Cristian Rapcencu: Cateva lamuriri despre noul Formular 600 . Exemple si mod de calcul - Hotnews Mobile
1 € 4,7619 1 USD 4,1988sâmbătă 23 feb 2019
domnule contabil doctor,
Stapanu [utilizator], Joi, 11 ianuarie 2018, 16:49
+2/2
cam la aceleasi concluzii am ajuns & eu dupa ce m-am magnetizat suficient incat sa trec de limba romana oribila in care e redactat documentul.
Vreau sa ma lamuriti va rog:
1. daca-i pe 2017 de ce-i luat in calcul sal minim din ian 2018 (?!)
2. in alt articol de presa am citit ca trebuie depus si pe anul in curs (2018), daca declarantul banuieste ca va avea venituri mai mari de 22800 lei in acest an/ confirmati?!
multumiri
Aici e un non sens
nick24 [utilizator], Joi, 11 ianuarie 2018, 22:27
+3/3
Depășești pe 2017, trebuie să depui, cu toate că, de exemplu, ai un contract de închiriere care expiră, în cursul anului 2018 și nu se știe dacă mai închiriezi, dacă nu intri într-o renovare de 2-3 luni, dacă găsești sau nu chiriaș.
sens unic
ernst [utilizator], Vineri, 12 ianuarie 2018, 9:04
+1/3
sensuri (logica)? in contabilitate? serios?
cat despre banuitul de venituri pe 2018, e chiar simpatic - dar foarte posibil chiar sa fi amendat in cazul in care ai banui ca ar urma sa ai venituri si nu iti declari banuiala :) chiar daca nu le vei realiza niciodata, tu le banuiesti - deci trebuie impozitate! impozitul pe vise. ca ce, astea sunt gratis? si CAS si CASS -- cred ca denumirile au fost alese special ca sa nu mai intelegi nimic.... sensuri...
este o problema!
complet_ret [utilizator], Vineri, 12 ianuarie 2018, 10:28
+1/1
Corecta semnalarea: si eu am contract de inchriere pe care il re-innoiesc la fiecare luni, dar daca pleaca chiriasul, la termen sau inainte, si nu mai gasesc altul?!
SI inca, este un caz relativ simplu, in mod normal POT sa estimez (nu sa "banuiesc") cat va fi venitul anual din chirie, dar dca ai un taxi? Cum poti sa ai macar o vaga idee cat vor fi incasarile?!
Nu mai bine vindem tot...
ciuma.rosie [utilizator], Vineri, 12 ianuarie 2018, 9:32
+7/7
...si emigram ? Sa nu mai aiba ce fura Dragnea si ai lui din taxele si impozitele noastre .
ba da...
ernst [utilizator], Vineri, 12 ianuarie 2018, 12:46
0/0
...dar cine cumpara? si la ce pret? nu e o mica manipulare a pietei?
clarificare
eugeniu2001 [utilizator], Vineri, 12 ianuarie 2018, 11:05
0/0
sunt salariat cu sal min 1450 pe 2017 am luat chirii de 11000lei si dividente de 95000lei (nu sunt pfa ) am actiuni la o soc comerciala , depun 600????
multumesc
Normal ca depuneti
t4v1 [utilizator], Vineri, 12 ianuarie 2018, 12:39
+1/1
Dvs. nu ati citit articolul? Va incadrati drect la primul punct. Cu dividendele ati depasit pragul de 22.800 lei deci veti plati 2.280 lei in 4 transe trimestriale.

Si salariat, si cu chirii, si cu dividende... ar trebui sa aveti deja un contabil.
CLARIFICARE
eugeniu2001 [utilizator], Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 9:07
0/0
dar in 2018 nu mai iau dividente, imi dau bani inapoi?
pe chirii platesc sanatatea si pe salariu sanatate si pensie.....
hm
Xorciser [utilizator], Sâmbătă, 13 ianuarie 2018, 13:14
0/0
Eu tot nu am inteles cum functioneaza acest formular.

Situatia mea- nu sunt salariat, dar am venituri din chirii si arenda- suma totala este de peste 22800 RON net. In 2017 am platit impozit pe venit si CASS.

In 2018 trebuie sa depun formularul 600, si mai ales- trebuie sa platesc si CAS??

Multumesc pt clarificari. Am vazut ca in articolele de pe Hotnews se mentioneaza ca si pt chirii se platesc toate contributiile (adica si CAS), dar nu gasesc nicaieri in Codul Fiscal si OUG 79 ceva in sensul asta...