1 € 4,5988 1 USD 3,9154marţi 24 oct 2017
Versiune
Mobile
xxxl
XXXXL [anonim], Luni, 17 iulie 2017, 23:22
-10/28
daca n-au palarii stetson ... n-are niciun farmec ...
Stetson si ciunga
Toni_Romania [utilizator], Marţi, 18 iulie 2017, 9:37
-11/11
---
Exact
tudor74 [utilizator], Marţi, 18 iulie 2017, 11:49
+6/10
Ca in USA toti se imbraca ca in Texas, chiar si in Hawai sau Alaska.
Voi nu stiti ce-i aia sarcasm. Sa mor eu.
Toni_Romania [utilizator], Vineri, 21 iulie 2017, 8:59
0/0
----
Dragoni pe naiba
VladSnow [anonim], Marţi, 18 iulie 2017, 0:27
+31/35
Dragoon nu inseamna dragon. Dragon in limba engleza este tot dragon, la fel ca in limba romana.

Dragoon inseamna cavalerie: https://en.wikipedia.org/wiki/Dragoon

Intr-adevar, etimologic termenul e derivat din dragon, aparent pentru ca pe timpuri armele folosite de cavaleria franceza aveau desenate dragoni pe ele.
Hai ca esti comic
DrStrange [utilizator], Marţi, 18 iulie 2017, 8:18
-4/12
Nu vad niciun cal in imagini:) Si in armata noastra ai scorpionii rosii, vulturii albastri samd. Merge dragoni. Filmul e chiar bun.
în zilele noastre
lukuss [utilizator], Marţi, 18 iulie 2017, 13:08
+13/13
termenul de cavalerie, în armată nu mai face demult referire la cai.

Dar da, filmul este foarte bun și mi-ar fi plăcut să întîlnesc soldații din imagine.
Cavaleria de azi are tancuri și elicoptere,
Harald [utilizator], Marţi, 18 iulie 2017, 17:21
+3/3
cel puțin în armata americană. Sunt oarecum înrudite dpdv tactic, un elicopter e considerat echivalent cu 5 tancuri.
Plin de
Toni_Romania [utilizator], Vineri, 21 iulie 2017, 9:00
-1/1
Plin de pro-americani ce nu stiu boaba de engleza. Sau o stiu la nivel de anglofoni-bufoni.
bun
toxx [utilizator], Marţi, 18 iulie 2017, 7:10
+28/34
trebuia sa puneti si titrare in rusa/romana, sa inteleaga si mazetele...
suverana mai e romania
mbembe [utilizator], Marţi, 18 iulie 2017, 9:21
-14/26
vrea americanul sa-si scoata dragonul pe drumurile Romaniei- va rog!
vrea minisrtul rus sanctionat sa traverseze Romania- da va rog!
Vor alti tovarasi din NATO sa-si plimbe blindatele prin Romania- de ce nu!?
As vrea sa vad macar o mini brigada da vanatori de munte in Alaska, la granita cu Rusia... ar accepta oare aliatul trupe straine pe teritoriul propriu? (normal in afara de academiile militare)
Da, Romania este suverana
Mihai-G [utilizator], Marţi, 18 iulie 2017, 13:39
+14/24
Domnule mbembe, haideti sa lamurim cateva lucruri. Trupele respective, ale SUA sau ale oricarui alt stat aliat sau partener sunt pe teritoriul Romaniei la invitatia si cu acceptul partii romane, adica cu respectarea deplina a suveranitatii Romaniei.

Domnii respectivi nu au aparut la granita la Bors si au spus ca ei vor sa mearga in plimbare cu vehiculele blindate pana la Constanta. Un asfel de exercitiu e preagatit cu multe luni in avans.

Ministrului rus sanctionat (Dimitri Rogozin) nu i s-a permis sa intre in Romania, tocmai de aceea ne-a si amenintat ca data viitoare va veni cu un Tupolev.

La fel cum trupe NATO vin la exercitii pe teritoriul romaniei, la fel sunt si militari romani care participa la exercitii pe teritoriul altor state.
Stiti ca de exemplu o suta de militari de la Brigada 2 Infanterie "Rovine" din Craiova, au fost dislocati in Polonia in prima parte a anului acesta si ca o multime de alti militari romani lucreaza in diverse baza NATO din lume?

Trupe NATO sunt dizlocate acolo unde este nevoie de ele. In Alaska nu este nevoie, ca americanii sunt capabili sa se apere si singuri de rusi. Noi nu prea. De asta sunt acei militari in Romania, sa le arate rusilor ca NATO este o alianta unita, ca ei pot trimite soldati rapid in Romania in caz de nevoie asa ca nici sa nu se gandeasca sa treaca vreo frontiera NATO.

Acestea sunt realitatile.
Romania "suverana"......
Cadillac [utilizator], Marţi, 18 iulie 2017, 16:40
-7/7
Nu ma face sa rad ca am buzele crapate!

In caz ca te-ntreaba cineva si ca sa nu mori................................"naiv"

1 Biata noastra tara, se afla - din punct de vedere geographic - intr-un loc nasol. Acest lucru a avut si ARE in continuare, repercursiuni nasoale

2 Biata noastra tara nu mai are DEMULT la conducere oameni care sa iubeasca tara si poporul ei

3 In momentul in care ati fost ADUSI in Comunitatea Europeana, NU aveti dreptul la 'comentarii' vis-à-vis de ORDINE de la Bruxelles......

4 In momentul in care ati fost ADUSI in NATO, NU aveti dreptul la 'comentarii' vis-à-vis de ORDINE de la Washington.....Asa ca,
mai incet' cu........."la invitatia si cu acceptul partii romane"

5 "Capul plecat, sabia nu-l taie"............In popor care are un asemenea proverb "patriotic", isi merita soarta.

6 Romania este o tara minunata..........Pacat ca-i locuita.
Trist, dar adevarat......d-le Mihai-G
Cadillac [utilizator], Joi, 20 iulie 2017, 17:04
0/2
Ca de obicei, adevarul supara.
foarte bune reportajele !
Lim Vasy [utilizator], Marţi, 18 iulie 2017, 9:31
+11/15
Felicitari Hotnews pentru aceste doua reportaje despre armata americana prezenta acum in Romania. Filmuleyele au fost extraordinare. Multumesc !
lobby pentru război
FFF T [utilizator], Marţi, 18 iulie 2017, 10:56
-10/26
Asta este logica industriei de armament americane, la care fraierii pun botul: au nevoie să creeze iluzia pericolului pentru a mai stoarce bani în operațiuni. Pacea sau lipsa oricărei amenințări înseamnă FALIMENTUL industriei de armament. Lobby-ul o să se facă cu precizie ca să se mai dea bănet în stânga și în dreapta, pe materiale care ucid oameni.
Oribil.
logica???
yyyyyy [utilizator], Joi, 20 iulie 2017, 2:57
+1/1
si care este logica industriei de armament rusesc?
sa invadeze teritorii?
Aceeasi "logica"......
Cadillac [utilizator], Joi, 20 iulie 2017, 17:08
+1/1
...a industriei de armament IN GENERAL
au venit americanii
zet [utilizator], Marţi, 18 iulie 2017, 11:11
+7/21
Armata americană este competentă, printre cele mai competente de pe planetă - nu mă refer neapărat la tehnologia militară, deși ajută și asta, mă refer la capacitatea unor unități mici să provoace mari daune inamicului. Daunele pot fi atât de mari că nici măcar Rusia, care nu excelează în decizii neapărat raționale, nu își permite o confuntare directă. Putin o să se gândească de aproximativ 867 de ori înainte să atace o țară care are unități americane, pentru că știe că nu e fun să te lupți cu niște psihopați (nu o spun în sens peiorativ, pentru o persoană ”normală” nu este ușor să aibă trecut în cartea de muncă ”uciderea a cât mai multe persoane îmbrăcate în uniforma inamicului”, și în același timp să doarmă bine noaptea) extrem de bine înarmați, cu resurse nelimitate, cu sprijin de toate felurile, și care luptă de plăcere. Cam pe la a 999-a recurență Putin o să decidă să nu atace totuși mica unitate americană, și să facă ceva gargară pe la Rossia today, că uite cât sunt americanii de slabi, doar din milă nu îi spulberă :))))
Long story short: România are încă o dată un noroc istoric, pe care nu îl merită neapărat, având în vedere procentulajul incredibil de cetățeni români cu drept de vot care au opinii antidemocratice, anticapitaliste, antiamericane etc
Daca-ntr-o zi.......
Cadillac [utilizator], Marţi, 18 iulie 2017, 16:21
-4/6
( fereasca Dumnezeu ) se da ordin sa fie impuscati toti baietii 'dastepti', tu mori nevinovat. Ca sa nu mai vorbim de faptul ca esti lipsit TOTAL de caracter! Se vede IMEDIAT dupa felul in care-I lingi in coor pe americani FARA sa ai nici cea mai vaga idee vis-à-vis de ceea ce se petrece in jurul tau. Deci......un soldat American iti da un pachet de Marlboro si tu ii saruti bocancii........Iar pe plan 'local', un baiat istet iti da doi mici s'o bere si tu ii dai in schimb VOTUL !!!! Dreptul fundamental al unui om civilizat. Case closed.
analfabet funcțional?
zet [utilizator], Marţi, 18 iulie 2017, 17:17
+4/6
păi cam da. Ai reușit performanța să ai mai multe greșeli de înțelegere a unui text scris, decât are textul respectiv propoziții :)))). Nu te mai forța să ai opinii, să nu îți pocnească vreo venă, ai încredere în oamenii mari care îți pot spune că fiecărei idei din comentariul tău îi trebuie aplicat operatorul boolean ”-” (minus), asta daca ai absolvit cumva clasa a 9-a și știi ce înseamnă operatori booleeni. Case closed, pam pam, se simte măreția postacului în care s-a umflat orezul :)
Dezamagitor!
Prea_Tarziu [utilizator], Marţi, 18 iulie 2017, 11:50
-1/13
Am venit la sectiunea comentarii tocmai sa vad comentarii de kaghebisti! Nici unul! Se pare ca sunt ocupati cu simularile bugetului Romaniei acum!
Pai le dardaie nadragii de solidaritate
Wanheda [utilizator], Marţi, 18 iulie 2017, 15:43
+1/7
Asteapta si ei o marire de ajutor, o galeata suplimentara, inca o cinzaca de rom, etc....