​Apel fără precedent : Organizații de afaceri, asociații profesionale, instituții de piață și reprezentanți ai consumatorilor cer menținerea Pilonului II de pensii private - Hotnews Mobile
1 € 4,7560 1 USD 4,2306joi 25 apr 2019
Degeaba
jeanvaljeanro [utilizator], Duminică, 20 mai 2018, 20:25
+32/34
N-ai cu cine discuta. Doar impostori dupa chipul si asemanarea populatiei care voteaza! Fara scoala, fara limbi straine, fara nicio educatie :))
Fara limbi straine?
imi_pasa_de_romania [utilizator], Duminică, 20 mai 2018, 21:29
+9/9
Majoritatea nici "romanescutza" nu o pot vorbi si tu le ceri sa stie limbi straine?
De la simplele reguli ale cratimii la folosirea î sau â la inceput, sfarsit sau cuvinte articulate.

Asta cand nu mascreaza: "sânt", "ieste" (ooo, daaa, am vazut pe destule formuri si nu, nu era "la misto" scris), "baiatul ie acolo" (asemanator ca la exemplul anterior) si tot asa...

Pana la urma asa cum ai spus, dupa chipul si asemanarea lor. Cu pamblicile parlamentale de pe jenuche al orice om.

Aproape incepe sa-mi fie dor de Vanghelash.
Pilonul II e 3.7%. El nu se va vedea la pensie!
simplex1 [utilizator], Duminică, 20 mai 2018, 22:22
-25/27
Pilonul II reprezinta bani gratis pe care statul roman ii pune pe tava privaților. Pana azi nu exista beneficiari ai lui. El oricum va fi desființat înainte ca vreun contribuabil sa profite de el.

Oricum Pilonul II este doar 3.7% din I deci chiar dacă prin absurd vor exista persoane care sa ia pensie de pe urma lui, acest 3.7% reprezinta un nimic.

Daca cineva ar avea pensie de 1000 lei cu contribuție la pilonii I și II, atunci cu II intrat în faliment pensia ar deveni 963 lei. Omul nici nu realizează ca de fapt a contribuit degeaba la II. Diferență intre 1000 lei și 963 lei este foarte mica.
Dezinformezi comrad Squiller
Dalinar [utilizator], Luni, 21 mai 2018, 3:21
+15/15
Minti ca un birjar. Nici nu sesizezi ca astia vor sa bage mana, pe fatza, in plina zi, in buzunarul oamenilor. Tu intelegi ca, cu banii mei eu fac ce vreau eu, nu Tu??? Dorele!!!!
Asta e valabil pentru toti
arkade [utilizator], Luni, 21 mai 2018, 7:43
-4/6
Eu nu sunt de acord cu desfiintarea pilonul 2 de pensii, dar sunt de acord sa lase romanul sa aleaga. Fiecare face ce vrea cu banii lui.

Problema e urmatoarea: daca 70% din populatie va alege sa mearga spre pilonul 1, atunci administratorii de pensii vor pleca pentru ca nu mai e rentabil. Daca e sa fim corecti, acei administratori sunt aici pentru a face profit. (ceea ce e normal).
Bani gratis
Remulus si Rromus [utilizator], Luni, 21 mai 2018, 7:33
+6/6
Wow. Dar atunci cand au creat acest pilon nu erau bani gratis? Nu erau aceleasi reguli? Si nu, nu sunt bani gratis: cetateanul achita o parte si statul alta parte.
nu
nahir [utilizator], Luni, 21 mai 2018, 9:12
+2/4
sunt banii statului ci banii mei, mincinos ordinar ce esti.
Celalalt mincinos ordinar, dragnea pablito, e in foame acuta dupa bani ca sa incerce sa-si onoreze promisiunile mincinoase de la alegeri. Pt. asta este in stare sa nationalizeze pilonul II, pt. ca suspendarea contributiei asta este de fapt.
Nu este
Remulus si Rromus [utilizator], Luni, 21 mai 2018, 13:03
-2/2
Suspendarea contributiei ar insemna ca statul sa isi suspende contributia iar suma retinuta de la tine sau angajator sa iti fie tie returnata, pentru perioada contribuita. Daca suma iti este luata atunci e furt calificat.
contributia
nahir [utilizator], Luni, 21 mai 2018, 14:48
0/2
nu o face statul ci eu. Prin urmare statul prin redirijarea procentelor care erau datorate pilonului II, catre pilonul I, ma fura de viitoarea pensie.
Astia nu au inteles nimic
Ochii_pe_voi [utilizator], Duminică, 20 mai 2018, 20:28
+28/28
România e IN FUNDUL GROPII. Toate prostiile Ciocoiului Rosu penal si ale slugilor lui au ajuns la scadenta. Suntem pe chituci iar ce va urma va fi cu adevarat groaznic - inflatie, dobanzi uriase, falimente, plata pensiilor amânată, somaj.
hello brausel
Jesuis.PasCharlie [utilizator], Duminică, 20 mai 2018, 22:23
-19/19
..ati omis ultima parte cea mai importanta din manual : "fara EU nu putem !!!!!!!EU you ze only hope"
Ei fac tot
Ozmo [utilizator], Duminică, 20 mai 2018, 20:38
+17/17
Ce doresc ei ! Degeaba va agitati ! Pana cand nu put tara pe butuci nu se opresc!!
Comment sters de user
polonyca [anonim], Luni, 21 mai 2018, 0:39
+3/5
haha
Mazeta [utilizator], Duminică, 20 mai 2018, 20:41
-26/32
Dintr-o dată toți moflujii și oengiștii sunt îngrijorați de soarta pensionarilor... nu, nu de cei de acum, ci de pensionarii de peste 20 de ani. LOL.
iata ce spune
ex nihilo [utilizator], Duminică, 20 mai 2018, 22:39
+9/13
bancheru83, in bit.ly(slash)2kcctkw: ''am aflat cine sunt xanti si mazeta! nu sunt mari surprize,e vb de ciuvica si badea''
Asta in timp ce tu
Remulus si Rromus [utilizator], Duminică, 20 mai 2018, 22:44
+7/13
Esti interesat doar de tine si doar acum.
De ce nu stai tu in Rusia?
Dalinar [utilizator], Duminică, 20 mai 2018, 23:32
+8/12
Unde fondul de pensii le plateste soldele militarilor???
!
HChifteluta [utilizator], Duminică, 20 mai 2018, 20:51
+16/18
Va dati sema cata disperare este pe dragnea & haremul? Sunt la fundul sacului, nu mai au bani de salarii si pensii. Urmeaza imprumuturi externe.
.
Jesuis.PasCharlie [utilizator], Duminică, 20 mai 2018, 21:48
-20/20
La fiecare 2-3 ani primesc un plic cu numele noii firme care se ocupa de pensia mea . Noi clauze. Procente de'an-boulea scoase de ei ca asa vrea muschii lor. Poze colorate.
A,acum niste ani buni cand m-am mutat cu serviciul vezi nene ca TREBUIE musai sa imi mut fondurile la firma de pensii cu care lucra firma respectiva .I'auzi hans ,s-a intalnit civilizatu' cu prostul.
Mi-e sila. Deja tin in spate vreo 22 , la 30 ma opresc.
Tu muncesti, adica esti postac cu acte???
Dalinar [utilizator], Luni, 21 mai 2018, 0:31
+15/15
Daca e asa, de ce nu-i dai banii direct lui Dracna, ca are el grije....
Ciuma rosie
MisuG [utilizator], Duminică, 20 mai 2018, 21:50
+12/14
Imbecilii astia de la guvernare nu se lasa pana nu fura tot din tara asta! Au dat-o ca ar fi temporar, dupa care suspendarea platii contributiei va fi definitiva! Daca nu v-ati prins pana acum ca astia vor sa fure tot din tara asta si sa nu faca parnaie, e nasol!
Cred ca au gresit grav cu masura asta, insa nu mai au bani, asa de imbecili au fost aruncand cu banii pe care nu-i aveau in stanga si dreapta!
Merita trasi in teapa!
Sa vezi maine prabusirea bursei de la Bucuresti si cursul iar se va duce spre 4,7 :(:(
Rectificare necesara!!!
complet_ret [utilizator], Luni, 21 mai 2018, 9:18
+1/1
" nu se lasa pana nu fura tot din tara asta! " asta din pacate este perfect adevarat!!!

Numi ca nu ei sunt "imbecili", ci noi, cei care i-am votat, le-am dat toata Puterea pe maina, si ii toleram!
Lasa ca e bine asa
Remulus si Rromus [utilizator], Luni, 21 mai 2018, 13:05
+1/1
Alegatorul care pune stampila prost si cel care nu pune stampila deloc stiu doar de o singura pedeapsa: BANUL. Minte nu au, deci nu ii doare. Dar burta au. Cand va ghiorai il va durea.
iti admir optimismul!
complet_ret [utilizator], Luni, 21 mai 2018, 15:36
+1/1
Ai dreptate cu BANUL, numai ca:
- majoritatea votantilor pedesere nu au treaba cu Pilonul II, nu ii deranjeaza furtul pensiilor private
- burta o sa ghioriae, desigur, preturile au crescut deja. Numai ca votantii Ilici se uita la Latrina 3, unde li se spune ce Johannis si corporatiile sunt de vina pentru scumpiri!
Asa ca tot cu Daddy or sa voteze ...
Oameni buni!
connors [utilizator], Luni, 21 mai 2018, 0:15
+10/12
Astia ne fura pe noi....cu totul!
Animal Farm in plina desfasurare
Dalinar [utilizator], Luni, 21 mai 2018, 2:08
+8/14
Porcii is la putere si nimic nu se mai poate face!!!
stai putin...
liviu_ [utilizator], Luni, 21 mai 2018, 9:04
+1/1
pe psd ii doare de oriceine altcineva decat de ei?!

nu ii intereseaza de ce ccrede sau vrea nimeni...

sa fim seriosi pt ei... 3 mil cat au votat psd "E" mai multi decat 6 mil cat au votat Iohannis.... si nu pt ca se simt cumva indatorati fata de aia 3 mil.... prin simplul fapt ca aceasta tactica le convine ca sa para, cumva, ca au legitimitate sa faca praf tara asta....

concluzia e: nu se duce cineva cu un ak in parlament la "negocieri" nu are nici o sansa de izbanda!
!
karula [utilizator], Luni, 21 mai 2018, 9:05
+1/1
Sa va stea in gat, in monede de 50 bani, intreaga suma acumulata, daca- mi furati contributia la Pilonul ll!
Ca mai intotdeauna,
adi_69 [utilizator], Luni, 21 mai 2018, 9:11
+2/2
adevarul este intre cele 2 puncte de vedere (guvern vs institutii de piata). Cel putin acest apel foloseste notiunea corecta: fond de acumulare si capitalizare.
Insa pentru deplina obiectivitate, eu ma asteptam sa se militeze in primul rand pentru completarea legislatiei. Pana nu avem o lege a pensiilor private, orice alta discutie este de prisos. Pilonul II e beton, ca si legislatie, pe partea de depunere, mostenire, mutare la alt fond. Legislatia se opreste fix la momentul in care sa beneficiezi de el ca pensionar. Abia dupa completarea ei, comparatia Pilon I - Pilon II va putea fi facuta in cunostiinta de cauza. Pana atunci, imi pare rau, cam multe lozinci si bla-bla-uri si de o parte si de alta.
Nu cred
A310 [utilizator], Luni, 21 mai 2018, 10:09
+1/1
ca pilonul II se va desfiinta , dar faptul ca oamenii au fost obligati sa contribuie , nu este un lucru corect , este foarte bina ca cei interesati sa poata opta .
Toti cei care semneaza acest apel , sunt numai persoane interesate intr-un fel sau altul , de administrarea unor sume care nu le apartin , dar din care fac profituri , pe banii altora .
Adica din filmul - Hai sa prostim prostii , iar noi sa ne umplem buzunarele , iar la pensie or sa vada ei ce anume vor primi .
Adica , curat ghinion .