Teodorovici vrea eliminarea popririi pe conturi: Dispare și această abordare agresivă - Hotnews Mobile
1 € 4,6590 1 USD 4,1340miercuri 14 nov 2018
totul
liviu_ [utilizator], Miercuri, 11 iulie 2018, 23:49
+15/21
in favoarea celor ce incalca legea
intrebare: mai are r ost sa ne platim taxele in cazul asta?! intreb pentru un prieten...
SI DA SI NU!
schroedinger [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 9:30
+8/10
Ia mai inreaba-ti prietenul: este corect sa platesti CASS pe dividende in momentul in care esti si angajat si deja platesti CAS?!
Eu unul nu o sa platesc CASS pentru dividende, pentru simplul motiv ca nu voi beneficia de dublu tratament in spital (Doamne apara si pazeste!)!
Pe de alta parte legile in ROU incalca alte legi care functioneaza si sunt acceptate in ROU.
Gresit, beneficiezi de dublu tratament
Vinceroy [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 11:48
0/6
Trebuie sa dai spaga si la doctori/asistente si trebuie sa-ti cumperi si medicamentele!
Te rog nu mai dezinforma! :))
P.S. - daca ai noroc, nu-ti merge nici cardul de sanatate (sistemul)
asta sunt niste tampenii legislative...
liviu_ [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 11:57
+2/4
puse acolo ca sa jecmaneasca mai mult pe cei care muncesc....
sa nu uitam ca unu care castiga 500 lei / luna beneficiaza de acelasi tratament cu unu care castiga 50000 pe luna dimpotriva ala cu bani multi o sa trebuiasca sa dea spaga mai mare...

dar o lege proasta nu face ok incalcarea ei... pentru asta exista tribunale in care poti da statul in judecata (inclusiv CEDO)
Situatia
colu [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 12:00
+1/1
se aplica si celor care sunt angajati,cu forme legale ,ia mai multe firme.Dece sa plateasca CASS la toate locurile de munca.
Nu merita sa platim taxele -greva fiscala
Zimbru [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 11:46
+5/7
Trebuie sa nu ne mai platim taxele pana pica clica PSD, ALDE si UDMR. Dupa aceea va fi probabil o amistie fiscala cand vor venii alti guvernanti, si vom platii atunci.
sunt de acord
pmct [utilizator], Miercuri, 11 iulie 2018, 23:55
+17/19
pentru o restanta de 50RON (pentru o recalculare) de care nu stiai si pentru care nici macar nu erai instiintat pe mail, sau telefonic, ti se blocau conturile. Numai in Romania exista mizeria asta.
Stai linistit!
Martinezu [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 10:15
+5/7
ca nu de problema asta ii doare pe psd isti in cot..
Tu crezi ca de mila detinutilor fac ei amnistii si gratieri?
De mila celor cu conturile blocate pt 50 de lei datorie?
Va inselati!
stiu asta
pmct [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 12:42
-1/1
dar atata timp cat ma afecteaza si pe mine persoanl nu am cum sa nu fiu de acord cu aceasta idee.
Corect
Ion-i_pozitivi [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 13:47
0/0
era abuziv sa iti puna poprire pentru cativa lei, dar ideal ar fi sa puna un prag (cum vor la abuzul in serviciu), ca sa nu scape marii datornici.Adica daca ai de dat mai putin de 5000 Ron nu iti pune, daca da iti pune.
Mă cunoașteți?
mitg [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 0:20
+1/15
Mă cunoașteți?
serios?
doejohn [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 0:29
+11/13
"le va propune colegilor din Partidul Social Democrat o prevedere care să oblige suspendarea din partid a datornicilor la stat."

Serios? Doar astia va deranjeaza din partid?
nu conteaza.. detalii!
gabone [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 11:26
0/2
Pot sa puna ei ce prevederi vor, vor fi folosite doar pentru a-si platit de polite intre ei.
De ex: au regula sa dea afara din partid condamnatii penal. Pentru Dragnea sigur nu se aplica, nu stiu pentru altii..
Se elibereaza conturile fam Dragnea
PutinMustDie [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 1:28
+10/14
Si acum nu vor mai avea nevoie de firme suveica sau contabili interlopi care sa ii toarne de frica la DNA.
Două chestii la afirmațiile DJ-ului finanțist
Spiky [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 8:17
+17/19
1. Propririle sunt bune împotriva marilor datornici, statul își recuperează banii. Nu ar trebui executate împotriva amărâților cu 200 lei datorie la ANAF.

2. Iohanis a fost cumpărător de bună credință și a avut calitatea de proprietar, în care calitate s-a bucurat de toate drepturile, inclusiv cel de a-și închiria bunul. Dacă este cineva vinovat, este....STATUL.
Statul avea datoria de a verifica respectiva caltate de moștenitor a proprietarului anterior care i-a vândut casa lui Iohanis. Asta nu se spune nicăieri și președintele este acuzat total pe nedrept că ar fi făcut nu știu ce și este dator la Fisc. Abureală ca să se ascundă hoțiile lui Dragnea.
Fractura logica:
Inapasevedeinvers [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 8:58
+10/14
Ca sa ceri toti banii incasati pe chirie in perioada respectiva (plus dobanzi he-he!) trebuie sa demonstrezi cu probe ca ai fi negociat acelasi contract de inchiriere.
Ori, negocierea a fost pe persoana fizica. Au fost un proprietar si un chirias, pe baza actelor prezentate la data de atunci, care au cazut de acord pe o suma si pe o lista de obligatii de ambele parti.
Daca proprietarul care negocia ar fi fost statul contractul ar fi fost (oricat de putin, dar...) diferit. Acum, statul trebuie sa negocieze un contract (retroactiv?) cu chiriasul actual (sau poate sa-l de afara?) iar chiriasul sa-si recupereze de la Iohannis&co banii incasati anterior.
Oho, bani de incasat pentru avocati, pe termen lung de-acum inainte!!!
O sa se stinga si soarele pana cand se va ajunge la o solutie asa cum si-o doreste dragnea. Sau pana instaureaza prin forta o dictatura ca pe vremea lui ceasca.
De fapt tipa si ei doar pentru ca vor sa-i faca atmosfera negativa lui Iohannis.
Executia despre care zic ei se face conform legii, nu conform dorintelor lor.
Este un proces civil si, pana nu se clarifica nu au cum sa-l execute, nici macar daca accepta persoana fizica Iohannis, fiindca returnarea sumei nu va fi avut o baza legala... Sa nu mai vorbim ca exista si posibilitatea de a se prescrie.

Perdea de fum si zgomot de fond ca noi sa nu vedem si sa nu mai auzim cum partidul rosu a folosit in folosul propriu oameni angajati si platiti din bugetul statului. Cica "fara probe"! Pai probele sunt ca persoanele nu au lucrat pentru stat, au lucrat pentru partid - nimeni nu neaga asta - iar plata s-a facut din banii statului. Asta nu mai e chestie de calculat prejudiciul, este de evaluat infractiunea de inselare a statului de catre partid.
Cu siguranta ca asta nu s-a facut numai la Teleorman, ba in toate locurile; acesta este obiceiul pamantului!

Intr-un fel dragnea are dreptate: "cand toti traverseaza pe rosu, de ce ma amendati tocmai pe mine, ai?" Fiindca esti mai cu motz!
Ai pus punctul pe i grec
rcb [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 10:14
-1/9
"Intr-un fel dragnea are dreptate" - Dragnea are dreptate fiind ales de popor si reprezinta votantii lui (majoritari!): smecher, ok, mincinos, whatever.

Nu-l acuzati. Niciodata macar nu a pretins a fi altfel. Votati altul mai bun la viitoarele alegeri.
Fiind ales de popor
Inapasevedeinvers [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 12:20
+2/2
Ca sa utilizeze banii de la buget pentru plata oamenilor care lucreaza pentru partid? ... da! daca tu esti poporul si crezi ca asa e normal?
El cu gurita lui a zis ca si-n alte parti se procedeaza la fel. Adica in alte judete din tara noastra nu in altele de pe glob. Si aceeasi aparare si in cazul Beina: pai asa s-au trecut si altele (adica toate de pana acum) de la ... la...
Parca asta ar fi un motiv sa fure in continuare: "pentru ca putem".
Daca vrea sa faca legi ca sa protejeze furtul, desigur poate s-o faca fiindca a fost ales de popor.
Daca vrea sa zica ca ala nu a fost furt, numai pentru ca a hotarat el ca este altceva...
La ora cand a facut-o era furt si prin lege.
Moral este furt si acum. Legile lui nu au nicio legatura cu morala.
@rcb
paonipao [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 13:22
+1/1
Principiul asta cu “Dragnea are dreptate pentru ca este ales de popor” este total gresit si profund toxic!
Nu inseamna ca daca Johannis a fost ales de popor - avand votanti mult mai multi decat a avut toata actuala coalitie in alegerile parlamentare - de peste 6 mil. de romani ....atunci acesta poate avea tot timpul dreptate!
Pe principiul asta ar fi trebuit sa poata sa se opuna revocarii lui Kovesi(si ar fi fost absolut normal) pentru ca fusese votat de popor!

Nu poti (chiar daca ai fost votat de popor)sa “dai foc la tara” doar ca sa-ti aperi fundul tau de hot... dovedit!
Nu poti (chiar daca ai castigat alegerile parlamentare) sa pui in fruntea camerei deputatilor o persoana condamnata si cu probleme penale in continuare!

Dar este clar pentru totdeauna ca pentru psd ...integritatea, moralitatea si onoarea nu au nici o insemnatate!
Si asta este foarte grav intr-o societate ce se vrea civilizata si intr-o tara care se vrea cu stat de drept!
Teodorovici
paonipao [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 11:11
+7/9
are o logica aberanta referitor la faptul ca Johannis ar trebui sa dea statului banii ce i-a incasat din inchirierea imobilului pierdut in instanta...!
Nu intelege ca numai o instanta civila se poate pronunta daca statul trebuie sa incaseze ceva din contractul respectiv de inchiriere sau cine si cui are de returnat banii obtinuti din inchiriere...daca este cazul.

Bineinteles ca Dragnea nemaiavand argumente in apararea sa (stiind ca are nodul funiei aproape de gat) a intrat in panica si a inceput sa delireze amenintand in stanga si dreapta incercand sa abata atentia romanilor de la problemele lui penale.
Altfel spus
Ochii_pe_voi [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 10:26
+4/6
O noua lege datt de hoti pentru hoti (si pentru regiile/companiile de stat), justificiata prin... erorile pe care politia politica numita ANAF le face (conturi blocate pe datorii de 50 lei, dar sute de milioane datorii ale companiilor de stat conduse de clientela politica psd- alde-udmr.
dar doar la membrii de partid
Francisc 1 [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 10:34
+5/7
sau decat la membrii de partid sa inteleaga si viorica vasilica!
nu inteleg de ce o elimina
Lucian* [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 11:23
+7/9
Puteau pune o limita de la care se face poprire.
In felul asta se favorizeaza marii evazionisti si practic este o lege cu dedicatie...
gandire cu premeditare
revo [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 13:03
+1/1
"pleacă într-o excursie în afara țării și se trezește că nu-și poate accesa niciun fel de cont" - e cu dedicatie pentru ei insisi si acolitii lor.

Inclusiv el este dator la stat, iar daca Don Dragnea pleaca "intr-o excursie", ca Udrea sau Bica sau Faraonul, sa nu cumva sa aiba surpriza ca-i blocheaza astia conturile!
in internet noi ultima roata de la caruta
Dizidentul [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 17:30
+2/2
spunem si avem parerile noastre, dar nu uitati de un an si jumatate ce inseamna legile? pentru ca putem vom da un OUG si schimbam:legile funciare;legile prin care un Notar este obligat de noi sa inlocuiasca paragrafe si in felul acesta Iohannes este dator.Avem insa o problema mare cum spalam mari datornici? DRAGNEA;BADALAU; IORDACHE;SERBAN;VILCOV;etc nu au justificat si nu pot justifica averile imense,Atunci punem un mascarici (Teodorovici) sa faca afirmatii daca cu adevarat nu putem, alt ministru se gaseste imediat,dar eu(Dragnea) mi-am atins scopul l-am denigrat pe Johannis
Impozite ? ce impozite ?
johnescu [utilizator], Joi, 12 iulie 2018, 17:41
+3/3
ca eu astept amnistia fiscala !
nu ma grabesc !
e tot timpul din lume.
plata impozitelor sa se faca o data la 4 ani si numai dupa descarcarea de gestiune a guvernului.
daca se constata furaciuni se executa mai intai hotii si dupa aceea ne hazardam si noi cetatenii buni platnici la impozite.