiesc.

In primul studiu se spune ca uneori copiii crescuti de cupluri gay se comporta mai bine, pentru ca "tolereaza mai bine diversitatea". Iata ce "criteriu" de evaluare a bunastarii copilului.

Inca ceva. Ce zici, daca cei mai mari producatori de autoturisme au putut sa minta o lume intreaga si sa falsifice emisiile poluante, ar fi posibil asta si in alte domenii? Mai ales in domenii in care nu poti sa verifici? Doar un exemplu.
E evident ca nu intelegi ce citesti
tordz [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 12:36
+1/3
Copiii cuplurilor homosexuale au fost supusi la teste psihologice care au aratata ca nu sunt diferiti fata de copiii crescuti de catre cuplurile hetero. Daca erau afectati emotional testele aratau asta,insa nu aratat. Ipoteza ca rezultatele sunt subiective pentru ca ce bazeaza pe raspunsurile copiilor e absurda, pe cine vrei sa intrebe, pe mama mare ?

Copiii abuzati au un comportament specific usor de detectat, problemele emotionale sunt detectatate la testari psihologice. Aceste studii au respectat toate procedurile de obiectivitate si concluziile sunt valide.
E evident ca esti bigot
Skipper1 [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 22:04
+1/1
"Ipoteza ca rezultatele sunt subiective pentru ca ce bazeaza pe raspunsurile copiilor e absurda, pe cine vrei sa intrebe, pe mama mare ?"

Nu e deloc absurda, geniule. Daca singurul martor la un accident e un om beat, e absurd sa ii pui la indoiala luciditatea? Pentru ca el e singurul martor, si "pe cine vrei sa intrebe" politia, "pe mama mare"?

Politistul ala pedofil, sau ala care s-a dus sa o impuste pe nevasta-sa in coafor, sau soldatii aia care s-au sinucis cu arma din dotare, o fi fost supusi la teste psihologice? Ce crezi? Asta ca sa-ti dau doar cateva exemple.

Va repeziti sa credeti orice va confirma ideologia cu care ati fost spalati la creier. Dar daca e ceva ce nu va place, cereti o infinitate de dovezi.
Si tu unde ai citit ca asa au fost facute studiile
LiviuX [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 13:44
0/2
Cine face un studiu de genul asta bazat doar pe declaratii? Dar de, unde cap nu e...
IN STUDIU AM CITIT, prostovane
Skipper1 [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 22:45
+1/1
Spre deosebire de tine, eu nu vorbesc din ce imi imaginez.
Cred ca altul e prostovanul
LiviuX [utilizator], Luni, 15 octombrie 2018, 13:28
0/0
Daca considera asta un studiu...
Visele umede
xolv [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 16:12
-8/16
ale progresistilor care isi imagineaza ca boicotul la referendum inseamna acceptarea adoptiilor.
pai sa fie.. nu asta am votat
AndJorj [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 17:16
-4/4
80% dintre noi?
daca refrendumul
mmmircea [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 18:59
-5/11
era pentru reincriminarea penala a homosexualitatii, ma tem ca ieseau 80% la vot.
Rabdare
Vlad-I [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 22:31
-3/11
Acum LGTB va cere cu multa modestie putina intelegere, dar in occdent sunt la butoane si acolo pana si preotul din biserica lui primeste amenzi usturatoare daca critica ideologia de gen. Ma , tem ca lgtb sunt o jucarie in mana marilor gurus de inginerie sociala planetara, se vrea reducerea populatiei si cum nu suntem pe vremea lui Mao sa ne interzica direct, trebuie s-o mascheze sub forma de eliberare pozitiva. de ex. femeia trebuie sa se elibereze din robie si sa lucreze sa aibe bani la fel ca si barbatul, (dar, de fapt, aceasta eliberare o face sa aibe doar un copil, iar, marilor bancheri le dubleaza veniturile, clar, pt. cateva decade muncesc toti adultii, productie enorma, impozite gramada.
un mic detaliu
Vlad-I [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 22:22
-4/8
Cuplurile homosexuale statistic sunt ultra scurte, 2-3 ani, cu asa instabilitate este imposibil sa cresti pe cineva. 2. In spania 25% de los gay declarati au hiv, cu problemele care deriva din asta. 3. Grecii si romanii aveau homosexualii lor, dar, clasicii mai intelepti, o foloseau doar ca distractie in tinerete si apoi se casatoreau, sau ocazional la petreceri. Nu inteleg de ce in timpurile noastre se stimuleaza doar homosexualitatea ca forma de viata totala convertind sute de mii de tineri in indivizi sterili. La greci, nu avea impact in demografie, daca toti am fi homosexuali 100%, umanitatea ar disparea. Imi pare rau ca multi romani se vor moderni , dar nu gandesc cu mintea lor. Europa are grave probleme demografice, sa pui benzina pe foc este de oameni nebuni.
Citeste studiile
tordz [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 12:39
+1/3
Cuplurile astea au copii de zeci de ani, copii care au crescut si s-au dezvoltat normal. Nimeni nu stimuleaza homosexualitatea, pentru ca nu se poate asa ceva, nimeni nu devine gay pentru ca ii spune cineva sau vede la TV, e ceva inascut. Societatea recunoaste existenta lor si le acorda un cadru juridic necesar.
O parte dintre romani nu au gandire proprie
Vlad-I [utilizator], Joi, 11 octombrie 2018, 23:24
-6/10
Cand au venit comunistii, 80% din populatie s-au dat cu ei, dupa revolutie, doar 2-3 persone mai sprijineau ideologic comunismul (ilescu, verdet etc). Acum iar se repeta povestea, Elitele locale, din care jumatate s-au petrecut macar odata cu manele, brusc imbratiseaza marxismul cultural. Nimeni nu se intreaba de ce diaspora s-a mobilizat la vot, desi nu suportau pe Dragnea ??? pt. ca au vezut cu ochii lor ce inseamna tirania marxismului cultural.
Ne-oameni!
Alui [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 8:32
+5/7
Câți dintre cei care își exprima părerile aici știu prin ce trece un copil abandonat in România?
Noi (eu și soția) am adoptat și pot sa va spun următoarele:
-am cerut un copil sănătos;
- am primit un copil crescut la agent material care la 5 ani avea dezvoltarea intelectuala a unui copil de maxim 4 ani; l-am recuperat complet după un an. Acum vorbește doua limbi (romană și engleză), e unul dintre cei mai buni din clasa la citit (la 7 ani);
- la început se agita foarte tare in timp ce dormea și scrâșnea din dinti in somn. La cursurile de adoptie, in alta țara, nu România, ni s-a spus ca asta e semn de stres. S-a liniștit cu greu după multe luni.
Când l-am luat de la agentul maternal, nu mânca carne, era obișnuit numai cu cartofi prăjiți și macaroane.
La agentul maternal a fost bătut cu cureaua, pus la munca. Când l-am luat pentru ultima data de la agentul maternal avea o rana deschisă pe coapsa de 2-3 cm. Căzuse pe o găleata de metal cică. Hainele (zona elasticului din pantaloni) ii stăteau direct pe rana, agentul maternal n-avea plasturi in casa.
Asta e un caz fericit! Majoritatea copiilor din sistemul de protecție socială din România o duc chiar mai rău.
Ăștia care aveți copii voștri ganditiva ce ati prefera pentru ei dacă ar rămâne orfani.
Acum despre “pericolul” adopției de către homosexuali. Pe moment nu se poate. Și așa, nu mulți oameni, homosexuali sau nu vor copii. Cei care vor, încearcă sa aibă copii lor, pe cale naturală sau IVF. Cei care vor sa adopte, sunt verificați “la sânge”. Dacă nu sunt considerați potriviți pentru a creste copii, nu sunt atestați pentru adoptie.
Sunt 57.000 de copii abandonați in România, doar 6% sunt declarați adoptabili și sunt doar 1600 de familii atestate ca familii adoptatoare.
Deci pana la discuția cu homosexualii, cred ca avem probleme mult mai grave de rezolvat!
1. De ce se abandonează atâți copii in România?
2. De ce “TOȚI” copii din sistem sunt cu întârzieri de dezvoltare?
3. De ce agenții materiali nu sunt verificați?
Subscriu total la aceste intrebari.
Habermas [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 11:41
+3/5
Chiar daca ele sunt partial retorice, avem nevoie de aceste raspunsuri. Altfel vorbim degeaba.

PS. Foarte valoros si grav-important comentariul.
Nimeni nu a vazut vreun draft al viitoarei legi
Susufler0 [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 10:50
+4/6
in care sa se stipuleze faptul ca notarul are dreptul sa refuze incheierea unui parteneriat civil intre persoane de acelasi sex daca unul sau ambii parteneri vin in parteneriat cu copii infiati !

PS. In momentul in care vom vedea un astfel de proiect de lege vom stii sigur ca este NECONSTITUTIONAL !

PPS. Pana atunci sa ne distram de pudibonderia unora carora le suna prea gay termeni precum "uniune consensuala" sau care considera ca e de-a dreptul blasfemiator ca niste gay sa se afle in fata unui functionar de primarie (poate chiar primar !!) care trebuie sa le confirme realitatea de a fi parteneri de viata ! :)))))))))
Doua mici probleme:
LiviuX [utilizator], Vineri, 12 octombrie 2018, 18:37
-2/2
1. De ce ar fi neconstitutional, ce articol din Constitutie ar fi incalcat?
2. Si cel mai important: Deci daca am un copil de cand eram singur si acum vreau un parteneriat civil, trebuie sa dau copilul la o casa de copii, ca asa e mai bine? Nu e asta o aberatie??!!