​Elise Mertens (21 WTA) și Simona Halep se vor întâlni în finala competiției de la Doha, după ce belgianca a învins-o pe Angelique Kerber (6 WTA, cap de serie numărul 3), scor 6-4, 2-6, 6-1. Meciul a durat o oră și 47 de minute. Simona conduce cu 2-0 în confruntările directe, impunându-se de fiecare dată pe zgură, anul trecut, la Madrid (turul secund: 6-0, 6-3) și Roland Garros (turul al patrulea: 6-2, 6-1).

Finala va avea loc sâmbătă, de la ora 17:00 (în direct pe Digisport și LiveText pe HotNews.ro).

Elise se află la a doua victorie în fața unei jucătoare de TOP 10 în această săptămână, la Doha. Belgianca a trecut în sferturi de Kiki Bertens (8 WTA, cap de serie numărul 5), scor 6-4, 6-3. Pe parcursul turneului, Elise le-a mai învins pe Katerina Siniakova (44 WTA, scor 6-4, 6-2) și Kristyna Pliskova (90 WTA, scor 6-2, 7-6).

În noiembrie 2018, Mertens a ocupat cea mai bună poziție din cariera sa: locul 12. Aceasta are patru titluri în palmares: Hobart în 2017, Hobart, Lugano și Rabat în 2018. La dublu, Elise are șase finale câștigate din zece disputate.

Ultimul punct al partidei dintre Mertens și Kerber:

Elise Mertens a început mult mai bine partida, a condus cu 4-1, însă Angie a dat semne de revenire și a egalat la 4. Tot belgianca a închis în cele din urmă setul, reușind încă un break și făcându-și serviciul. Cinci din șase oportunități de break ale adversarei a salvat Elise în prima parte a meciului.

Kerber a avut un set secund mult mai bun, și-a apărat de fiecare dată serviciul și a făcut două break-uri, impunându-se cu 6-2. Cu statistici mult mai bune la lansare (77% față de 60% cu primul serviciu și 70% spre deosebire de 47% cu al doilea), Angie a împins meciul în decisiv după un set de doar 32 de minute.

În ultimul act al meciului, Angelique a salvat o minge de break la 1-0 pentru Elise, într-un game în care a servit moale, fără vlagă. Belgianca a reușit până la urmă să îi spargă serviciul adversarei la 1-2, a supraviețuit în game-ul următor, unul foarte echilibrat (decis la avantaj), închizând cu un lob magnific, care a prins linia de fund. Angie nu s-a regăsit, a lovit din ce în ce mai slab, Mertens a mai făcut un break și a închis meciul pe propriul serviciu, scor 6-1.

Întâlniri directe Halep vs Mertens (2-0):

2018, Roland Garros (zgură): 6-2, 6-1 pentru Halep

2018, Madrid (zgură): 6-0, 6-3 pentru Halep

Ce titluri a câștigat Simona Halep de-a lungul carierei (18):

Montreal (Premier 5), Roland Garros (Grand Slam), Shenzhen (WTA), toate trei în 2018, Madrid (Premier Mandatory), în 2017, Montreal (Premier 5), Bucureşti (WTA), Madrid (Premier Mandatory), toate trei în 2016, Shenzhen (WTA), Dubai (Premier 5), Indian Wells (Premier Mandatory), toate trei în 2015, Doha (Premier 5), Bucureşti (WTA), ambele în 2014, Nurnberg (WTA), 's-Hertogenbosch (WTA), Budapesta (WTA), New Haven (Premier), Moscova (Premier) şi Sofia (turneul "mic" al campioanelor), toate cele şase în 2013, conform News.ro.

Finalele Simonei Halep:

15 - Cincinnati (Premier 5), Roma (Premier 5), Australian Open (Grand Slam) - în 2018, Beijing (Premier Mandatory), Cincinnati (Premier 5), Roland Garros (Grand Slam), Roma (Premier 5) - în 2017, Rogers Cup (Toronto), Cincinnati (ambele de categorie Premier 5) - în 2015, WTA Finals - Singapore (Turneul Campioanelor), Roland Garros (Grand Slam), Madrid (Premier Mandatory) - toate trei în 2014, Bruxelles (Premier), în 2012 şi Fes (WTA), în 2011 şi 2010.

Qatar Total Open se dispută în perioada 11-16 februarie 2019. Face parte din categoria "Premier", are loc pe suprafață hard, iar premiile sunt în valoare totală de $ 916,131. Ultima câștigătoare a competiției este Petra Kvitova (2018), iar la dublu Gabriela Dabrowski / Jelena Ostapenko.