După ce a fost eliminată în optimile probei de simplu, Mihaela Buzărnescu a făcut echipă cu Irina Bara în proba de dublu. Cele două au ratat calificarea în sferturi, după ce au fost învinse de perechea formată din Cornelia Emily Lister (Suedia) și Renata Voracova (Cehia), scor 3-6, 6-4, 10-7.

Mihaela Buzarnescu si Irina BaraFoto: Adrian Ilincescu/ HotNews.ro

Favorite nr. 3, Buzărnescu și Bara au început mult mai bine, au condus cu 6-3 și 3-1, însă adversarele au revenit și s-au impus după o oră și 27 de minute.

În turul următor, Lister și Voracova se vor confrunta cu învingătoarele duelului dintre Anna Danilina/Yana Sizikova (Kazakhstan/Rusia) și Margarita Garsparyan/Maria Sakkari (Rusia/Grecia).

Mihaela și Irina vor primi 960 de dolari și un singur punct în clasamentul WTA de dublu.

Competiția din Turcia (de categorie International) este dotată cu premii totale în valoare de 250.000 de dolari, iar pe tabloul principal se vor afla la start 16 echipe. Suprafața de joc este zgură, iar directorul turneului este Miraç Namli.