UPDATE Noua Lege a pensiilor: Cheltuielile cu pensiile vor crește cu 130%, în 2022, la 140 miliarde lei. Ministrul Muncii susține că vor crește încasările, iar Bugetul de pensii ar trebui suplimentat doar cu 15 miliarde lei - Hotnews Mobile
1 € 4,6670 1 USD 4,0662marţi 23 oct 2018
Bine calculat!
BEDE [utilizator], Vineri, 10 august 2018, 7:39
+25/29
Deci, minunatele planuri ale P$D fac ca maximum de efort financiar sa vina dupa 2020, deci un alt guvern va trebui "sa se descurce". Un alt guvern va trebui sa taie sa nu mai dea ceea ce P$D a promis ca va da. Va trebui, pentru ca nu este de ales...
Poate doar ca prin 2020-21 sa ajunga Dragnea si acolitii lui in puscarie si asa sa se mai restructureze P$D, ca alfel Romania va ajunge ca Venezuela.
puie msd
vidra [utilizator], Vineri, 10 august 2018, 9:21
+11/13
nu cred ca vreun guvern e obligat sa faca ce zice guvernul de dinainte. bine ca mustaciosul penal nu se lauda cu masinile zburatoare din 2100.
de ce crezi va veni alt guvern? :))
premierul grivco [utilizator], Vineri, 10 august 2018, 12:06
-4/4
de ce crezi ca psd va pierde alegerile din 2020?
pai...
liviu_ [utilizator], Vineri, 10 august 2018, 12:44
+2/2
1 - pentru ca daca nu fura voturile, nu-i mai voteaza nici dracu
2 - pentru ca nici ei nu vor sa castige alegerile... au facut atat de prraf economia tarii incat daca pierd "strategic" o sa poata da vina pe cine vine in loc...
Pe actuala lege a salarizarii
Bokila [utilizator], Vineri, 10 august 2018, 12:26
+3/3
Punctul de pensie (majorat la fiecare 1 ianuarie cu procentul de inflatie+jumatate din procentul de crestere al salariului mediu brut) ar trebui sa creasca la 1 ianuarie 2019 la 1349,7 lei.
Daca schimba legea, cu aceasta ticalosie machiavelica, va fi tot 1100 lei.
mda
SoulSearcher [utilizator], Vineri, 10 august 2018, 8:19
+18/20
tactica "arunca in aer si fugi..."

n-are nicio sansa psd-ul sa scoata astfel de legi, impactul bugetar ne-ar trimite in epoca de piatra...

dar nu-i costa nimic sa iasa cu declaratii si cu calcule care suna bine la pensionari, si care le da speranta ca daca ii voteaza in continuare... poate vor vedea si ei pensie de 1000 euro lunar in cont.
mai bine dam banii pe Patriot, nu?
kingdavidhotel(banat pentru adevar?) [utilizator], Vineri, 10 august 2018, 8:38
-23/29
cand e vorba de arme nimeni nu discuta despre impact bugetar sau efort financiar!
mda
SoulSearcher [utilizator], Vineri, 10 august 2018, 8:51
+12/12
mai bine dam banii sa populam tara asta, ca sa aiba cine naiba plati pensiile peste 20-30 ani

ca altfel se umple numai de puradei mexicani care nu vor munci, si ne vor talhari
2 probleme
liviu_ [utilizator], Vineri, 10 august 2018, 9:50
+17/17
1 - armele alea sunt obligatorii... ca sa nu invatam fortat o limba straina
2 - rachetele alea patriot... costa cat costa pensiile pe vreo 2-3 luni.... impactul financiar al rachetelor e mult mai mic, mai previzibil si pe termen mai scurt...

dar hei... hai sa comparam mere cu pere ca da bine la stapanii de la psd care ne platesc sa aberam pe forumuri!
Ce are una cu alta, strâmbișor ?
midufi [utilizator], Vineri, 10 august 2018, 10:56
+8/8
Ești disperat că zboară psd-ul de la guvernare și nu-ți mai plătesc postările?
Jos ciuma roșie psd-alde-udmr !
Nu asta e problema
Bokila [utilizator], Vineri, 10 august 2018, 11:56
+5/5
Prin actuala lege a pensiilor la 1 ianuarie al fiecarui an punctul de pensie trebuie sa creasca cu procentul de inflatie+ jumatate din cresterea salariului mediu brut. Cum inflatia este de 4,7 % iar cresterea salariului mediu brut (din cauza smecheriei cu transferul contributiilor) este de 22 % inseamna ca pe actuala lege, la 1 ianuarie 2019 punctul de pensie ar fi trebuit sa creasca la 1272 lei. or TICALOSII TOCMAI ASTA VOR... SA EVITE, SA APLICE ACTUALA LEGE ACUM CAND ESTE FAVORABILA PENSIONARILOR.
Deci PSD a calculat foarte bine, daca mai
xrogo [utilizator], Vineri, 10 august 2018, 8:37
+1/19
este la guvernare isi va tine promisiunile, daca nu mai este la guvernare si cine vine nu va respecta legea, aceasta o sa fie calul de bataie in lupta contra guvernarii!
2019
gpavel [utilizator], Vineri, 10 august 2018, 8:38
+2/6
in 2019 nu se aplica o noua lege,ea este doar o propunere pentru 2021!,cresterea cu 11% a cheltuielilor cu pensiile si alte prestatii sociale in 2019 sunt datorate doar cresterii punctului de pensie si a pensiei minime!
neah
Carpe diem [utilizator], Vineri, 10 august 2018, 8:40
+8/8
la cata lume merge la vot in aceasta mirifica tara, tot psd-ul va ajunge sa aplice scornelile astea cu pensiile
si e rau sa fie pensii mai mari?
premierul grivco [utilizator], Vineri, 10 august 2018, 12:08
-4/4
intreb ca sa stiu cum sa votez
da, este rau!
liviu_ [utilizator], Vineri, 10 august 2018, 12:43
+2/2
pentru ca nu exista sustinere economica pentru acele pensii... ceea ce o sa duca la deficit (imprumut ) sau inflatie (devalorizarea leului)
vesnica smecherie
Toni_Romania [utilizator], Vineri, 10 august 2018, 9:12
+9/9
maresc pensiile cu 15% apoi scumpesc toate cu 30%
faliment
rdi_ [utilizator], Vineri, 10 august 2018, 9:15
+12/12
Pensionari, cu mareata conducere PSD in maxim 2 ani suntem in faliment iar pensile voastre le vor stabili FMI si ceilalti creditori. Asa ca nu mai visati cai verzi pe pereti.
si cand o sa fie....
liviu_ [utilizator], Vineri, 10 august 2018, 9:48
+8/8
inflatia si deficitu de vero mie la suta...
Fiecare e liber sa viseze
ABBV [utilizator], Vineri, 10 august 2018, 10:10
+6/6
Dupa ce o sa plecam toti, o sa va dea PSD pensie , sa fiti siguri de asta dragi pensionari! Era o melodie ....premiu din tezaur, ....De acolo o sa primiti pensie ....votati in continuare PSD!!!
sa va explic cum sta treaba
pmct [utilizator], Vineri, 10 august 2018, 10:49
+8/8
PSD-ul stie ca aceasta masura este nesustenabila insa o aplica deoarece ei fac urmatoarele calculele:

1. daca in 2020 nu vom fi alesi cei care vor veni la putere va trebuie sa dezamorseze bomba iar noi vom tipa de pe margine cum ca noul guvern este anti pensionari si taie din pensii astfel incat in 2024 PSD-ul va castiga iar guvernarea

2. daca in 2020 vom fi alesi atunci vom impinge aceste masuri un pic mai departe, vom arunca vina pe opozitie ca ne blocheaza legile in parlament evenutal vom arunca vina pa FMI, BM, CE sau Soros ca sunt impotriva maririi pensiilor. La extrema vor mari ceva taxe for elimina niste scutiri de taxe, vor anula constructia de autostrazi insa in cele din urma vor duce de nas pe babacii prosti.
Aceasta lege....
Costello [utilizator], Vineri, 10 august 2018, 11:14
+4/4
... nu va putea fi pusa in practica, chiar daca actuala coalitie va fi realeasa(Doamne fereste!). Dragnea se crede o inspiratie divina a poporului roman. A mai avut unul si nemtii, si dupa ce a facut mult rau, a sfarsit-o rau! Ultima zvacnire de a pacali pe romani!
nici o grija....
liviu_ [utilizator], Vineri, 10 august 2018, 11:33
+4/4
o sa intre Romania in faliment inainte de 20-22