Se adâncesc divergențele în Europa: Kurz anunță o axă a ministrilor de Interne din Germania, Italia și Austria împotriva migranților - Hotnews Mobile
1 € 4,6559 1 USD 3,9517duminică 23 sep 2018
"Progresismul" absurd si extrem este de vina
CezarN [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 17:21
+5/31
Pentru toate aceste gesturi, si altele care vor veni, nu-i de vina decat asa-zisul progresism si a ideologiei sale - orectitudinea politica - duse pe culmile absurdului zeci de ani la rand de catre politicieni care au impus electoratului o ideologie la care acest nu a achiesat. Iar acest lucru era evident, pe termen lung.
cum asa?
sanex [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 20:14
+2/10
cum au impus ideologia ? ca doar totul s-a petrecut in democratie, daca nu le placea nu votau. Stii macar ca republicanii din SUA traditional sunt pro imigratie ? Cunosti beneficiile economice ale migratiei ? Stii ce s-ar intampla cu Romania fara migratie ?
Cand vei chema imigranti in casa ta te vom crede
andipetre [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 22:00
-5/7
Pana atunci, "argumentele" tale economice pro-imigratie sunt apa chioara. Gazduieste doi-trei imigranti sirieni sau din alte tari din afara UE de unde se pleaca masiv, angajeaza-i sa te ajute la treburile din casa sau la firma (daca ai) si, dupa un an mai vorbim.

Altfel, multi sunt viteji pe lumea asta pana in momentul in care chiar trebuie sa faca ceva.
stai bre nitel
bogdan1477 [utilizator], Joi, 14 iunie 2018, 10:53
0/2
In SUA sau Canada imigratia presupune ca imigrantul face o cerere, biroul de imigrare o studiaxza, si daca imigrantul e considerat util tarii respective, ii da drept de intrare. Pe cind ce-a facut UE-ul e sa primeasca de-a valma milioane de musulmani adusi cu salupa fara sa stie nimeni ce teroristi sunt printre ei. De aia in SUA nu auzi de fete agresate sau injunghiate de vrun musulman caruia ii zburda hormonii.
Foarte bine
mitg [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 17:57
+4/26
Este momentul sa se puna stop nebuniilor babei si a altor dementi care urmaresc sa distruga fundamentul european al acestui continent.
ihi
CRMS [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 22:57
0/8
Stai sa vezi la anu' cand astia ti-or cere viza ca sa intri in tarile lor
m-as mira sa fie asta la anul
bogdan1477 [utilizator], Joi, 14 iunie 2018, 10:54
0/0
Cit timp vom fi in UE nu se va ajunge la vize... Desi daca PSD chiar da foc la tara nic asta nu e exclus.
Actiune si reactiune
NasoalaTreaba [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 17:58
+8/18
Politicile extreme de stanga produc politici extreme de dreapta. Si invers.
?
I [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 18:28
+5/11
de acord ca trebuie ajutati la ei acasa oamenii astia, dar individul asta seamana cu hitler...
incearca sa mai salveze si ei ce pot
nash pandelica [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 20:01
-3/9
sa n'ajunga la gradul de infestare la care este franta. :-)
Nu-ți face probleme
jcjc [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 21:20
+5/7
...că după ce termină cu musulmanii, vin la rînd est-europenii.

Ce ușor uităm retorica anti-imigrație cu milioanele de români și bulgari care urmau să invadeze Anglia după ridicarea restricțiilor de muncă. Sau isteria din Italia de după cazul Mailat. Sau mitul instalatorului polonez.
Axa - Sounds familiar?
gigiduru_ [utilizator], Miercuri, 13 iunie 2018, 21:29
+4/6
Oh, not again.
Se poate si pe limba romana?
CapitanulPanait [utilizator], Joi, 14 iunie 2018, 8:25
+2/2
Vi se pare mai ''cool'' (asta ca sa fie pe limba ta) daca scrieti pe engleza? Vi se pare ca pareti mai intelectuali?
Ce v-a facut frate limba romana de nu va place?
Sarcasm si fariseism
UpNext [utilizator], Joi, 14 iunie 2018, 10:00
-1/3
la greu...Recentele razboaie civile din Libia, Siria, Yemen, sub denumirea romantica de "Primavara araba", ca sa nu mai vorbim de Irak (din anii 90), au fost instrumentate de NATO - in principal SUA , UK si Fr., provocand dezastrul umanitar pe care il tot traim de niste ani buni (si care va continua, din pacate!).

Neanticipand corect amplitudinea acestui dezastru, care a declansat migratii de proportii biblice, vestul dezvoltat a vrut, discret, sa-si "spele pacatele", permitand contingente de refugiati islamici, care, natural, au creat un impact civilizational, etno-cultural inconfortabil. De aceea, se cere insistent o redistribuire a noilor contingente pe restul tarilor UE, incl. Romania. At., Hu, Pl., Cz, Sk au reactionat rapid, cu un (relativ) NU, amplificandu-se miscarile nationalist -eurosceptice, drept pentru care ochii Bruxelles-ul se indreapta acum spre Ro, Bg. UE fortand acceptul.

Sincer vorbind, cred ca cei ce au declansat realmente conflictele trebuie sa-si asume integral conscintele, fara sa le distribuie si celor neimplicati, motivand principiile solidaritatii etc
Un gest de normalitate.
esimov [utilizator], Joi, 14 iunie 2018, 11:24
-2/2
In fine o decizie salutabila. Secularizmul si cosmopolitanizmul exacerbat coroborat cu nevoia de-a suplinii deficitul fortei de munca in statul ca Germania unde natalitatea este la cote scazute a favorizat practic valul mare de emigranti. Europa poate reveni la normalitate numai in momentul in care va constientiza ca singura identitate care ne leaga este crestinismul.