Liviu Dragnea a raspuns în locul Vioricăi Dăncilă la întrebarea dacă se lucrează la un proiect pentru contribuții 0 la pilonul II de pensii : E ste o prostie și o minciună. Asta ca să nu complicăm mult răspunsul - Hotnews Mobile
1 € 4,6669 1 USD 4,0761sâmbătă 20 oct 2018
E clar...
DanDare [utilizator], Miercuri, 16 mai 2018, 19:36
+23/25
...daca a zis daddy ca nu se nationalizeaza, SIGUR SE NATIONALIZEAZA !!!
Si totusi
imi_pasa_de_romania [utilizator], Miercuri, 16 mai 2018, 19:53
+8/8
Eu mai vroiam sa vad blonda cum face reclama la stereotipul "blondei de la drept" si raspunde la intrebari singurica, fara taticu'.

Ma mai bucuram si eu de un meme nou.
Mustacios mincinos....
LLLL [utilizator], Joi, 17 mai 2018, 10:12
+6/6
..., atunci de ce ne-ati diminuat valoric si procentual contributiile la pilonul II? Sper sa te bucuri in inchisoare (unde iti este locul) de banii astia.
de fapt nu
Anonym [utilizator], Miercuri, 16 mai 2018, 20:44
+6/6
Ma bucur ca l-au facut sa vorbeasca pentru ca nu isi risca credibilitatea. E f f importanta pt D
Mai nasol era daca zicea asa ceva de ex unul din locotenentii lui, ca aia sunt incasatorii ca el sa iasa salvatorul si boss
"desteptul"
nahir [utilizator], Joi, 17 mai 2018, 8:38
+8/8
de dragnea a confirmat faptic ca vasilica e doar de decor prim ministru.
Ii propun lui pablito ca de-acum in colo sa poarte cu el doar o pancarta/tablou/ poza in format marit a vasilicai, sub care sa scrie "prim ministru docil" Ce rost are s-o mai plimbe pe biata faptura peste tot. Sa vada lumea ca e vie?
Gata cu Pilonul II !!!
polonyca [utilizator], Miercuri, 16 mai 2018, 21:10
+12/14
Acuma nu mai exista nicio indoiala.....adios Pilonul II !! Furt cu acte in regula...
nu va jucati cu focul.
ouyang [utilizator], Miercuri, 16 mai 2018, 21:55
+12/12
molotoavele sunt usor de fabricat, e plin netul de retete.
Dragnea prim ministru!
Alex735 [utilizator], Joi, 17 mai 2018, 2:12
+7/7
Vasilica nu misca nimic fara aprobare de la Dragnea.
Johannis sa-l fi lasat sa-si asume responsabilitatea..
Asa, e pe post de comentator sportiv?
Parca a vorbit Pontalaul
Dalinar [utilizator], Joi, 17 mai 2018, 3:34
+9/9
Ca si ala tipa din gura de sarpe ca is minciuni dar a doua zi mai baga o taxa, mai un oug. Tineti minte taxa 7 centi, taxa pe stalpi, etc.
De curizitate, ia dati un search sa vedeti cu cat s-a scumpitt gazul comparativ cu 3 luni in urma?
dar cine-i de vina?!
iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator], Joi, 17 mai 2018, 9:22
+8/8
Daddy a zis clar cine este de vina pentru scumpiri (nu numai gazele! si multe altele!), iar Isarescu a confirmat: companiile straine, multinationalel, Statul paralel, exogenii externi!
da un pilon cu r
Jupanu1970 [utilizator], Joi, 17 mai 2018, 5:32
-7/11
..nu vreti ? Ce i prostia asta de pilon vere ? Pensia e de stat si atit. Ce-ti revine din varsaminte private nu este PENSIE. Nici cele mai dezvoltate economii private din lume nu au porcariile astea de piloni...ia auzi ..piloni hahahaha.
Statul doar poate sa o suga gestorilor de fonduri private. Legal nu au cum sa i le nationalizeze. Period.
Chiar tu ai spus-o!
iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator], Joi, 17 mai 2018, 9:20
+8/8
"Legal nu au cum sa i le nationalizeze."

corect, dar cand au (sau au avut!) comunistii vre-o traba cu Legea?

Intr-un stat de drept NU s-ar putea nationaliza Pilonul II, dar noi traiam in Democratia Originala a lui ion ilici, unde Daddy poate sa faca ce vrea muschii lui!

PENTRU CA PUTEM!
Ok
Jupanu1970 [utilizator], Joi, 17 mai 2018, 20:20
+3/3
... daca traiti intr o democratie originala, atunci trebuie sa adoptati solutii originale. Nu mai inventati tot felul de bazaconii, ca asta cu pilonii.
Ai bani facuti cinstit in fonduri, banca sau mai stiu eu pe unde? vrea Dracnea sa ti i nationalizeze ?
...Impusca l da l in masa de dobitoc. Asa se intampla in tarile civilizate buddy.
Usor de spus!
iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator], Vineri, 18 mai 2018, 7:59
0/0
"Ai bani facuti cinstit in fonduri, banca sau mai stiu eu pe unde? " - la depozitele bancare trebuie sa DOVEDESC ca i-am facut cinstit, dar la defunctul Pilon II, este simplu: exact ca la pensia de stat, banii erau retinuti din salariu de catre Stat, si trimisi la fond, direct din salariu. Nu poti sa trisezi!

" Impusca l da l in masa de dobitoc." la noi regimul armelor este foarte restrictiv, pentru cetatenii obisnuiti!

nu si pentru cei suspusi: deputatul Radulescu a devenit celebru dupa ce a zis ca a pastrat AKM-ul primit la Revolutie si o sa vina sa ne impuste pe noi, cei care protestam!!
performanta pilonul II
Emancipatorul [utilizator], Joi, 17 mai 2018, 8:56
-8/12
Exemplu concret, oricine se poate uita pe hartiile primite de la asiguratorul lui privat:
contributie platita 64.00 ron/luna
contributie neta: 62.40 (adica asiguratorul isi ia 1.6 ron/luna comision, adica 2.5%)

Asiguratorul investe. Valoare unitate fond
Ianuarie 2017: 22.43
Decembrie 2017: 23.32

crestere unitate fond:3.9%

Adica a crescut cu 3.9 - 2.5 = 1.4%.
Adica asiguratul castiga 1.4%, iar asiguratorul 2.5%.
Asiguratul "castiga" mult sub rata inflatiei. Mai bine investeau in cosul zilnic.

Buna afacere....pentru asigurator.
Performanta pilonul II la stat
cartofil [utilizator], Joi, 17 mai 2018, 9:37
+9/9
Daca trece PII la PI lucrurile vor sta asa:

Contributie platita 64.00 lei/luna
Contributie neta (care ramane pentru asigurat pentru viitor) 0 - statul isi ia toti banii ca sa acopere pensiile aflate in plata acum.
Valoare unitate de fond 0.

Pierdere pentru asigurat 64.00 lei/luna.

Ceea ce ascund P$D-istii este ca banii platiti la PII raman banii asiguratilor si se aduna, incet dar sigur, nu trec la bugetul de stat sa-i fure Dragnea si cei 40 de hoti.
si da, si nu
Razvan_M [utilizator], Joi, 17 mai 2018, 11:02
+1/1
Conform Legii, investitiile de la Pilonul 2 se fac in felul urmator: bonduri de stat, emise de Statul Roman - minim 70% si alte investitii restul pana la 100%. Randamentul bondurilor de stat nu prea acopera inflatia galopanta creata de Partid, iar bondurile emise in perioada de criza economica, cu randamente de peste 10%, au cam ajuns la maturitate.
Asadar ponderea randamentului investitiilor reale Pilonul 2 in total randament este sub 30%, restul de peste 70% fiind ponderea randamentului bondurilor emise de stat. Deci randamentul la Pilonul 2 este drastic limitat prin lege. Practic statul ciordeste legal deja din Pilonul 2, folosind banii de acolo ca pe o pusculita de rezerva pentru imprumuturi la dobanzi manipulate.

Sunt de acord ca un comision de 2.5-3% este enorm.

Probabil ca ar fi mai bine sa existe varianta similara cu SUA, unde fiecare om isi poate administra singur banii de pensie.
nu poti sa
Jupanu1970 [utilizator], Joi, 17 mai 2018, 22:25
+2/2
compari SUA cu Romania...
ba da!
iliterat_b3-a5-8c-30-58-1f [utilizator], Vineri, 18 mai 2018, 8:03
0/0
Sub multe aspecte, da, comparatia este imposbila, lipsata de sens, si datorita puterii, si a marimii, si a tipului de societate!


Insa aici era vroba de un principiu DE BAZA: eu decid, liber, ce fac cu pensia si cu contributia pentru santate. Statul imi ia taxe si impozite, dar de pensie si de asigurarea de santate ma ocup eu!

Am decis sa nu imi fac asigurare? Acum ma bucur de bnini, iar cand ma imbolnavesc, daca nu am cu ce plati, nu sunt tratat!
La fel cu penisa, sa nu existe "Default", daca ue decid sa dau la un fond de investitii, OK, daca nu, nu!
Ce-i asa de complicat?!?!
zau...
anca_17 [utilizator], Vineri, 18 mai 2018, 11:01
0/0
dar banii care merg in sistemul public de pensii ce venit aduc platitorului?
nu se lucreaza!
revo [utilizator], Joi, 17 mai 2018, 10:22
+3/3
S-a lucrat, e gata, deci e o prostie si o minciuna ca se (mai) lucreaza.
jupanu
costelm [utilizator], Joi, 17 mai 2018, 14:18
+4/4
nu ar fi mai bine sa nu mai complici matale viata a milioane de romani, exceptie fac leprele din gashka si sa te retragi linistit la conacul de la teleorman
repede pana nu te salta aia cu duba