1 € 4,6546 1 USD 3,9306vineri 24 nov 2017
Versiune
Mobile
ce ii aia si pe astia..
exilatul [utilizator], Marţi, 14 noiembrie 2017, 17:03
-8/18
rachetele patriot?!?! ....toate nulitatile si toti escrocii se regasesc in partidele politice din rom...indiferent de sigla sunt aceeasi parveniti imbecili...nu e o zi fara sa vezi ca unul din administratia statului e arestat...ba mai nou sunt si popi printre cei arestati..daca ar exista rachete care sa detecteze prostia si hotia ar fi bine pt romania..ai arunca citeva si ... s ar "curati" tara...
neserioja
buteflix [utilizator], Marţi, 14 noiembrie 2017, 17:11
-10/16
deci de-asta parem noi, romanii, neseriosi, din cauza rachetelor patriot.
umanitatea.
pcr-ul nu are treaba cu NATO
gwolf [utilizator], Marţi, 14 noiembrie 2017, 17:25
+14/22
pe agenda bolsevicilor condusi din Teleorman si cu largul concurs al tradatorului tradiceanu - inima zburdalnica, PCR-ul in varianta moderna, fiind pe statul de plata de la kremlin, face toate demersurile ca in armata romana sa se intample totul ca pana acum - adica NIMIC.
E bine ca s-au semnalat aceste DISCRETE absente, problema aici este mai grava de 100 de ori decat dosarul TelDrum sau alte d-astea.
Trebuie sa se spuna odata lucrurilor pe nume- trebuie sa stim pe mana cui am dat aceasta tara, sa fie clar pentru toata lumea ce avem acum in parlament... niste tradatori imputiti, niste cozi de topor care trebuie urgent eliminate. Alo, d-le presedinte, SRI-ul! sunteti pe faza?
No no no
subcultura [utilizator], Marţi, 14 noiembrie 2017, 19:14
-2/10
Asta se traduce asa: Donald, you help me and I buy your rockets! I am the daddy in parliament!
mah, nu cred
gwolf [utilizator], Marţi, 14 noiembrie 2017, 21:26
+3/3
m-am gandit mult timp si la asta, drept sa-ti spun. Si chiar apreciez postarea ta, e un subiect sensibil
totusi NU cred ca asa sta treaba. Donald are niste baieti informati in jurul lui si CLAR stie ca livache e mana moarta (fie prea subtire, fie deja coada de topor fsb-ista la pachet cu tradiceanu-stat paralel-inima zburdalnica-romania tv).
uita-te si la ambasada SUA - trage cu toata munitia in psd, si nu face asta fara aprobare de la Casa Alba.
ma intreb insa cum va sfarsi livache. Ca Ianukovici (retras la pensie de fsb) sau chiar in bulau romanesc?
voi chiar vreti sa fim singurii cretini...
nectarie [utilizator], Marţi, 14 noiembrie 2017, 23:56
-2/6
... care platesc 2% din PIB pe aparare?

Cum BAAAAA sa fiti ok cu 5+ MLD cheltuite anual pe asa ceva, sunteti normali la cap?

Mai are vreun sens discursul vostru despre anti-coruptie in cazul asta? Este echivalentul a 125.000 de dosare de abuz in serviciu de 200.000 de lei PE AN!!!!

Dar discursul vostru despre lipsa de infrastructura?
Suma asta e echivalentul autostrazilor Pitesti-Sibiu si Deva-Lugoj PE AN!!!!

Totul pt ca vi se vinde o amenintare fictiva pe care o alimentati aici zilnic, unii din nestiinta, altii din manipulare, altii platiti, altii pur si simplu din prostie.
baiatu' - ia o gura de aer
gwolf [utilizator], Miercuri, 15 noiembrie 2017, 9:16
+2/4
sunt si reprezint propria persoana. NU exista niciun "voi" pitpalacule. sau daca te adresezi mie ca unei persoana de casa regala, multumesc dar nu e cazul, sunt un simplu muncitor la patron.

Crede-ma ca nu-ti merge cu mine discursul comunist ca banii trebuie folositi acolo sau dincolo. Si nici de suma. Lasa vrajeala asta, cu mine CHIAR nu tine. Gaseste-ti 5 betivi intr-o carciuma din "judetele fruntase" ale lui Codrin si discuta cu ei.

Este vorba de un principiu: In CSAT sunt si cei 2 presedinti de partide tradatoare. In CSAT s-a stabilit clar strategie de inarmare, se stia foarte bine ce se cumpara si cand. Nu s-a obiectat nimic atunci.
Problema este FELUL in care se actioneaza: subversiv, tipic FSB-ist. Stabilim una (buna, proasta dar este stabilita) dupa care facem alta sau nimic. NU conteaza ca se numeste patriot sau Himars sau spike sau ca costa 1MLD, 1 milion sau 100 de lei!! Ideea este de principiu.
N-am auzit un psd-ist sau un alde-ist sa iasa sa spuna: BAH!! nue bine cu patriot ca sunt prea scumpe si n-avem nevoie de asa ceva! nuuuu
ei fac ce li se apasa la butoane: BLOCATI, AMANATI, DISTRUGETI! si faceti asta subversiv, nu la vedere, cat mai ascuns cat mai dosit. Bolsevici tradatori de tara!
Ca la orice licitație corectă...
Nyk1 [utilizator], Marţi, 14 noiembrie 2017, 17:36
-15/25
...trebuie analizat dacă concurența nu oferă produse mai de calitate și/sau mai ieftine (sau, în cazul fericit, ambele).

Cum ar fi de exemplu un sistem S400, precum cele comandate en-gros de un alt stat membru NATO (Turcia).
...
/./ [utilizator], Marţi, 14 noiembrie 2017, 19:23
+8/10
Va chinuiti , va chinuiti dar in veci romanilor nu o sa le placa rusii.Puteti sa stati si in limba parerea noastra despre voi nu se va schimba niciodata.Nu ma lasa astia sa scriu aici ce parere am despre voi
E o mare diferenta inte Turcia
Rahan5 [utilizator], Marţi, 14 noiembrie 2017, 19:26
+4/8
si Romania.
Rusii nu au pretentii teritoriale fata de turci.
Dar in acelasi timp rusii / ucrainienii au pretentii teritoriale asupra teritoriilor romanesti din Transnistiria, Bucovina de Nord si Sudul Basarabiei.
A te inarma cu arme sofisticate, de la un posibil viitor inamic, poate fi foarte rau pentru Romania, pentru ca inamicul iti va cunoaste exact performantele armelor.
Nici nu mai pomenim de compatibilitatea cu NATO.
In plus turcii au resurse industriale mult mai mari, pentru a imbunatatii / producere piese de schimb pentru S400 ce il cumpara de la rusi, prin mijloace proprii.
In Romania treaba asta ar fi mult mai grea. Cam la fel cu ce s-a intamplat cu Mig 29 si Delfinul. In scurte vreme ar ajunge sa zaca din lipsa de piese de shimb / imbunatatiri viabile.
Era si varianta cu EuroSam, dar daca sefii armatei au hotarat pentru Patriot, asa sa fie. Oricum o hotarare deja luata, trebuie dusa pana la capat, pentru ca Romania este foarte slaba la capitolul aparare antiaeriana.
”pâine și sare” la primire, $$$ la plecare
Quintus [utilizator], Marţi, 14 noiembrie 2017, 21:05
0/10
Pesemne că, precum F16-ele second-hand trimise din Portugalia, și Patriot-ele (sistem complet depășit astăzi, a fost conceput prin anii 70) vor veni pe bani frumoși (4 mld. dolari) tot de la vreo bază militară din Europa fiind un non-sens pentru americani să și le ia acasă. Băieții de la Bechtel, care după ce au umflat 3 melearde dolari pentru 50 km de autostrada s-au cărat bine-mersi, au fost doar deschizători de drum în afacerile ”reciproc avantajoase” ce se pot face pe plaiul mioritic!
Alt Stat membru ???
Defense [utilizator], Marţi, 14 noiembrie 2017, 22:10
+4/6
Rusii au vandut din gresiala SUA via Turky S 400 pentru testari NATO in Arizona . Si India sa oferit sa ajute NATO da nu a fost nevoie de data asta :) .
Și
naftuli [utilizator], Miercuri, 15 noiembrie 2017, 10:55
+2/2
dacă vin rușii noi cu ce ne batem.