Apele liniștite sapă adânc: cunoscută pentru calmul său , Karolina Pliskova a oferit faza zilei la turneul de la Roma. Învinsă după un meci de luptă de Maria Sakkari (Grecia, 42 WTA), Karolina și-a vărsat nervii pe arbitrei, lovind de mai multe ori cu racheta în acesta, spre surprinderea tuturor celor prezenți pe arena Pietrangeli...Deși a câștigat primul set (6-3), sportiva din Cehia le-a cedat pe următoarele două (6-3, 7-5). Meciul a durat două ore și 22 de minute.

Karolina Pliskova, nervii, racheta si scaunul arbitreiFoto: Captura YouTube

De altfel, Pliskova a dat mâna numai cu adversara, refuzând să facă același lucru și cu arbitra de scaun.

Reacția Karolinei poate fi interpretată drept un act de revoltă la adresa arbitrei, după ce aceasta a dictat eronat un punct în favoarea Mariei, deși mingea Karolinei fusese în teren (punctul s-a petrecut în setul decisiv, la scorul de 5-5).

Aici poți vedea cum mingea Karolinei este în teren:

*Sursa foto: captură Digisport

Dialogul aprins dintre arbitră și Karolina:

*Sursa dialogului: Digisport

Arbitru: "Nu avem o urmă, nu mi-a arătat. Karolina, da, am văzut, tușiera a spus că a ieșit afară"

Pliskova: "Ea nici măcar nu poate să arate urma, a fost atât de mult în interior"

Arbitru: "Știu, înțeleg ce spui...Dar am pierdut urma"

Pliskova: "Dar tușiera nu poate să ne-o arate?"

Arbitru: "Știu că ea stă acolo, dar a pierdut urma"

Pliskova: "Cum poate să pierdă urma? Cheamă supervizorul"

Nici intervenția supervizorului nu a schimbat nimic, decizia rămânând punct pentru Maria Sakkari (decizie greșită).

Arbitru: "Înțeleg, dar eu am văzut că a fost afară, din punctul meu de vedere, a fost afară. Am și spus că a fost afară și apoi ne-am uitat cu toții", a încheiat arbitrul de scaun.

Scaunul arbitrei, după "întâlnirea" cu racheta Karolinei:

Aici poți vedea momentul în care Karolina Pliskova se răzbună pe scaunul arbitrei: