PSD, la un pas de preluarea controlului asupra Consiliului Concurenței / Un proiect de lege aflat pe ultima sută de metri în Parlament ar permite schimbarea în plin mandat a actualului șef de la Concurență - Hotnews Mobile
1 € 4,7621 1 USD 4,2452duminică 19 mai 2019
Depinde de cine trebuie sa-i ia locul
Soro [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 11:56
+5/5
Deci e clar. Daca cel care "trebuie" sa-i ia locul avea 18 ani si un sfert atunci legea cerea 18 ani..... ca la licitatiile publice. Legea se face dupa "cine trebuie".
nici macar
bogdan1477 [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 13:47
+7/7
Dupa ce-l dau jos pe Chiritoiu mai baga un amendament cum ca nu mai trebuie 15 ani de exerienta. Si gata.
PSD trage presul de sub Romania, dar ...
Habermas [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 12:04
-4/4
nu coteaza. Iohannis pedaleaza.
Sau schiaza (dupa sezon).

PS. Poate ca ma insel si de fapt Iohannis actioneaza dar nu se vede public, dupa modelul low-key impartasit si de prietenul lui Jean-Claude Juncker. Poate ca stilul asta de evitare a scandalului este bun pentru a contracara strategia Rusiei de a crea haos (si o impresie de haos inca si mai mare) pentru a semana dorinta unui sef de stat super-erou (gen Putin, adicatelea) care "rezolva tot" si prin urmare ideea ca nu este nevoie de institutii ci de un dictator. Dar atunci, scuze, Romanii vor sa participe la viata publica. Iar Iohannis trebuie sa conduca jocul public, puternic si curajos si activ. Cum pare sa fi inceput timid cu "incercarea "de mediere intre Guvern si BNR.
de ce Johannis?
bogdan1477 [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 13:49
+5/5
Ar trebui sa actionam noi, nu Johannis. Johannis actioneaza si el in limitele propriului mandat, dar mare lucru nu are ce face. Fara presiunea strazii, care intre timp a disparut, disctatura se instaureaza incet, incet. Pin la alegeri vor avea grija ca nimic sa nu-i mai perturbe.

Parerea mea e ca a venit momentul ca cei care pot s-o stearga din tara sa plece, peste vrun an, doi, s-ar putea sa fie tirziu.
Corect!
Prostu' satului [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 13:54
+5/5
Iohannis e de vina.
Nu Dragnea si adunatura lui de borfasi mizerabili, nici Romanii aia care tin mortis sa participe la viata publica - dar de preferat de la o terasa in Centrul Vechi sau de la mall, in niciun caz in strada sau la vot.
Pai eu zic sa-l suspendam/demitem pe Iohannis, astfel incat sa nu ne mai deranjeze cu inactivitatea lui.
alegatorii au trimis oameni in parlament
mos ion roata [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 12:14
+5/5
ca sa aibe grija de ei. Si parlamentarii asa si fac,au grija numai si numai de ei,alegatorii nu mai conteaza.
Programul de guvernare
buncrestin [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 12:22
+7/7
Din scoarta in scoarta, in program exista un singur punct: "acapararea totala a puterii in Romania". Votati cu spor!
Ticalosi !
NicolaeA [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 12:25
+8/8
Daca Chiritoiu avea vechimea propusa mai nou de 15 ani, atunci ticalosii ar fi propus vechime de 20 de ani !
Daca prostii ar vota,
emil bobu [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 12:41
+1/3
poate situatia ar fi alta.
.
Ingwar [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 13:29
+4/4
asta e si problema ca anume prostii au adus PSDul si ALDEul la putere, daca prostii ar sta acasa cei destepti se vor descurca si singuri
Stii ceva, daca prezenta la vot ar fi 99%,
emil bobu [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 14:52
0/0
nici nu m-as agita, as spune "da, asa a vrut natiunea", dar au fost prezenti 40%.

Si da, cei destepti, cu diplome de la facultati adevarate, nu unde si-a obtinut Nicolicea diploma "la distanta", si ei sunt prosti, fiindca n-au votat.

In momentul in care iti lasi inteligenta deoparte si absentezi de la vot, mai ai oare inteligenta?
Miza sunt firmele municipale
tommyd [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 12:41
+11/11
In mod clar miza acestei decizii sunt firmele doamnei Firea care in momentul de fata, din cauza Consiliului Concurentei nu pot primi lucrari prin atribuire directa. Totul este politizat in Romania. Caracatita isi intinde tentaculele in toate partile. :((
sau faptul ca...
pardalian [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 16:58
+2/2
"Consiliul a amendat cu 16 milioane de euro mai multe firme care, în colaborare cu un distribuitor şi cu un furnizor de curent, au crescut artificial preţurile contoarelor şi şi-au împărţit, timp de 8 ani, licitaţiile, ceea ce a dus la scumpirea nejustificată a energiei electrice.". Oare cine o fi acel furnizor respectiv distribuitor? Cineva din curtea psd-alde? Ghici ciuperca...
https://www.digi24.ro/stiri/economie/energie/energie-mai-ieftina-dupa-cartelul-contoarelor-918227
acaparare totala
DrIon [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 12:44
+8/8
Ne vom trezi ca nimic nu mai misca in Romania fara PSD si Liviu Dragnea.
Chiar daca altii vor cistiga alegerile le va fi imposibil sa demanteleze increngatura pesedista de la conducerea institutiilor publice.
Asta daca opozitia mai poate castiga alegerile
Rezistam [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 19:37
+1/1
Pentru ca tot PSD, ALDE si UDMR vor controla si biroul electoral central si vor frauda masiv. Din acest motiv trebuie scapat de ei cat mai repede, in 3 ani cat mai au de stat vor acapara toata puterea si se va instaura dictatura. Iesiti in strada pe 12 mai, de la 18:00 in piata Victoriei: https://www.facebook.com/events/1009362305884458/
Dar incompetentii din guvern sau sefii comisiilor?
jorj_bv [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 12:49
+3/3
Noi ne facem probleme in cazul inaltilor functionari publici, dar avem niste cazuri de incompetenta crasa, prostie si minciuna in functii cheie din
Guvern (Dancila - o contopista/profesoara de provincie, Olguta - are vechime de 2 ani la o gazeta de provincie, pana la ultimul pot fi discutati), comisiile din Parlament sunt conduse si alcatuite de habarnisti (Nicolicea - facultate 3in1 cu nevasta si fiica la 50 ani, Ciordache - faultate la seral in timpul mandatelor de viceprimar, respectiv deputat, Zamfir - in comisia de finante fara studii de specialitate, ne aducem aminte de Gigi).
Comment sters de user
Metec [anonim], Marţi, 24 aprilie 2018, 12:58
+4/4
Daca PSD vrea...
Prostu' satului [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 13:56
+5/5
... se poate orice, nu e clar?!? Cine o sa se opuna?
Comment sters de user
Metec [anonim], Marţi, 24 aprilie 2018, 15:24
0/0
CCR o sa le zica ca e constitutional
Rezistam [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 19:38
+2/2
Caci acum tot ce vrea PSD, ALDE si UDMR a devenit brusc constitutional. Daca vrem sa scapam de ei, trebuie sa iesim masiv in strada. Nu se mai poate. Ne vedem pe 12 mai la proestul din Piata Victoriei: https://www.facebook.com/events/1009362305884458/
cit se mai poate ?
Ingwar [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 13:26
+5/5
pai da nu vedeti ca Romania deja este stat capturat de mafie ? daca nu se fac alegeri anticipate unica solutia este greva generala a tuturor si proteste non stop, in afara de aceasta ar fi bine ca SUA si Bruxelul sa puna sanctiuni pe mai mari ai mafiei, la fel ca in rusia ca sa le inghete conturile si sa le interzica intrarea in SUA si Europa
Asta e solutia
Rezistam [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 19:40
+1/1
Nu va mai plaiti taxele, greva generala si iesit la protestee continuu si s-a terminat cu ei. Pe 12 mai iesim masiv in strada in piata victoriei.
Oricum se anunta deja greva generala in sistemul sanitar, apoi greva generala a CFR-isitilor, deci nu suntem departe de acest scenariu.
Nimeni nu mai poate fi schimbat ca altfel PSD
adrianhn [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 13:27
-5/7
preia controlul...

Alt articol sa tina prostimea lipita de monitor.

Bine inteles ca oamenii mai si trebuie schimbati din functie... bun venit in democratie unde oamenii nu stau toata viata lor in aceeasi functie ca in comunism.

Dar ce sa le explici analfabetilor anti-psd.
Pe bune?!?
Prostu' satului [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 13:58
+4/6
Adica de fapt asta urmareste PSD, sa-l schimbe pe Chiritoiu?!?
Si eu care credeam ca, de fapt, dupa cum zice Ciordache mereu, singurul lor scop e sa faca legi mai bune si mai drepte...
Dar cu siguranta stiti dvs. mai bine ce urmareste PSD.
Gura pacatosului...
deci tie ti se pare perfect normal, nu?
bogdan1477 [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 14:16
+1/3
E firesc sa modifici legea astfel incit un director de institutie independenta sa nu mai poata sta pe functie de miine, nu? Asha e democratia inteleasa de voi, cind nu ne convine situatia, dam o lege si schimbam regulile, in mijlocul jocului.

Nu spune nimeni ca oamenii nu trebuie schimbati, dar pe motive reale, la final de mandat. Sau ma rog, si in mijlocul mandatului in cazuri de incompetenta dovedita. Dar nu dind o lege care sa-l schimbe pe respectivul.

Gindire tipica de poporul PSD, ce sa-i faci. Las ca mai e putin si ne caram din tara asta de rahat toti cei anti-psd, si-o sa ramineti voi, hotimea si milogimea sa va furati caciula unii la altii.
mai e cineva...
liviu_ [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 13:49
+6/8
care nu e convins ca suntem in comunism?!
dupa cum se vede prin sondaje mai e...
bogdan1477 [utilizator], Marţi, 24 aprilie 2018, 14:17
+5/5
In ritmul asta se pate miine da o lege ca nu mai ai voie sa iesi din tara fara acordul partidului.
Un profesionist care ...
Olyx [utilizator], Miercuri, 25 aprilie 2018, 10:02
+1/1
a facut multe pentru cetatenii Romaniei si pentru...bugetul Statului. Pariez ca va fi inlocuit de un politruc incapabil sa inteleaga rolul institutiei in cadrul economiei de piata ( salbatice ! ) a Romaniei...