Eugen Teodorovici, despre eventualitatea ca viitoarele mame sa aiba o indemnizatie mai mica: Sunt cateva astfel de spete / Joi venim cu o propunere de modificare astfel incat si aceasta situatie sa fie acoperita - Hotnews Mobile
1 € 4,6975 1 USD 4,1192sâmbătă 19 ian 2019
Desigur
dealucaragiale [utilizator], Marţi, 13 februarie 2018, 12:09
+11/11
Hai sa luam de unde putem si sa dam pensionarilor (unele categorii, bineinteles) si, mai ales, asistatilor social! CELELANTE categorii se descurca, evident, prin munca...
Deci o sa ia bani si de la mame,
emil bobu [utilizator], Marţi, 13 februarie 2018, 12:18
+15/15
PSDistii sunt atat de cretini incat nu vad nici exodul in masa care se petrece, nici sporul natural negativ, nu-i intereseaza, numai Dragnea sa scape de justitie.

Oamenii astia sunt bolnavi mintal.
Actualul sistem de indemnizatie
galeo [utilizator], Marţi, 13 februarie 2018, 13:08
-16/20
Actualul sistem de indemnizatie pentru mame cu 85% din venit e un esec total, nu a ajutat cu absolut nimic natalitatea in Romania, asa ca e nevoie sa fie schimbat.

Vrem cresterea natalitatii? Atunci trebuie acordata indemnizatie egala pentru toti copiii (deci mai mari pentru copiii din familii sarace).
Stiu ca veti spune ca nu e corect, ca nu stiu ce, dar asta a fost singura metoda prin care tarile occidentale si-au crescut natalitatea
Tu esti un postac, deci 100% ignorabil
emil bobu [utilizator], Marţi, 13 februarie 2018, 13:16
+10/12
Astept pareri de la oameni cu coloana vertebrala, nu slugi PSDiste.
...
cartograful [utilizator], Marţi, 13 februarie 2018, 13:27
+13/13
@galeo, exista natalitate buna si natalitate proasta, da stiu, nu e politically correct, nu ma intereseaza. Natalitatea buna e cea in familiile mijlocii unde ai interesul sa cresti numarul de copii care se vor bucura de toate conditiile afectiv-emotionale, materiale, spirituale, educationale si care vor deveni cetateni in adevaratul sens al cuvantului. Exista si natalitate nedorita, in familiile sarace si foarte sarace, unde pe fondul lipsei de educatie se nasc oricum copii, care au nesansa de a creste intr-un mediu abuziv devenind la randul lor abuzatori sau oameni certati cu societatea.
Actualul sistem de 85% pentru mame este bun si ar trebui suplimentat cu inca ceva: modalitati clare si eficiente pentru reintegrarea profesionala a mamelor. Cum ar fi de exemplu gratuitate pentru o forma de invatamant/pregatire superioara pt. mama. De exp. ai liceul si faci copil, dupa aia 2 ani ai bursa ca sa te duci la facultate. Sau ai 30 de ani, esti corporatista sau posesoare IMM si ai copil dupa aia doi ani statul iti asigura gratuitate pt. masterat/doctorat sau 2 ani de facultate sau forme de formare profesionala continua. Doar educatia poate rezolva problema unui spor demografic sustenabil nu importul de forta de munca ieftina (sclavi moderni) sau facutul de copii la norma. Si adevarat, nici statele occidentale n-au rezolvarea problemei dar asta nu e o scuza ca sa nu o cautam. In ce priveste banii, o demografie sanatoasa e o conditie de baza a insasi existentei neamului respectiv. A te zgarci la asta e ca si cum ti-ai cumpara cea mai ieftina mancare si asistenta medicala in timp ce iti cheltui banii pe haine scumpe si ultimuil model de telefon. Dar stai ca tocmai am avut o revelatie...astia suntem noi, romanii!
din punctul meu de vedere
Dan_Nemes [utilizator], Marţi, 13 februarie 2018, 14:39
0/0
Chiar si daca s-ar oferi indemizatie de 300% natalitatea nu va creste (posibil sa creasca in radul tiganilor).

Nici un om cu scaun la cap nu face copil pentru indemnizatie si mai ales cat timp inca traieste in romania.
Egale sa fie
SmithJohn [utilizator], Marţi, 13 februarie 2018, 16:38
0/0
Numai ca egalitatea aia s-ar putea sa ii faca pe aia cu venituri mai mari sa o vada doar ca pe o alta mana bagata de stat în buzunarul lor. Adica sa ia bani mai putini decât ar fi normal. Pt ca egalitatea de care vorbești înseamnă o medie nu?
Hai sa punem si un impozit unic, gen oricare cetățean al statului sa plătească 5000 ron pe an indiferent de venituri.
DEMISIA!
Dariela [utilizator], Marţi, 13 februarie 2018, 12:24
+4/4
Olguta sa-si dea demisia!
care citeva spete?
bogdan1477 [utilizator], Marţi, 13 februarie 2018, 12:33
+5/5
Problema e globala, nush cum vede dom' orlando doar citeva spete...
evident...
liviu_ [utilizator], Marţi, 13 februarie 2018, 12:46
+10/10
scadem veniturile la prostii care muncesc, si dam bani trantorilor care voteaza psd...
DA
galeo [utilizator], Marţi, 13 februarie 2018, 13:10
-11/13
Singura metoda sa mai crestem natalitatea in Romania, asta daca vrem sa mai existe natia romana in cativa ani.
Prefer in Romania copii ai "trantorilor" pe care sa ii educam noi aici in Romania, decat pe unii de prin Africa sau Asia...
pai asha le trebuie
bogdan1477 [utilizator], Marţi, 13 februarie 2018, 13:21
+4/6
Daca prostii care muncesc ar merge si la vot, ar conta si ei ca si categorie sociala. Asha, baza ramane in asistati, functionari si pensionari.
Ba conteaza mult prea mult
galeo [utilizator], Marţi, 13 februarie 2018, 14:17
-3/5
Nu uita:
-scutire de impozit pentru IT-isti si cercetatori
-cota unica de 16% ce avantajeaza pe cei cu venituri peste medie
-indemnziatie de crestere copil in functie de salariul brut (egala prin alte state occidentale)
-pensii de stat in functie de cotizare (egale in multe state occcidentale indiferent de contributie )
Deci nimicurile iau de la gura bebelusilor?
Marionette [utilizator], Marţi, 13 februarie 2018, 13:48
+2/4
Ce jeguri de oameni trebuie sa fie poporul care a votat astfel de nimicuri!
Veni vidi... parti
ruskimushki [utilizator], Marţi, 13 februarie 2018, 14:04
+3/3
De venit, veniti, insa ar fi bine sa plecati, de tot daca se poate.
Prin cateva
Picsius [utilizator], Marţi, 13 februarie 2018, 14:56
0/0
sa intelegem toate ;)
Fluturasul si Ordonanta
cata456 [utilizator], Marţi, 13 februarie 2018, 15:02
0/0
Penibil. O adunatura de habarnisti
Si uite asa...
kuiper [utilizator], Marţi, 13 februarie 2018, 15:26
0/0
mafia rosie PSD-ista mai da o lovitura celor care inca muncesc in tara asta. Inca un exemplu pentru care trebuie sa fim prezenti la VOT!