FC Viitorul a învins formația CSU Craiova, în deplasare, în ultima etapă a play-off-ului Ligii 1, scor 2-1. În urma acestui rezultat, echipa antrenată de Gică Hagi a terminat pe poziția a treia și și-a asigurat prezența în preliminariile Europa League.

Liga 1, logoFoto: lpf.ro

Martic a deschis scorul pentru olteni în minutul 15, după o fază personală pornită de la un aut. Viitorul a egalat în minutul 70 după ce Mihăilă a trimis în propria poartă încercând să îl deposedeze pe Drăguș.

Craiova a rămas în zece oameni în minutul 72, după ce Tiago Ferreira a avut o intrare extremă de dură pe tibia portarului Cojocaru.

Drăguș a stabilit scorul final în minutul 90+3, când a scăpat singur cu Pigliacelli și l-a învins cu un șut plasat, pe jos.

Pentru ca CSU Craiova să se califice în cupele europene, FC Viitorul trebuie să câștige Cupa României, pe 25 mai, împotriva celor de la Astra Giurgiu.

Au evoluat echipele:

CSU Craiova: Pigliacelli - Martic, Ferreira, Acka, Bancu - Mateiu, Fedele (Donkor ’76), Cicâldău - Bărbuţ, Cristea (Fortes ’46), Mihăilă (Baicu ’88). Antrenor: Corneliu Papură

FC Viitorul: Cojocaru - Boboc, Ţîru, Ghiţă, De Nooijer - Houri, Băluţă (Artean ’66), Vînă (Tîrcoveanu ’57) - Hagi, Rivaldinho (Mladen ’82), Drăguş. Antrenor: Gheorghe Hagi

Cartonaşe galbene: Martic ’50, Bancu ’71, Fortes ‘90+4 / Ghiţă ’72, Rivaldinho ‘81. Cartonaş roşu: Ferreira ‘73.

Arbitriul partidei a fost Marcel Bîrsan. Acesta a fost ajutat de Radu Adrian Ghinguleac, Valentin Avram și Adrian Viorel Cojocaru. Observatori au fost Aron Huzu, Paul Mincu.