Stefanos Tsitsipas se bucură din plin de susținerea fanilor la Australian Open. Unii dintre aceștia au urmărit partida cu Roger Federer pe un ecran imens din afara arenei "Rod Laver", unde au cântat și l-au susținut frenetic pe favoritul lor. Finalul partidei a declanșat nebunia în rândul grecilor prezenți în complexul de la "Melbourne Park".

În vârstă de 20 de ani, Stefanos Tsitsipas (15 ATP) l-a eliminat în optimi pe Roger Federer (3 ATP), campionilor ultimelor două ediții. Meciul a fost unul epuizant, cu multe schimburi spectaculoase, iar victoria i-a revenit grecului după trei ore și 45 de minute de joc: scor 6-7 (13), 7-6 (3), 7-5, 7-6 (5).

VIDEO Australian Open: Roger Federer (campionul en-titre), eliminat în optimi - Stefanos Tsitsipas s-a impus în patru seturi după un meci de trei ore şi 45 de minute