Lucian Boia vine la Cabinetul de Perspektive. Joi, 25 ianuarie, ora 19. Vino la un dialog pe viu despre Mica Unire si Marele Centenar. Vezi regulile jocului - Hotnews Mobile
1 € 4,7558 1 USD 4,1758joi 21 mar 2019
Nu...
tenismenul [utilizator], Sâmbătă, 20 ianuarie 2018, 13:44
-13/35
i se poate inchide gura acestui tradator de tara? Se mai declara si roman!
pai el este dezbinatorul !!
Inna100 [utilizator], Sâmbătă, 20 ianuarie 2018, 15:30
-8/34
Si ca orice profitor al elementelor democratiei.. profita!!. In si cu ce scop... imi este frica sa ma gandesc
Mai nou pe HN
xolv [utilizator], Sâmbătă, 20 ianuarie 2018, 19:25
-9/29
chiar daca votezi comentariile, se contabilizeaza doar pentru cine trebuie. Elementelor dusmanoase nu li se contabilizeaza votul. Traiasca cenzura!
Aveti...
tenismenul [utilizator], Duminică, 21 ianuarie 2018, 15:22
-4/26
mare dreptate! Ceva e putred la HN! Daca nu esti globalist, esti cenzurat!
Dezbaterea pe tema Centenarului Marii Uniri
Azra [utilizator], Duminică, 21 ianuarie 2018, 18:43
-5/23
Daca se vroia cu adevarat o discutie obiectiva si utila pe aceasta tema ea nu trebuia organizatra pe baza celor spuse de contestatul Lucian Boia in ultima sa scriere -si sper realmente sa fie ultima- intitulata "In jurul Marii Uniri de la 1918"
Trebuia sa fie invitat ca moderator Academicianul Ioan Aurel Pop, istoric si atunci, foarte multi oameni si, in special tinerii, care in scoala de dupa 1989 au primit doar notiuni despre istoria romanilor ar fi avut ce sa invete, cu adevarat. Istoria acelor evenimente a fost una singura.Ulterior au fost unii care au scris-o in chipuri diferite, dupa cum a batut vantul.Dar aceea este doar o scrieire, nu este istorie. Iar mass media, daca este corecta, ar trebui sa aiba discernamantul necesar la abordarea unor asemenea probleme majore pentru natie.
Cum apare Lucian Boia
boink [utilizator], Luni, 22 ianuarie 2018, 12:33
+4/18
cum apar si securistii care il injura. Succes domnule Boia ! Deparatizarea de gandirea national comunista trebuie sa continue.
O intrebare pentru dl. profesor Boia:
Ciobanul Bucur [utilizator], Luni, 22 ianuarie 2018, 17:46
-3/9
In urma cu multi ani (prin anii 70), vizitand cetatea de la Alba-Iulia, am intrat in discutie cu paznicul de la intrarea in cetate, al carui strabunic sau stra-strabunic participase la Adunare.
Mi-a spus ce stia de la strabunicul lui:
- Ca drumul spre Alba-Iulia a fost plin de pericole din cauza atacurilor etnicilor ROMANI asupra celor care mergeau acolo.
Imi vine greu sa cred asta, dar respectivul insista ca asa a fost.
- Au fost si astfel de cazuri?
Lucian Boia
Cristi [anonim], Marţi, 23 ianuarie 2018, 10:28
-4/12
Dupa cum ne-a explicat "dece este Romania altfel" ma astept, ca un bun roman ce este, sa denigreze si unirea fie mica fie mare
Boia nu are ca cauta la Centenar
Brici [utilizator], Marţi, 23 ianuarie 2018, 17:11
0/10
El uraste poporul roman. Sub pretextul unei asa-zise nevoi de demitizare, minte, denatureaza si speculeaza istoria romanilor. Sunt numeroase exemple si dovezi. Acolo unde sursele istorice sunt insuficiente sau interpretabile, el interpreteaza intotdeauna in defavoarea poporului roman, intentionat si ostentativ, raliindu-se propagandelor rusesti si unguresti.
Boia este un mare istoric
troncota [utilizator], Marţi, 23 ianuarie 2018, 22:23
+2/8
Tocmai datorita faptului ca-si iubeste poporul nu-si permite sa-l minta in continuare, asa cum au facut generatii intregi de istorici comunisti.
Discutii subiect
Doru R [anonim], Miercuri, 24 ianuarie 2018, 17:05
0/0
Slava cerului ca va vad din nou.Am fost clientul Dvs. si vreau sa fiu din nou.Multa sanatate$