Bomba care a ucis 51 de persoane într-un autobuz din Yemen fusese vândută de SUA - Hotnews Mobile
1 € 4,7581 1 USD 4,2739vineri 26 apr 2019
Asa.
WaggaWagga [utilizator], Sâmbătă, 18 august 2018, 15:05
+5/17
Si?
N-ai o problema ca medievalii aia
banel [utilizator], Sâmbătă, 18 august 2018, 15:44
-6/10
Au asemenea arme si ca cei care ii inarmeaza sunt chiar americanii?
Nu, banele.
WaggaWagga [utilizator], Duminică, 19 august 2018, 5:13
-2/4
Mi-e mila de industriasii miliardari. Tre sa traiasca si ei, nu? Cu atat mai mult cu cat sunt americani.
si
Nevermind [utilizator], Sâmbătă, 18 august 2018, 16:19
-1/7
E vorba de aia care se lauda ca nu sprijina dictaturile, omorarea oamenilor nevinovati si alte bla-bla-uri care se aplica DOAR altora si niciodata lor.
Da' autobuzu'?!
Amerlocu [utilizator], Sâmbătă, 18 august 2018, 15:18
+1/11
Da' autobuzu'? Autobuzu' cine l-a făcut?! Că dacă nu erau în autobuz și călătoreau ca-n vremea profetului cu cămila nu trăgea nimeni cu bombe ghidate laser în ei. Nu-i așa? Ar fi fost hăcuiți în mod uman cu iataganul, jungherul și alte instrumente din astea tradiționale din lumea religiei păcii .
Care e problema?
Vali Cel Batran [utilizator], Sâmbătă, 18 august 2018, 15:48
+3/9
Armament se vinde peste tot in lume si de catre oricare producator, inclusiv Romania. Cel care il cumpara trebuie sa il utilizeze responsabil si poarta raspunderea daca ataca cu el oameni neinarmati sau neangajati in conflicte!
se seamana pace
Kosmos [utilizator], Sâmbătă, 18 august 2018, 16:30
0/6
De catre Arabia Saudita
Cât e bat între ei e OK.
Amerlocu [utilizator], Duminică, 19 august 2018, 15:37
+1/1
Oamenii ăia trebuie să aibă și ei o ocupație. La altceva oricum nu se pricep.
Ambele părți sunt la fel
Spiky [utilizator], Sâmbătă, 18 august 2018, 17:32
+3/7
Și rebelii trăseseră o rachetă iraniană interceptată pe lângă aeroportul din capitala saudită. Dacă omora niște copii, nu era tot aia?
Dumnezeu să ierte sufletele nevinovate trecute dincolo din zona aia - Liban, Siria, Yemen.
parti
Nevermind [utilizator], Sâmbătă, 18 august 2018, 19:42
-1/9
Esti constient ca sauditii bombardeaza non-stop ALTA tara, nu?
da, dar si...
1anonim [utilizator], Sâmbătă, 18 august 2018, 23:59
+3/5
Esti constient ca yemenitii cum primesc niste rachete, cum le trimit in viteza cea mai mare la Ryad? Spune daca esti constient.. daca nu esti constient amintesc doar ca arabii s-au hacuit permanent de sute- mii ani intre ei..
dar?
Nevermind [utilizator], Duminică, 19 august 2018, 15:03
0/2
Vezi istoria conflictului. Vrei sa stea doar sa incaseze?

Este o mini-primavara araba care nu era in desfasurator si nu este "aprobata" de organizatori. Deci orice s-a aplicat in alte "primaveri", aici este pe invers. Dictatura e legitima, rebelii sunt teroristi si nu moderati care vor libertate, tarile "invitate" de stapanire sunt "legitime", iar cei ce sustin rebelii sunt criminali in loc de salvatori... Si tot asa. Dublul standard in toata splendoarea sa.
Istoria e simplă
Amerlocu [utilizator], Duminică, 19 august 2018, 15:43
+1/3
E un conflict de peste 1000 de ani între șiiții din Yemen și suniții din Arabia Saudită. Se hăcuie între ei de secole. Diferența e că de pe urma petrolului saudiții au parale de arme sofisticate, în timp ce yemeniții sunt mai amărâți și primesc câtec ceva cu țârâita din Iran. Sunt la fel de ticăloți și bestiali atât și unii și ceilalți...
atunci
Nevermind [utilizator], Duminică, 19 august 2018, 18:13
0/0
Mai usor cu dublul standard si ipocrizia.

E amuzant cand unii "lupta" oficial cu ISIS care sunt sunni, la fel ca sauditii si ca cei din avioanele 9/11. Iar shiitii sunt teroristii de "serviciu". And so on...

Tarile destabilizate si tocate in ciuda oricaui bun simt sau drept international (oare de catre cine? :D), au dus la exodul "necontrolat" de arabi in Europa. Si totusi, cu toata informatia la indemana, iranienii si rusii sunt de vina. Ah, si assad :))))
Aburești sau aberești?
Spiky [utilizator], Luni, 20 august 2018, 14:36
0/2
ISIS este împotriva regimului din Arabia Saudită.
Șiiții sunt doar o ramură religioasă a islamului. Dar baza acesteia este în Iran, iar Iranul finanțează și înarmează pe oricine luptă împotriva SUA și a suniților.
Războiul civil din Yemen are o istorie lungă - și acolo și-au băgat rușii coada: https://en.wikipedia.org/wiki/Modern_history_of_Yemen#Relations_between_the_North_Yemen_and_the_South_Yemen , citat:
However, in October 1972 fighting erupted between the North Yemen and the South Yemen; North Yemen was supplied by Saudi Arabia and South Yemen by the USSR. Fighting was short-lived and the conflict led to the October 28, 1972 Cairo Agreement, which set forth a plan to unify the two countries.[1][2]
Deci ironia ta este deplasată.Da, iranienii și rușii sunt implicați masiv, deci și ei sunt de vină.
:)))))
Nevermind [utilizator], Luni, 20 august 2018, 16:23
0/2
ISIS = sunni . Cine poate sa inteleaga, intelege. Tu nu pari ca poti, daca spui ca isis lupta cu sauditii. Poate "lupta".

La yemen, m-am referit la conflictul de acum, Vezi ce si cum, apropo de primaveri "neautorizate" si off script.
...
vitan.sandu [utilizator], Duminică, 19 august 2018, 10:03
-2/4
Este chiar asa de greu de sesizat ca pe americani nu ii intereseaza cine moare si cine traieste, atat timp cat ei isi vand armele pe sume colosale? Avem si noi desteptii nostrii care cred ca de dragul nostru au venit cu scutul cu baza de la Kogalniceanu, etc. Nu frate ei au venit:
1. pt ca au gasit pe cei dispusi sa le dea vreun miliard de usd pe vechituri
2. pt ca in Marea Neagra sunt hidrocarburi. Restul sunt povesti pentru naivi.
Nimeni nu te oprește să bați palma cu rușii
Amerlocu [utilizator], Duminică, 19 august 2018, 16:00
+1/3
Atâta doar că România s-a prăjit deja cu muscalii.

În 1993 au refuzat brusc că mai vândă piese de schimb pentru armanentul sovetic din doatarea armatei române. Asta aproape a scos din funcțiune aviața militară din cauză că Mig-urile 21, 23 și 29 avea reusrseke motoarelor de sub 300 de ore. Mig-urle 21 aveau licența de mentență cumpărtă pe vrmea omunismului așa că au putut fi menținute în serviciu. Mig-urile 23 și 29 însă nu. În lipsa pieselor de schimb au trebuit date practic la fier vechi. Vorbim aici de 70 de avioane care erau cele mai sumpe din inventarul armatei. Motivul embargo-ului a fost acelă că România intra se în parteneriatul pentru pace - instituția premergătoare admiterii în NATO. Atâta doar că și ungurii făcuseră aelași lucru, ceea ce nu i-a împedict pe ruși să le vândă Mig-29 la preț redus în 1997 în contul unor vechi datorii ale URSS spre Ungaria. Dtoriil URSS către România n-au fost plătite niciodată.

România plătește de aemenea gazul rusesc la un preț aproape dublu față de Ungaria sau Germania.

Atât aventurile vremurilor noastre, cât și o istorie dureroasă ne învță că România a dus-o bine numai atunci cânds-a aflat printre inamicii Rusiei. Din cauza asta partenriatul cu SUA, aparteneța la NATO și UE sunt esențiale pentru România..