Ana Bogdan, locul 78 WTA, a fost eliminată în turul secund al turneului de categorie International de la Hong Kong, după ce a pierdut categoric în fața jucătoarei de pe locul 13 WTA, Garbine Muguruza, scor 6-2, 6-1. Partida a durat o oră și 16 minute.

Muguruza nu a avut probleme în fața româncei, reușind să facă un total de cinci break-uri în meci (trei în primul set, două în setul secund).

Pentru prezența în turul secund, Ana Bogdan și-a asigurat un premiu de 7.195 de dolari şi 30 de puncte WTA.

În turul următor, Muguruza o va întâlni pe Luksika Kumkhum, locul 105 WTA, care a trecut de Alize Cornet, scor 6-4, 4-6, 7-6(5).

Competiția de la Hong Kong este dotată cu premii totale în valoare de 750.000 de dolari. Se dispută în perioada 8-14 octombrie, pe hard, iar turneul face parte din categoria "International". Anastasia Pavlyuchenkova este ultima campioană (în 2017), în timp ce organizatorii au adus la startul ediției din acest nume mari precum Elina Svitolina, Garbine Muguruza și Samantha Stosur.